Ordu'da domuz gribinden bir kişi hayatını kaybetti
Advertisement

Ordu'da domuz gribinden bir kişi hayatını kaybetti

21.01.2020 17:11 | Son Güncelleme: 21.01.2020 19:16

Ordu'da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan bir kişi domuz gribinden hayatını kaybetti.

Son yıllarda sıkça rastlanan hastalıklardan biri olan domuz gribi Ordu'da can aldı. Dün rahatsızlanarakhastaneye kaldırılan ve domuz gribi teşhisi koyulan Yener D., öğle saatlerinde vefat etti.

10 GÜN ÖNCE DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLAMIŞTI

Gürgentepe ilçesi nüfusuna kayıtlı Yener D., rahatsızlanarak dün özel Ordu Umut Hastanesine kaldırıldı. Domuz gribi teşhisi konulan Yener D., öğle saatlerinde hayatını kaybetti. Yener D., 10 gün önce 38 yaşına girmiş, eşi ve çocukları ile doğum günü pastası kesmişti.

DOMUZ GRİBİNİN İNSANLARDAKİ BELİRTİLERİ NELER

– Ateş (her zaman değil)

– Titreme

– Öksürük

– Boğaz ağrısı

– Burun akıntısı veya tıkanıklığı

– Sulu, kırmızı gözler

– Vücut ağrıları

– Baş ağrısı

– Yorgunluk

– İshal

– Mide bulantısı ve kusma

Grip belirtileri virüse maruz kaldıktan yaklaşık bir ila üç gün sonra ortaya çıkar.

Belirtiler düzenli grip benzeri tedavilerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bir doktor hastayı domuz gribi şüphesinin doğruluğu konusunda muayene etmeli ve bireysel semptomların nasıl tedavi edileceği ile ilgili tavsiyelerde bulunmalıdır.

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLGİLER

Domuz gribi, nadir durumlarda insanlara geçebilen ve birçok Influenza A virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. En yaygın olarak, domuz gribi H1N1 influenza alt tipindedir. Bununla birlikte, domuz gribi virüsleri bazen H1N2, H3N1 ve H3N2 gibi diğer alt türlerden gelebilir.

İnsanları enfekte eden 2009 domuz gribi salgını H1N1 alt tipiydi. Domuzda gelişmesine rağmen, 2009 salgını virüsünün tamamen domuzdan bulaşmadığını bilmek önemlidir. Virüs, kuş, domuz ve insan gribi türlerinden kaynaklanan grip genlerinin bir kombinasyonunu içerir. İnsanlarda domuz gribinin görülmesi birkaç nedene bağlıdır. Bunlar:

Enfekte domuzlarla temas: Domuz gribine yakalanmanın en yaygın yoludur. Enfekte domuzlarla herhangi bir temas, bulaşma riskini daha olası kılar.

Enfekte olmuş insanlarla temas: Bu, domuz gribine yakalanmanın daha az yaygın bir yoludur, ancak özellikle enfekte olmuş bir kişiyle yakın temasta olanlar için bir risktir.

İnsanları domuz gribi H1N1 suşuna karşı korumak için bir aşı üretildi. Bu, 2009 ve 2010 yıllarındaki grip salgınının ardından piyasaya sürüldü.

Domuz gribinin durumu bir salgından mevsimsel tipte bir Human influenza türüne dönüştü. Özel aşı şimdi daha genel mevsimsel grip aşıları ile değiştirildi.

Ordu'da domuz gribinden bir kişi hayatını kaybetti

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (26)
ADINIZI YAZIN: bu belirtilerin hepsi bende var 2 yıldır hiçbirşey olmadı
ADMİN: NE YAZIKKİ HASTANELERDE TAHLİL YAPILMAMAKTA BİLGNİZ OLSUN SADECE ACİLLERDE TAHLİL YAPIYORLAR YÖNELGE GELMİŞ HASTENELERE TÜM DOKTORLARA
ENFEKSİYON HASTALIKLARI UZMANI.: Vücut domuz gribi virüsü ile savaşırken, kalp ve akciğer normalin 1, 5 katı kapasite ile çalışmak zorunda kalır. Fotoğraftan gördüğüm kadarı ile hayatını kaybeden kişi obez bir birey. Allah rahmet eylesin. . Obezite varlığında zaten kalp ve akciğer kendisine hiç bir faydası olmayan karın çevresindeki 15-20 kg'' lık bir yağ dokusunu beslemek için yüksek kapasite çalışır: Üzerine binen domuz gribi virüsü akciğer ve kalp gerekli kapasite artışını sağlayamaz ve ölümcül seyreder. Obeziteye dikkat edeli
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title