Sibernetik Haberleri

Sibernetik haber, Sibernetik son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sibernetik - 22.04.2021
"İnsan Neden Hasta Olur?" hastalıklarla başa çıkmanın ipuçlarını veriyor
Eserin tanıtım metninde şu ifadeler yer alıyor: "Her şeyden önce, hastalıklar konusundaki yaygın bazı yanlış düşüncelerin üzerine gidilmesi gerektiğini söyleyen Darian Leader ve David Corfield, bu kitapta duygularımızın, düşüncelerimizin, ailemizden duyduğumuz hikayelerin ve hatta kehanetlerin bizi nasıl hasta edebildiğini anlatıyor. İster kronik hastalıklardan ister kanser gibi daha ciddi durumlardan söz ediyor olalım ilk önce bakmamız gereken yerin 'hikayemiz' olduğunu savunuyorlar." Çalışmayı kaleme alan yazarlardan psikanalist ve denemeci Darian Leader, Birkbeck College ve University College London gibi üniversitelerde dersler verirken, yazar David Corfield ise Max Planck Enstitüsü Biyolojik Sibernetik Bölümü'nde çalışmalarını sürdürüyor.
Sibernetik - 09.02.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı'nda konuştu: (2)
Bu tür yatırımlarla, uzay çalışmalarının gençler ve araştırmacılar nezdindeki cazibesini artırmayı ümit ettiklerine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz, astronomi, matematik ve tıp gibi temel bilimlere öncülük etmiş, çığır açmış bir medeniyetin mirasçılarıyız. Türk ve Müslüman alimlerin asırlar önce yaptığı çalışmalar sayesinde bugün uzay çağını konuşabiliyoruz. Güneşin kendine özgü hareketi olduğunu ilk keşfeden, Batılıların 'Alfraganus' adıyla bildiği İlk Türk ve Müslüman astronom El Fergani'dir. Andromeda gök adasını ilk kez gözlemleyen Batı dünyasında 'Azopi' adıyla tanınan El Sufi'dir. Jeodezi biliminin kurucusu, yer çekimi fikrini Newton'dan 7 asır önce dile getiren, güneşin hareketlerinden mevsimlerin başlangıç dönemine hesaplayan ve yaşadığı asra ismini veren El Biruni'dir. Gök cisimlerinin yere olan uzaklığını, yerkürenin eksenindeki eğikliğini günümüz hesaplamalarına en yakın değerde bulan, İstanbul'un enlem ve boylam derecesini belirleyen Ayasofya'nın ilk müderrisi Ali Kuşçu'dur." Erdoğan, haberleşme, kontrol, denge kurma ve ayarlama bilimi olarak bilinen sibernetikin kurucusu, su saatlerinden şifreli anahtarlara kadar birçok otomatik mekanizmayı tasarlayanın El Cezeri olduğunu aktardı.
Sibernetik - 29.10.2020
"Cezeri"nin uçuş denemesi" İslam alimi El Cezeri'nin doğduğu Cizre'de yapılsın" talebi
"El Cezeri, dünyada ilk robotu icat eden kişi" Türbeyi ziyarete eden Selim Seylan da Şırnak merkezden geldiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: "Hazreti Nuh Aleyhisselamın türbesini ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda İsmail Ebu'l-İz El-Cezeri'nin de türbesi burada. Bunlar bizim manevi değerlerimizdir. Zaman zaman buralara ziyarette bulunuyoruz. Zengin bir kültüre sahip özellikle bölgemiz. İsmail Ebu'l-İz El-Cezeri, dünyada ilk robotu icat eden bir zat. Bölgemizin kalkınması, hak ettiği değeri kazanması için medyanın bunları tanıtmasını, uçan aracın burada tanıtılmasını, burada üretilmesini istiyoruz." Vatandaşlardan Abdulaziz Bilge, Cizre'nin dünya medeniyetinin seyrini değiştiren şehirlerden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Biz ancak kendi kendimize yeteriz ve biz kendi buluşlarımızla ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla atılım göstereceğiz. Bu yapılan ilk uçan arabamızın Cizre'de uçurulmasını talep ediyoruz. Madem El-Cezeri Cizreli demek, istiyoruz ki, El-Cezeri kendi memleketi ile özdeşleşsin. Eğer El-Cezeri burada yetişmişse, bu toprakların suyunu içmişse biz onun bu teknolojik hamlesini günümüzden asırlar sonra tekrar dirilişini biz bu şehirde görmek istiyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Selçuk Bayraktar'dan talebimiz budur." "Resmi yazıyla başvuruda bulunduk" Cizre Ticaret ve Sanayi Odası (CTSO) Başkan Yardımcısı Cemal İşlek de sibernetik biliminin kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ustası bilim insanı İsmail Ebu'l-İz El-Cezeri'nin isminin Türkiye'nin ilk uçan arabasına verilmesinin gururunu yaşadıklarını belirtti.
Sibernetik - 23.10.2020
Türkiye'nin ilk uçan arabası "Cezeri"nin uçuş denemesine Şırnak da talip oldu
Sevinç, sibernetik alanının kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ustası bilim insanı ve lakabını yaşadığı ilçeden alan İsmail Ebul iz El- Cezeri'nin isminin verildiği "Cezeri" için ilk uçuş denemelerinin Cizre ilçesinde yapılmasından büyük onur duyacaklarını aktardı.
Sibernetik - 15.09.2020
Türkiye'nin ilk uçan arabası "Cezeri" ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı
Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği Cezeri, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre havalandı. Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı'nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri'den alan Cezeri Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1,5 yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.
Sibernetik - 20.01.2020
Gaziantep'te Teknofest 2020 tanıtım toplantısı düzenlendi
Gaziantep'in aynı zamanda şehirlerin ve kültürlerin buluşma noktası olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Yaklaşık bir saatlik mesafede Şanlıurfa'da Göbeklitepe gibi tarihi bir merkez, çok yakında Kur'an-ı Kerim'de de bahsi geçen Ashab-ı Kehf yani yedi uyurlara ev sahipliği yapmış Kahramanmaraş bulunuyor. Birkaç saat uzağımızda Cizre'de benim de ekolünü takip ettiğim, uzmanlık alanım olan robotik ve sibernetik bilimin kurucusu Müslüman bilim adamı Cezeri'nin türbesi var.
Sibernetik - 07.10.2019
"Diyarbakır'ın kalbi"nde yerleşim 8 bin yıl önce başlamış
Artuklular döneminde bilim ve kültür merkezi olarak kullanılan sarayda El-Cezeri'nin yaklaşık 25 yıl kaldığını vurgulayan Yıldız, burada bugünkü otomasyon sistemleri, sibernetik ve robot biliminin öncü çalışmalarının gerçekleştirildiğini kaydetti.
Sibernetik - 29.05.2019
"Diyarbakır'ın kalbi"nde arkeolojik kazı
"Diyarbakır tarihinin yeniden yazılmasına vesile olacak" Prof. Dr. Yıldız da Artuklular döneminde bilim ve kültür merkezi olarak kullanılan sarayda ünlü İslam alimi El-Cezeri'nin bugünkü otomasyon sistemleri, sibernetik ve robot biliminin öncü çalışmalarını gerçekleştirdiğini belirtti.
Sibernetik - 14.03.2019
Maduro'nun Siber Saldırı İddiasına Ülkenin En Büyük Üniversitesi Karşı Çıktı
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kesintilerin ülkedeki elektrik enerjisinin yüzde 80'ini sağlayan Guri Hidroelektrik Santrali'ne karşı ABD tarafından yapılan 'sibernetik ve elektromanyetik saldırılar' nedeniyle meydana geldiğini iddia ediyor.
Sibernetik - 14.03.2019
Venezuela Elektriğe Kavuştu
Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, kesintilerin ABD'nin ülkesinin enerjisinin yüzde 80'inini sağlayan Guri Hidroelektrik Santrali'ne karşı yapılan 'sibernetik ve elektromanyetik saldırılar' yüzünden olduğunu savunuyor.
Sibernetik - 18.02.2019
Üniversitelerde Dijital Dönüşüm Başladı
Teknolojinin ana dinamik oluşturduğu, küresel dünyanın güçlü unsurları yüksek teknoloji, sibernetik, dijital dünya gibi kavramların dönemi yaşansa da çalışmalarının temelinde önce insan faktörü olması gerektiğinin bilinciyle hareket ettiklerini belirten Saraç, şunları kaydetti: "Sadece sosyal ve beşeri bilimler ile güzel sanatlarda okuyan öğrencilerimizin değil, 8 milyonluk bu değerli beşeri sermayemizin tümünün, akademik bilginin yanında ruhlarına hitap edecek, fikir dünyalarını geliştirecek, zenginleştirecek edebiyat, tarih, sanat gibi alanlarda engin donanımlarla yetişmelerini sağlamayı da asla göz ardı etmemeliyiz.
Sibernetik - 10.02.2019
Yarı İnsan Yarı Robot Olan Cyborg'lar, Gelecekte İnsanlık İçin Tehdit Oluşturacak Mı?
İnsan ve robot karışımı sibernetik organizmalar, yani kısaca Cyborg'lar, yakın geleceğin en çok tartışılan konularından biri olacak. Bilim kurgu filmlerinde sıkça karşılaştığımız Cyborg savaşçılar, gelecekte gerçek orduların yerlerini alırsa ne olur?
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Sibernetik Haberleri | Sibernetik Haber - Haberler - Sibernetik haberleri, son dakika sibernetik haber ve gelişmeleri burada. İnsan Neden Hasta Olur? hastalıklarla başa çıkmanın ipuçlarını veriyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.6.2021 23:00:55. #1.15#

title