Kayıp Gazeteci için 9 Saatlik İnceleme Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri Alındı

Kayıp Gazeteci için 9 Saatlik İnceleme Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri Alındı

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında ortak çalışma grubunda yer alan Türk polisinin Suudi Konsolosluğundaki 9 saatlik incelemesi sona erdi. Uzman ekip incelenmek üzere konsolosluğun bahçesinden toprak numuneleri aldı.

16.10.2018 05:05 | Son Güncelleme: 16.10.2018 08:06

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girişinin ardından haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında Türk ve Suudi ekipleri konsoloslukta inceleme yaptı. 19.15'te başlayan aramalar saat 04.25'te sona erdi. Olay yeri inceleme ekipleri bina içinde, bahçesinde ve çatısında inceleme yaparken, ekipler bina içinde "Luminol" diye adlandırılan özel ışıkla Cemal Kaşıkçı'ya ait olabilecek DNA örneği araması yaptı. Uzman ekip incelenmek üzere konsolosluğun bahçesinden toprak numuneleri aldı.

OLAY YERİ İNCELEME EKİPLERİ BİNADAN AYRILDI

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan olay yeri inceleme ekipleri konsolosluk binasından ayrıldı. Ortak çalışma grubunda yer alan olay yeri inceleme ekipleri Levent'teki başkonsolosluk binasında çalışmalarını tamamladı.

EKİPLERİN İNCELEMESİ 9 SAAT SÜRDÜ

Polis ekiplerinin, 9 saat süren incelemelerinin ardından binadan ayrıldığı görüldü. Grupta yer alan yetkililer ise çalışmalarına devam ediyor.

KONSOLOSLUK BAHÇESİNDEN TOPRAK NUMUNESİ ALINDI

Ayrıca, Beşiktaş Belediyesine bağlı ekipler iki çöp toplama aracıyla konsolosluğun arka kapısından bahçeye girdi. Yapılan incelemeler sonucunda toplanan numuneler 2 temizlik kamyonetine yüklendi. Kamyonetteki numunelerin üzeri mavi bir branda ile kapatıldı. Toplanan numuneler polis eskortluğunda konsolosluktan götürüldü.Araçlarda, incelenmek üzere konsolosluğun bahçesinden alınan toprak numunesinin bulunduğu öğrenildi.

HEYETİN BAŞINDA BAŞSAVCIVEKİLİ VE CUMHURİYET SAVCISI BULUNUYOR

İnceleme heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı bulunuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Asayiş ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüklerine bağlı uzman personel de ekipte yer alıyor.

BAŞKONSOLOSLUĞA GİTTİKTEN SONRA HABER ALINAMADI

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

AYNI SAATLERDE 2 UÇAKLA 15 SUUDİ VATANDAŞ GELDİ

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Kayıp Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı

TÜRK VE SUUDİ ARABİSTANLI YETKİLİLER ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURDU

Kaşıkçı'nın başkonsolosluğa girmesinin ardından kendisinden haber alınamamasıyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma grubu kurulmuş, bu ekipler dün öğle saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ilk toplantısını yapmıştı.

Kayıp Gazeteci için 9 Saatlik İnceleme Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri Alındı

Kaynak: AA

Şu an buradasınız: Kayıp Gazeteci için 9 Saatlik İnceleme Sona Erdi, Konsolosluk Bahçesinden Toprak Numuneleri Alındı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.5.2020 21:10:41. #1.14#
title