Sema Aydoğdu Haberleri

Sema Aydoğdu haber, Sema Aydoğdu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sema Aydoğdu - 14.10.2018
Glütensiz Gıdalara Yapılan Zam Çölyak Hastalarını Vurdu
'DESTEK ARTTIRILMALI' Çölyak hastalarının glütenli buğday, arpa ve çavdardan yapılmış hiçbir gıdayı tüketmemeleri gerektiğini vurgulayan Ege Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Hastalar ürün temininde ciddi sıkıntılar yaşıyordu.
Sema Aydoğdu - 09.10.2018
Türkiye Çölyak Federasyonu Genel Kurulu Yapıldı
Genel Kurulda Çölyak Federasyonu Başkanlığına Hasan Doğan, Başkan Yardımcılığına Halim Şivecan, Genel Sekreterliğe Tülin Ünal, Saymanlığa Gıyasettin Şevgin, Yönetim Kurulu üyeliklerine Sema Aydoğdu, Zahide Kaya ve Akın Şahin getirildi.
Sema Aydoğdu - 24.02.2018
Doktor Yazdı Sağlık Çalışanları Oynadı
"Amacımız sağlık çalışanları ile hastalar arasındaki iletişimin iyileştirilmesidir" Oyunda rol alan Bafra Devlet Hastanesi mikrobiyoloji uzmanı Sema Aydoğdu da 24 yıldır tiyatro ile uğraştığını, kendi yaşadıkları sorunları sahnede anlatabilmek için eserde gönüllü rol aldığını belirtti.
Sema Aydoğdu - 02.11.2017
Meclis Çölyak Hastalığı Araştırma Komisyonu
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Hekimlerin korkulu rüyası. Dünyada en zor tanınan hastalık. Çölyak hekimlerce tanı konuncaya kadar hastalıktır, tanı konulduktan sonra artık hastalık değildir.
Sema Aydoğdu - 04.07.2017
Dha Yurt Bülteni-2
BU BEBEKLER KAYBEDİLMEMELİ İzmir Kent Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu da şunları söyledi: "Asya Serra'nın 15 günlükken başlayan öyküsü 6 aylıkken bize gelinceye kadar Türkiye'nin çeşitli merkezlerinde devam etmiş.
Sema Aydoğdu - 23.04.2016
Minik Kızına Ciğerinin Parçasını Verdi
Nakil şart İzmir Kent Hastanesi karaciğer nakli ekibinden Prof. Dr. Sema Aydoğdu ise ameliyat öncesinde Melike Göçen'in sarılık hastalığının çok ciddi boyutlara ulaştığını, karnının su topladığını, kanama tehdidi altında olduğunu ve karaciğer yetmezliğine girdiğini belirtti.
Sema Aydoğdu - 16.03.2016
Anneden Bebeğine Karaciğer Nakli
İzmir Kent Hastanesinde görevli Prof. Dr. Sema Aydoğdu, genelde küçük bebeklerde öncelikle anneleri değil, diğer birinci derece akrabaları verici adayı yapmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti: "Annenin her gebelikten sonra toparlanması, iki yılı bulur.
Sema Aydoğdu - 16.03.2016
Kendi Minik, Mücadelesi Büyük
Doğuştan sarılığı geçmeyen, uzunca süre tanı koyulamayan Yusuf Emre Uzar, 5 ay 11 günlük, 5.5 kiloyken karaciğer yetmezliğinden ameliyat masasına yattı. Son anda çıkan sorunla babası Aydan Uzar verici olamayan minik Yusuf Emre'ye loğusa annesi Neslihan Uzar canlı donör oldu. Anne ve bebek için nakil öncesi ve sonraki sürecin başarıyla geçtiğini belirten Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Mucize gibi.
Sema Aydoğdu - 30.06.2015
En Büyük Sofra
Çölyak dostu kent Glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyetleri nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılları içeren gıdalardan uzak durması gereken Çölyak hastaları ile yine özel diyetle beslenmek zorunda kalan Fenilketonüri hastaları için ayrı masalar ve özel menüler hazırlanması, konuklar tarafından takdirle karşılandı. Dev iftar yemeğinde yapılan düzenlemenin, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu hastalık grubundakilere gösterdiği ilgiyi de açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "İzmir Büyükşehir Belediyesi inanılmaz bir organizasyona imza attı.
Sema Aydoğdu - 02.03.2015
Türkiye'de En Az Bin Vampir Hastası Var"
Temel olarak genetik olan hastalığın demir yüklemesi, fazla alkol tüketimi durumlarda tetiklenebileceğini de kaydeden Hift, dünyada 50 yaşından sonra porfiri tanısı alan hastalar bulunduğunu ifade etti.  Türkiye'deki hasta sayısının da tahmin edilenden yüksek olduğunu düşündüğünü belirten Prof. Hift, "Dünya popülasyonundaki oranına bakıldığında alt gruplarıyla birlikte Türkiye'deki hasta sayısının en az bin civarında olduğunu düşünüyoruz" dedi.  Avrupa'da ve Türkiye'de az sayıda olan genetik tanı merkezlerinde kesin tanı konulabilecek hastalığının tanınması için bazı ipuçları da veren Richard Hift, şunları söyledi: "3-4 gün hatta 1 hafta süren karın ağrıları tekrarlayabilir. Ciltle ilgili semptomlar oluşabilir. Yüz, el, sırtta lekelenmeler, cilt kalınlaşması olabilir. Çocukluktan ergenliğe geçerken ciltte aşırı duyarlılık söz konusudur. 15-20 dakika güneşte kalma reaksiyona, yanmaya neden olabilir. Huzursuzluk da önemli bir belirtidir. Ancak, vampir filmlerine konu olan kızgınlık hali yanlış bir inanıştır çünkü huzursuzluk uzun süre devam etmez." Hastalığın alt grupları için farklı tedaviler olduğunu söyleyen Hift, öncelikle doktorların sonra da hastaların eğitilebileceğini, özellikle güneşten korunma konusuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.  Prof. Dr. Richard Hift, hastalık genetik olduğu için tanı alan bireylerin akrabalarının da taranması gerektiğini sözlerine ekledi.  Türk Çocuk Gastoentereloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, Güney Afrika'daki hasta sayısının çok daha yüksek olduğunu, bu nedenle Prof.
Sema Aydoğdu - 28.02.2015
İzmir'de Vampir Hastalığı Tartışılacak
Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında Çeşme Sheraton Otel'de gerçekleştirilecek kursun Porfiri hastalığı ve tedavisi konusunda bilimsel çalışmalar yapan Prof.
Sema Aydoğdu - 28.01.2015
Şengüler, "Üstün Zekalılar Konusunda Yanlış Algı Var"
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu bütün akademik eğitiminin Ege Üniversitesi'nde geçtiğini söyleyerek, "Bugün Ege Üniversitesi ailesi olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olmak son derece keyifli.
Sema Aydoğdu - 11.05.2013
Ergenlikte Yapılan Diyet Kemik Erimesine Yol Açıyor
Zeynep Hoşgörür - Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr."Çocuklar, ergenlik döneminde vücutlarında oluşacak değişimler konusunda mutlaka"...
Sema Aydoğdu - 02.05.2013
"Çocukları Kuru Yemiş ve Şekerden Uzak Tutun"
Zeynep Hoşgörür - Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Sema Aydoğdu, küçük yaştaki çocukların, soluk borusuna kaçma riski yüksek olan sert...
Sema Aydoğdu - 29.04.2013
Yavrusuna İkinci Kez "Can" Verdi
Kızının hastalığı boyunca büyük çaresizlik hissettiklerine işaret eden Özdemir, şunları kaydetti: "Türkiye'de organ naklinin üzerine çok daha dikkatle durulması gerekiyor. Din görevlisi olarak çalıştığım için organ bağışının önemini halka dile getiriyoruz ama insanın başına gelince çok başka oluyor. O çaresizliği yaşamak çok zor. Tek ümidim 'karaciğerim uyar ve verebilirim' düşüncesiydi. Çok şükür, sıkıntı olmadı. Karaciğerimi verebildim, verdikten sonra uyandım ve hastalığın bittiğini gördüm. Tarif edilemeyecek bir duygu, bir nevi Allah'ın halk etme (yaratma) duygusunu, benim elimle kızıma yeniden vermiş gibi hissettim. Hekimlerimizin de ellerinden öpmek lazım. Allah kimseye böyle bir çaresizliği yaşatmasın, yaşayanları da çaresizlik içinde bırakmasın, güzel bir kapı açsın. Allah bütün annelere evlatlarını bağışlasın." -"Erken teşhis ve doku uyumu Dilanur'un şansı oldu"- EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu da Dilanur Özdemir'i Diyarbakır'da takip eden doktorların hassasiyetinin çocuğun sağlığına kavuşmasında önemli rolü bulunduğunu bildirdi.
Sema Aydoğdu - 25.04.2013
Konya'da, Çölyak Hastalığı Bilgilendirme Toplantısı
Konya Ticaret Odası (KTO) toplantı salonunda düzenlenen programa, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ege Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkan Vekili Doğan Çiftkat, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı İlksan Kurt Ceritoğlu, AK Parti Konya Kadın Kolları Başkanı Özgür Ergun, AK Parti Konya milletvekilleri ve belediye başkanlarının eşleri, AK Parti teşkilat mensupları, AK Parti Konya Kadın Kolları üyeleri, belediye meclis üyeleri, Konya Çölyakla Yaşam Derneği temsilcileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri, çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.
Sema Aydoğdu - 27.02.2013
AK Parti Bolu İl Kadın Kollarından Örnek Çalışma
Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı, kadınlara yönelik örnek bir çalışmaya imza atıyor. 28 Şubat Perşembe günü saat 13.30'da Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde seminer düzenleyecek olan İl Kadın Kolları Başkanlığı, kadın hastalıkları ve kanser hastalığıyla ilgili kadınları bilgilendirecek. Ege Çölyakla Yaşam Derneği Kurucu Üyesi ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu ile Ankara Kadın Sağlığı Derneği'nden uzman doktorlar, Bolulu kadınları kendi alanlarında bilgilendirecekler.
Sema Aydoğdu - 25.02.2013
Glütensiz Ekmekler 50 Şehirde Umut Oldu
Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetinin, sadece İzmir'deki değil Türkiye'nin pek çok noktasında çölyak hastalarına 'ilaç gibi geldiğini' belirten Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Glüten alerjisi nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaflı ekmekleri yiyemeyen çölyak hastaları ile ömür boyu diyet yapmak zorunda olan fenilketonüri hastaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi glütensiz ekmek üretmeden önce yurt dışından getirilen ekmeklere ortalama 12 lira vermek zorunda kalıyordu.
Sema Aydoğdu - 25.02.2013
İzmir'in Ekmekleri "50 Şehirde" Umut Oldu
İthal ekmeğin pabucu dama atıldı Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetinin, sadece İzmir'deki değil Türkiye'nin pek çok noktasında çölyak hastalarına "ilaç gibi geldiğini" belirten Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Gluten alerjisi nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaflı ekmekleri yiyemeyen çölyak hastaları ile ömür boyu diyet yapmak zorunda olan fenilketonüri hastaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi glutensiz ekmek üretmeden önce yurt dışından getirilen ekmeklere ortalama 12 lira vermek zorunda kalıyordu.
Sema Aydoğdu - 25.02.2013
İzmir'in Ekmekleri Hastalara Umut Oldu
İTHAL EKMEĞİN PABUCU DAMA ATILDI Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetinin sadece İzmir'de değil Türkiye'nin pek çok noktasında çölyak hastalarına "ilaç gibi geldiğini" belirten Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Gluten alerjisi nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaflı ekmekleri yiyemeyen çölyak hastaları ile ömür boyu diyet yapmak zorunda olan fenilketonüri hastaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi glutensiz ekmek üretmeden önce yurt dışından getirilen ekmeklere ortalama 12 lira vermek zorunda kalıyordu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sema Aydoğdu Haberleri | Sema Aydoğdu Kimdir - Haberler - Sema Aydoğdu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Sema Aydoğdu kimdir, hayatı ve biyografisi. Glütensiz Gıdalara Yapılan Zam Çölyak Hastalarını Vurdu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 8.5.2021 23:42:56. #1.16#

title