Millî Savunma Bakanlığı, "TSK'nın kimyasal silah kullandığı" iddialarını yalanladı
56 saatlik kısıtlama bu akşam başlıyor! Nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte detaylar

Millî Savunma Bakanlığı, "TSK'nın kimyasal silah kullandığı" iddialarını yalanladı

18.10.2019 22:05 | Son Güncelleme: 18.10.2019 22:28

Dış basında yer alan "TSK tarafından kimyasal silah kullanıldığına" yönelik iddialara Millî Savunma Bakanlığı'ndan yalanlama geldi. Bakanlık açıklamayı askerin bir çocuğun başını okşadığı fotoğrafla vererek, "Silahlı Kuvvetlerimiz uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır." dedi.

Millî Savunma Bakanlığı, dış basında yer alan "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına" dair iddialar yalanlandı. Millî Savunma Bakanlığı'nin internet sitesinden yapılan açıklamada "Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır." denildi.

Milli Savunma Bakanlığı, dış basında yer alan "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına" yönelik asılsız iddialara Mehmetçik'in asker selamı veren bir çocuğun başını okşadığı fotoğraf ile verdi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer verdi: "Barış Pınarı Harekatı'nın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmış, sivil/masum kişilerle harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.

"TSK ENVANTERİNDE KİMYASAL SİLAH BULUNMAKTADIR"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başarısına gölge düşürmek isteyen çevrelerce özellikle dış basında gündeme getirilen "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına" yönelik iddialar tamamen gerçek dışıdır. Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır."

DIŞİŞLERİ DE KİMYASAL SİLAH İDDİALARINI YALANLADI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aksoy'un açıklamaları şöyle;

Dünkü ve bugünkü bazı uluslararası basın organlarında, ülkemizin Barış Pınarı Harekatı (BPH) kapsamında kimyasal silah kullandığına dair asılsız iddialar yer aldığı görülmüştür. Terör örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz.

Muhtelif vesilelerle de tarafımızca açıklandığı üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır.

Ülkemiz, Kimyasal Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi, Depolanması ve Kullanımının Yasaklanması ile İmhasına İlişkin Sözleşmeye (KSS) 1997 yılından beri taraftır. Türkiye ayrıca, yayılmanın önlenmesi alanındaki tüm temel uluslararası belgelere taraf ve ihracat kontrol düzenlemelerine üyedir. Bu kapsamda tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir.

Öte yandan, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, iddialar hakkında herhangi bir "soruşturma" başlatılmadığı ve iddiaların güvenilir olduğunun saptanmadığı bilgisini paylaşmıştır.

Millî Savunma Bakanlığı, 'TSK'nın kimyasal silah kullandığı' iddialarını yalanladı
Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Millî Savunma Bakanlığı, "TSK'nın kimyasal silah kullandığı" iddialarını yalanladı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.12.2020 18:27:51. #1.14#
title