Şeyh Bedrettin Haberleri

Şeyh Bedrettin haber, Şeyh Bedrettin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Şeyh Bedrettin - 26.09.2021
Usta oyuncu Tuncel Kurtiz, vefatının 8. yılında anılıyor
"Çok büyük kültürel temellerimiz var" Usta oyuncu, kendisiyle yapılan bir söyleşide hayal ettiği Türk sinemasını şu sözleriyle anlatmıştı: "Bizim devrimci sinemamız bu olacak. Bu topraklardan çıkacak. Bu toprağın tarihinden çıkacak, sosyolojisinden, felsefesinden çıkacak. Başka çaremiz yok. Karacaoğlan'ı da olacak içinde, Ağrı Dağı'nın çiçekleri de olacak. Bu arada Nazım Hikmet de, İlhan Berk de olacak, şairlerimiz de olacak içinde, Fuzuli de olacak. Çünkü bir büyük yelpazenin içinden geliyoruz. Çok büyük kültürel temellerimiz var, ta Anadolu'nun temelinde on bin yıllık bir kültür var. Bunun içinden gelen Türkmenler, Yörükler ve diğerleri bu kültürle birleştiler. Bir tarafta Şah İsmail, bir tarafta Azerbaycan var, bir tarafta Göktürkler var, Dede Korkutlar var, bir taraftan Osmanlı'nın Fuzuli'si Nedim'i var, Itri'si var Levni'si var. Yani öylesine geniş bir coğrafyadan geliyoruz ki, bunları yakalayabilmek lazım." "Çok Tuhaf Soruşturma, Şeyh Bedrettin, Keşanlı Ali Destanı, Kaplan ve Daktilolar, Yolcu, Kalbin Sesi, Martı, Altın Yumruk, Ayı Masalı, Şahane Züğürtler, Zafer Madalyası.
Şeyh Bedrettin - 27.08.2021
Börklüce Mustafa'ya 11'inci kez şiirlerle merhaba!
// BÖRKLÜCE MUSTAFA KİMDİR? Türkmen–Bektaşi halk önderi olan Börklüce Mustafa,1414 – 1416 yılları arasında Karaburun'da etrafına topladığı köylülerle toplanan fahiş vergilere ve yapılan haksızlıklara isyan etti. Mensup oldukları İslam dininin; haksızlığı, eşitsizliği, adaletsizliği kabul etmeyeceğini söyledi. Vatan şairi Nazım Hikmet, Şeyh Bedrettin Destanı'nda "yârin yanağından gayri paylaşmak her şeyi" dizeleri ile Börklüce Mustafa'nın yaydığı öğretiyi anlattı.
Şeyh Bedrettin - 26.12.2020
Edebiyat, müzik ve sanat dünyasının ünlü isimleri, 2020'de hayata veda etti
Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışan Selçuk, "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Rumuz Goncagül ve "Galilei-Galileo" adlı eserlerle birlikte çok sayıda tiyatro oyununun müziklerine imza attı.
Şeyh Bedrettin - 07.11.2020
Son dakika... Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı
Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışan Selçuk, "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Rumuz Goncagül ve "Galilei-Galileo" adlı eserlerle birlikte çok sayıda tiyatro oyununun müziklerine imza attı.
Şeyh Bedrettin - 06.11.2020
Besteci, piyanist ve yorumcu Timur Selçuk hayatını kaybetti
Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışan Selçuk, "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Rumuz Goncagül ve "Galilei-Galileo" adlı eserlerle birlikte çok sayıda tiyatro oyununun müziklerine imza attı.
Şeyh Bedrettin - 03.07.2019
Otomobilin çarptığı yaya yaralandı
Denizli'nin Pamukkale ilçesinde otomobilin çarptığı yaya ağır yaralandı. Anafartalar Mahallesi Şeyh Bedrettin Caddesi'nde yolun karşısına geçmeye çalışan Mehmet Kartal'a (66), H.
Şeyh Bedrettin - 12.06.2019
"Zülfü Livaneli ile Sevdalım Hayat" konseri
Nazım Hikmet'in "Şeyh Bedrettin Destanı" eserinin prömiyeri yapılacak Livaneli, dinleyicilerin müzikalite, anlam ve görsel açıdan çok ilginç bir gece yaşayacaklarına işaret ederek, "Her şarkının bir hikayesi var.
Şeyh Bedrettin - 28.02.2018
Sultan Abdülhamit Han'a Rekor Ziyaretçi
Sultan 2. Mahmut Han'ın türbesinin bahçesine, dönemin sadrazamlarının yanı sıra Ziya Gökalp gibi Jön Türklere mensup kişilerin ve Şeyh Bedrettin gibi devlete isyan eden kişilerinde (Serez'de öldürülüp, cenazesi İstanbul'a getirildi) defn edilmesi burayı hazire veya sıradan bir mezarlık haline getirmek için planlandı.
Şeyh Bedrettin - 19.03.2017
Bakan Avcı, Basmane'deki Tarihi Mekanları Gezdi (1)
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Altınpark ve civarını tarih araştırmacısı Orhan Beşikçi ile birlikte gezdi, bölgedeki tarihi mekanlar hakkında bilgi aldı. Beşikçi, Avcı'ya Altınpark'ın şu an Roma dönemini gösterdiğini ancak yapılacak bir kazı ile Helenistik döneme kadar gidilebileceğini anlattı. Tarihi evlerin bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttuğunu söyleyen Beşikçi, evlerin etrafına yapılan demir parmaklıkların maliyetinin daha yüksek olduğunu bunun yerine onarım yapılarak bu evlerin ayakta tutulabileceğini söyledi. Tarihi camilerin ve mescitlerin aslına uygun restore edilmediğini anlatan Beşikçi, turistlerin yoğun olarak gezdiği alanda bulunan bu mekanların yeniden restore edilmesini istedi. Gezisi sırasında bir kahvehaneye giren Avcı, buradaki Suriyeli ailelerin çocuklarını sevdi. Şeyh Bedrettin Türbesi'ni ziyaret eden Avcı, esnaf tarafından döktürülen lokmanın tadına baktı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şeyh Bedrettin Haberleri | Şeyh Bedrettin Kimdir - Haberler - Şeyh Bedrettin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Şeyh Bedrettin kimdir, hayatı ve biyografisi. Usta oyuncu Tuncel Kurtiz, vefatının 8. yılında anılıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 27.10.2021 02:41:11. #1.14#

title