Şehzade Külliyesi Türbeleri Ziyarete Açıldı

Şehzade Külliyesi Türbeleri Ziyarete Açıldı

Şehzade Külliyesi Türbeleri Ziyarete Açıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan Şehzade Külliyesindeki türbeler, ilk defa ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan Şehzade Külliyesindeki türbeler, ilk defa ziyarete açıldı. Külliyelerin açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, türbeler bizim için değerli bir hazinedir" dedi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın 21 yaşında vefat eden oğlu Şehzade Mehmed adına Mimar Sinan tarafından inşa edilen "Şehzade Külliyesi Türbeleri" Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan restorasyonun ardından Cumhuriyet tarihinde ilk defa ziyarete açıldı. Restorasyon çalışmaları 3,5 yılda tamamlanan 7 türbenin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve davetliler katıldı.

Kuran-ı Kerim'in okunması ile başlayan açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, türbeler bizim için değerli bir hazinedir" dedi. Bakan Çelik, Kültür edebiyattan mimariye kadar her alana sirayet ediyor. Bu külliyelerin bizim medeniyetimizde, medeniyetin ölüme bakan yüzü olarak en bariz olduğu yerler mezarlıklar ve türbelerdir. Türbeler bakımından çok değerli bir mirasa sahibiz. Bu mirasın yaşayan nesillerle daha çok içli dışlı olması gerekiyor. Bunun için yapılan çalışmaların daha çok desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Bakan Çelik yaptığı konuşmanın ardından Şehzade Mehmed'in türbe kapısını anahtarla açtı. Bakan Çelik, beraberindekiler birlikte türbenin içine girerek yapılan çalışmaları yerinde inceledi ve görevlilerden türbeler hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Şehzade Külliyesi içinde yer alan ve restorasyonu tamamlanan türbelerin içinde Şehzade Mehmed Türbesinin yanı sıra Şehzade Mahmud Türbesi, Hatice Sultan Türbesi, Fatma Sultan Türbesi, Rüstem Paşa Türbesi, Bosnalı İbrahim Paşa Türbesi, Destari Mustafa Paşa Türbesi ile eşi Ayşe Sultan'a ait iki ahşap sanduka ile üç çocuk lahdi bulunuyor. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title