Haberler

Prof. Dr. Arı: "Kudüs Ancak ve Ancak Filistin'in Başkenti Olacaktır"

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, çok sayıda peygambere ve üç semavi dine ev sahipliği yapan Kudüs’ün, Müslüman dünyası için son derecek kıymetli olduğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, çok sayıda peygambere ve üç semavi dine ev sahipliği yapan Kudüs'ün, Müslüman dünyası için son derecek kıymetli olduğunu söyledi.

ABD'nin aldığı kararı şiddetle kınadıklarını vurgulayan Dekan Arı, "ABD Başkanı Trump'ın Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı alması ve Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıması, İslam dünyasında infiale yol açmıştır. Çünkü hem Müslümanların ilk kıblesi hem de Miracın gerçekleştiği yer olan Mescid-i Aksa'nın içinde yer aldığı Kudüs çok sayıda peygambere ve üç semavi dine ev sahipliği yapmış olup, Müslüman dünya için çok kıymetlidir. Ayrıca dört yüzyıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış olan Kudüs ve Filistin Türkiye için tarihsel sorumluluğunun devam ettiği bir yerdir. Kudüs ancak ve ancak bağımsız Filistin Devletinin başkenti olacaktır. Müslüman dünya butür oldu-bittileri kabul etmemelidir. Uluslararası hukuka ve barış sürecine aykırı olan ABD'nin bu tavrını kınıyoruz ve Müslüman dünyanın tümü tarafından da ciddi şekilde kınanması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu kararın ABD ve İsrail için mutlaka bir maliyeti olmalıdır" diye konuştu.

"İsrail destekçisi ABD işgalin sorumlusudur"

ABD yönetimlerinin 1967'de Filistin'i ve Kudüs'ü işgal eden ve BM'nin 242 ve 338 sayılı kararlarına rağmen bu işgali sürdüren İsrail'in her zaman arkasında olduğunu kaydeden Tayyar Arı, "ABD ve İngiltere'nin desteğiyle Osmanlı sonrasında bu coğrafyada hakimiyet ve varlık tesis eden ve bunu işgallerle sürdüren İsrail'in bu tavrı yine aynı devletler tarafından sürekli desteklenmiştir. Dünyanın başka bir ülkesinin İsrail'in Filistin'de ve Kudüs'te yaptığı gibi işgalci bir anlayışı özellikle de Güvenlik Konseyi'nin kararlarına rağmen sürdürmesi mümkün değildir. İsrail, Kudüs'ü 1980'de başkent olarak ilan ederken, BM buna tepki olarak aynı yıl 478 sayılı kararı kabul ederek İsrail'in tek taraflı girişimini kınamış ve tanımadığını açıklamıştır. Bugüne kadar ABD dışında hiçbir ülke İsrail'in Kudüs konusundaki tek yanlı politikasını desteklememiştir. Sadece Amerikan Kongresi 1995'te İsrail'deki büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasını tavsiye eden bir yasayı kabul etmiştir. Bill Clinton zamanında kabul edilen bu yasanın, Amerikan çıkarları dikkate alınarak diğer başkanlar tarafından da uygulanması ertelenmiş olsa da ABD'nin pozisyonunu göstermesi açısından önemlidir. ABD'nin bölgesel politikasının merkezinde her zaman İsrail vardır ve İsrail'in güvenliği meselesi tüm Amerikan yönetimleri için temel bir öncelik olmuştur" dedi.

"ABD 1995'te aldığı kararı neden bugün uyguladı"

Trump'ın göreve geldiği ilk günden itibaren Amerika'nın müesses nizamı ve derin devletiyle başının dertte olduğuna işaret eden Arı, "Yaptığı hamlelerle iyice köşeye sıkıştığının altını çizdi. Dekan Arı şöyle devam etti: "İçeride devam eden soruşturma ve yargılamaların kendine uzanma ihtimali gündemde olan Trump, Siyonist lobinin ve Evanjelik Siyonist Hristiyan kesimin desteğini almak istemektedir. Ayrıca, bu süreci Suudi-Mısır-BAE ve İsrail arasındaki ittifaktan da ayrı düşünmemek gerekir. Ancak şüphesiz Müslüman dünyanın kendi aralarındaki parçalanmışlık ve bölgenin içine düşündüğü kaotik ortamın da bunda çok büyük rolü vardır. Ancak tüm bu girişimlerin ne Filistin sorununa ne de aşırılıkla ve terörle mücadeleye bir katkısı olmayacağı gibi bu sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getireceği unutulmamalıdır. İslam ülkelerinin dayanışmasına vesile olması ise en büyük umudumuzdur. Müslüman dünya kendi sorunlarını çözme konusunda yeni ve kararlı bir irade ortaya koymalı ve Müslüman halklar arasında yeni işbirliği mekanizmaları arttırılmaldır". - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Tayyar Arı Filistin İsrail Kudüs Politika Güncel Haberler

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title