RİZE Serada 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştiriyor
Haberler » Güncel » RİZE Serada 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştiriyor - Haber

RİZE Serada 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştiriyor

Serada 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştiriyorAlmanya'da uzun yıllar manav işlettikten sonra memleketi Rize'ye yerleşen Hüseyin Dilsiz (53), evinin bahçesine 300 metrekarelik serada yaklaşık 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştirmeye başladı.

Serada 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştiriyor

'da uzun yıllar manav işlettikten sonra memleketi 'ye yerleşen Hüseyin Dilsiz (53), evinin bahçesine 300 metrekarelik serada yaklaşık 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştirmeye başladı. Sayıyı bin çeşide çıkarmayı hedefleyen Dilsiz, Dünyanın en güzel çiçeklerini açan kaktüsün bulabildiğim her çeşidini serama katacağımö dedi.

Almanya'da uzun yıllar manav işleten Hüseyin Dilsiz, 7 yıl önce memleketi Rize'ye dönüş yaptı. Almanya'da yetiştirdiği hobisi olan kaktüs çiçeklerini de beraberinde getiren Dilsiz, Çiftekavak köyündeki evinin bahçesine 300 metrekarelik sera kurdu. Serada yaklaşık 500 çeşit kaktüs yetiştiren Dilsiz, çiçekleri 5 lira ile 700 lira arasında değişen fiyatlarda satıyor. Dilsiz'in 500 çeşit kaktüs çiçeği ilgi görüyor.

Kaktüs denilince akıllara kovboy filmlerindeki devasa kaktüslerin geldiğini anlatan Hüseyin Dilsiz öYaklaşık 25 bin çeşit kaktüs var. Boy boy, renk renk. Ben bile yeni çeşitler gördükçe şaşırıyor ve heyecanlanıyorum. Seramızda 500 çeşit kaktüs var. Bu bir başlangıç, en az bin çeşide ulaşmak istiyorum. Bunun sonu yok, bulabildiğim her kaktüs çeşidini topluyorum ancak ilgi görenler üzerinde yoğunlaşarak artırıyorum. Dünyanın en güzel çiçeklerini açan kaktüsün bulabildiğim her çeşidini serama katacağımö dedi.

'BU BİR TUTKU'

Dünyanın en güzel çiçeklerini kaktüslerin açtığını söyleyen Dilsiz, Buraya gelenler bu kadar çeşit beklemediklerini söyleyerek şaşkınlıklarını anlatıyorlar. Bir tane kaktüs alan yenilerinin olmasını istiyor, bu bir tutku. Sonrasında muhakkak koleksiyonunuz oluyor. Çünkü aşık oluyorsunuz, yenilerini eklemek istiyorsunuz. Öyle öyle sayıları evinizde artıyor. Zaten dünyanın en güzel çiçeklerini açan kaktüsler neden sevilmesin ki Seradaki 500 çeşit kaktüsün hemen hemen hepsinin adını ezberledim, özelliklerini biliyorum. Çünkü kaktüsleri çok seviyorum. diye konuştu.

Kaktüs almak için seraya gelen Fatih Kandil de O kadar çok çeşit var ki hangisini alacağımıza bir türlü karar veremiyoruz. Önceleri birkaç tane aldık, çeşitleri gördükçe ilgimizi çekti. Sonra gelip tekrar tekrar kaktüs aldık, seçmekte de zorlanıyoruz. Hepsinden alıp eve götürmek istiyoruzö dedi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: RİZE Serada 500 çeşit kaktüs çiçeği yetiştiriyor

Manşet

Haberler