Rize Kurtuluş Köyü, Susuzluktan Kurtulamadı

Rize Kurtuluş Köyü, Susuzluktan Kurtulamadı

Rize Kurtuluş Köyü, Susuzluktan Kurtulamadı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Rize İl Genel Meclisi tarafından 'Su yılı' ilan edilen 2012 yılında, su sorunu yaşayan Kurtuluş, Aktaş, Taşpınar, Taşlık ve Yenidoğan köyleri için proje hazırlandı.

Rize İl Genel Meclisi tarafından 'Su yılı' ilan edilen 2012 yılında, su sorunu yaşayan Kurtuluş, Aktaş, Taşpınar, Taşlık ve Yenidoğan köyleri için proje hazırlandı. İl Özel İdaresi tarafından geçen yıl başlatılan proje kapsamında su kaynağına yeni depo inşa edildi, köylere 30 kilometre boyunca boru hattı döşendi. Ancak 3 ay önce tamamlanan proje ile 4 köy suya kavuşurken, Kurtuluş Köyü'ne su gelmedi. İddiaya göre sorun dağıtım hattının hatalı yapılmasıdan kaynaklandı. CAMİDEN 'SUYU İDARELİ KULLANINö ANONSU

Köylerine yapılan yeni su şebekesi ile kesintisiz suya kavuşmayı hedefleyen köylüler eski su kaynaklarının da kuruması sonrasında 3 aydır susuz kaldı. 300 nüfuslu Kurtuluş Köyü'ne Rize İl Özel İdaresi ve Rize Belediyesi tarafından tankerlerle su taşınıyor. Haftanın belirli günleri tankerin su getirdiği köyde cami hoparlöründen, 'Uzun bir süre su gelmeyeceği için suyumuzu idareli kullanalımö anonsu yapılıyor.

DEVLETİN PARALARI TOPRAK ALTINA MI GÖMÜLDÜ

Köye 3 ay önce yapılan içme suyu hattından bir kez su geldiğini, ardından da suyun kesildiğini belirten köy sakinlerinden Ali Yavaş, ' Ne gariptir ki diğer köylerde su akarken bizim suyumuz kesiliyor. Devlet buraya para harcadı, ama biz suyu göremedik. Mühendisler kağıt üzerinde bir proje yaptı ama uygulamada ortada su yokö dedi. Şennur Meral ise, evlerde su kesikliği nedeniyle büyük sorun yaşadıklarını anlattı, çok mağdur olduklarını söyledi. Nevin Yavaş da, ' Büyük paralar ödenerek yapılan su şebekesi niye çalışmıyor Hata mı var Devletin paralarını toprak altına mı gömüldü Bu projeleri takip eden birileri yok muö diye sordu.

4 KÖYÜN VANASI KAPANINCA SU GELİYOR

Köy sakinlerinden Mustafa Koç da, ö3 aydır 'arıza var, gidereceğiz' diyorlar ama sonuç yok. 5 köye ortak su projesi yapıldı. 4 köye bir koldan su gidiyor, bizim köye ayrı bir koldan. 4 köye giden borunun vanası kapandı mı bize su geliyor, açıldı mı su kesiliyorö diyerek tepkisini dile getirdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title