Nemesis Haberleri

Nemesis haber, Nemesis son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nemesis - 22.8.2020
Son dakika gündem: Juliopolis antik kenti ziyaretçilerini bekliyor
Mezarlarda ele geçirilen buluntular sayesinde Juliopolis kentinde yaşayan halkın sosyal, ekonomik, ticari ve dini profilini tanımayı sağlayan önemli veriler saptanmış olduğuna değinen Öntaş, şunları kaydetti: "Buluntular üzerinde en çok Anadolu'nun yerel ay tanrısı Men'e ait tasvirlere rastlanmaktadır. Çoğunlukla sikkeler ve yüzük taşları üzerinde betimlenen diğer tapınımlar ise Zeus, Nike, Artemis, Aphrodite, Ares, Asklepios, Hermes, Nemesis, Telesphoros, Tykhe ve Herakles'tir.
Nemesis - 9.11.2019
Yazarlar TÜYAP'ta kitaplarını imzaladı
Stantlarda ise Ketebe Yayınlarında Ali Emre, Nemesis Yayınlarında oyuncu ve yazar Murat Tavlı, İnsan Yayınlarında Gökdemir İhsan, Ensar Neşriyatta Vehbi Vakkasoğlu, Çınar Yayınlarında Aydın Ilgaz, Artemis Yayınlarında İpek Ongun, İz Yayınlarında Asım Gültekin, Kaknüs Yayınlarında İbrahim Becer, Profil Yayınlarında ise İbrahim Tenekeci, Bekir Develi ve Tarık Tufan kitaplarını imzalayan yazarlar arasındaydı.
Nemesis - 9.7.2018
Antik Çağ Kadınlarının Saç Modelleri Canlandırılacak
Yüz çıktılarının alınması ve tarama işleminin, bu yılın eylül, ekim ayı gibi bitirilmesinin hedeflendiğini belirten Ege, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ondan sonra da hemen sergilemeye başlayacağız. Serginin lansmanında belki bir ünlümüzün saçı bu heykellerden birinin modeline göre taranacak. Avrupa'nın çeşitli kentlerini gezecek şekilde 2-3 ay sürecek bir sergi planlıyoruz. Bu sergiyi görenler hem modelleri kendi saçlarına uygulamak isteyecek hem de gerçek heykelleri de görmek isteyecektir diye düşünüyorum. " Demirbağ: "4 bin yılda bir şey değişmemiş" Projede yar aldığı için büyük mutluluk duyduğunu belirten 38 yıllık saç tasarımcısı Mustafa Demirbağ ise şunları söyledi: "Bu Anadolu tanrıçalarının müzelerdeki büstlerini görüp, çok büyük heyecan ve hayranlıkla izliyordum. Bu proje bana geldiği zaman çok heyecanlandım. Şunu fark ettim ki binlerce kadının saçı, makyaj, aksesuarları o dönemin ihtişamı, sanatı, sosyo ekonomik durumunu gösteren bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Kadının bakımına yönelik geçen 4 bin yılda hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz, Saç taraması, makyajı o yıllardan bu yıllar kadar aktarılmış." Sergide kullanılacak kadın heykeller şöyle: "Perge Müzesi'nden Tyche (kentlerin kader tanrıçası), Nemesis (ceza tanrıçası), Aphrodite (aşk tanrıçası), Artemis (doğa tanrıçası), İsis (Mısır'ın ana tanrıçası), Antalya Müzesi'nden Perge Artemisi, Dans eden kadın, Hellenistik dönem kadın başı, Roma çağı kadın başı, Plankia Magna, Side Müzesi'nden Roma çağı kadın portresi, imparatoriçe Faustina Minor, imparatoriçe Julia Domna.
Nemesis - 9.4.2018
Mitolojiden Günümüze Kazdağları'nı Yaşatan Müze
BALIKESİR'in Edremit ilçesinde, iki kardeşin eski yağhaneyi restore ettirerek, kurduğu Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi, ilgi görüyor. Güre Mahallesi'nde, Murat ve Uğur Bostancıoğlu kardeşler tarafından açılan müzede, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Edremit'e geldiğinde kendisine tahsis edilen faytondan, Sabahattin Ali ve Tuncel Kurtiz'in balmumu heykellerine, Büyük İskender, Afrodit ve Nemesis'in slikondan yapılmış birebir kopya büstlerine kadar birçok eser bulunuyor.
Nemesis - 9.4.2018
Dha Yurt Bülteni- 9
Görüntü Dökümü --------------------- -Yanan araçdan görüntüler -Detaylar (Haber-Kamera:  Emre KOLTUK/DHA ===================================================== 4)MİTOLOJİDEN GÜNÜMÜZE KAZDAĞLARI'NI YAŞATAN MÜZE Balıkesir'in Edremit ilçesinde, iki kardeşin eski yağhaneyi restore ettirerek, kurduğu Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi, ilgi görüyor. Güre Mahallesi'nde, Murat ve Uğur Bostancıoğlu kardeşler tarafından açılan müzede, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Edremit'e geldiğinde kendisine tahsis edilen faytondan, Sabahattin Ali ve Tuncel Kurtiz'in balmumu heykellerine, Büyük İskender, Afrodit ve Nemesis'in slikondan yapılmış birebir kopya büstlerine kadar birçok eser bulunuyor.
Nemesis - 9.4.2018
Mitolojiden Günümüze Kazdağları'nı Yaşatan Müze
BALIKESİR'in Edremit ilçesinde, iki kardeşin eski yağhaneyi restore ettirerek, kurduğu Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi, ilgi görüyor. Güre Mahallesi'nde, Murat ve Uğur Bostancıoğlu kardeşler tarafından açılan müzede, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Edremit'e geldiğinde kendisine tahsis edilen faytondan, Sabahattin Ali ve Tuncel Kurtiz'in balmumu heykellerine, Büyük İskender, Afrodit ve Nemesis'in slikondan yapılmış birebir kopya büstlerine kadar birçok eser bulunuyor.
Nemesis - 13.8.2017
Dha Yurt Bülteni-11
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı'nın bilimsel başkanlığında sütunlu caddede bu yıl 18'incisi gerçekleştirilen kazılarda toprak altında binlerce yıllık olduğu tahmin edilen iki heykel açığa çıkarıldı. Aralarında arkeolog, restorator, harita mühendisi ve öğrencilerin olduğu kazı ekibinin titiz çalışması sonucu gün ışığına çıkartılan heykelleri 10 kişinin güçlükle taşıması dikkat çekti. Çıkartılan heykellerle ilgili henüz bilgi verilmezken, günümüzden 2 bin 500 yıl öncesine ait olduğu belirtiliyor. Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan antik kentte 18 yıldan bu yana yapılan kazılarda günümüzden üç bin yıl öncesine ait yüzlerce muhteşem eser bulundu. Liman, sütunlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol su kemeri gibi yapılar ortaya çıkarıldı. Roma imparator ya da üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı sütunlu caddede; sağlık tanrısı Asklepios ve tanrıçası Hygeiea, tanrıların kralı Zeus, adalet tanrıçası Nemesis, bereket tanrıçası Demeter, şarap tanrısı Dionysos bulundu.
Nemesis - 11.3.2017
Dha Yurt Bülteni-3
TANRILARIN KRALI ZEUS GÜN IŞIĞINA KAVUŞTU Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan antik kentte Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı'nın başkanlığında yürütülen çalışmalarda ise şimdiye dek 3 bin yıl öncesine ait birçok eser gün ışığına kavuştu. Roma imparator ya da üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı Sütunlu Cadde'de, sağlık tanrısı Asklepios ve tanrıçası Hygeiea, tanrıların kralı Zeus, adalet tanrıçası Nemesis, bereket tanrıçası Demeter ve şarap tanrısı Dionysos çıkarıldı.
Nemesis - 11.3.2017
Soli Pompeiopolis, Dünya Kültür Mirası Listesi'ne Aday
TANRILARIN KRALI ZEUS GÜN IŞIĞINA KAVUŞTU Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan antik kentte Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı'nın başkanlığında yürütülen çalışmalarda ise şimdiye dek 3 bin yıl öncesine ait birçok eser gün ışığına kavuştu. Roma imparator ya da üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı Sütunlu Cadde'de, sağlık tanrısı Asklepios ve tanrıçası Hygeiea, tanrıların kralı Zeus, adalet tanrıçası Nemesis, bereket tanrıçası Demeter ve şarap tanrısı Dionysos çıkarıldı.
Nemesis - 11.3.2017
Dha Yurt Bülteni-2
Güre Mahallesi'nde Murat ve Uğur Bostancıoğlu kardeşlerin kurduğu Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi'nde olmayan yok. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Edremit'e geldiğinde kendisine tahsis edilen faytondan, Sabahattin Ali ve Tuncel Kurtiz'in balmumu heykellerine, Büyük İskender, Afrodit ve Nemesis'in silikondan yapılmış birebir kopya heykel ve büstlerinden antik çağlarda İda Dağı'nda yaşayanların giysilerine, Sarıkız efsanesi'nden Hasanboğuldu efsanesine, yöre halkının yüzyıllar öncesi giydiği elbiseler ve kullandığı malzemelerin yer aldığı müze dikkat çekiyor.
Nemesis - 3.3.2017
'Kilikya'nın Kadınları' Alkışlandı
İçel Soroptimist Kulübü tarafından her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla geleneksel olarak verilen 'Yılın Başarılı Kadın Ödülü' Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Bengi İspir Özdülger'e verildi. Daha sonra ise müzik direktörlüğünü Engin Aktuğ'un yaptığı, rejisör Melih Öztürk'ün yönettiği 'Kilikya'nın Kadınları' sahneye taşındı. Eserde, Europa, Puduhepa, Athena, Üç Güzeller, Afrodit, Tyke, Nemesis, Kraliçe Aba, Kleopatra, Marpessa, Stratoni, Andromakhe, Arsione, Myrrha, Kalenin Kızı, Şahmeran, Gülnar Hatun, Valide Sultan ve Türkiye'nin kadın ilk belediye başkanı Müfide İlhan karakterleri, Müge Sungur Enön, Zuhal Karamehmet, İlkiz Hancıoğlu, Nuran Kurtuluş, Meltem Başol, Banu Esyılmaz, Ganime Turan, Ülün Toker, Nilüfer Aydoğan Bakırezen, Ayşe Vural, Sevinç Şanlı, Ayşegül Uysal, Münire Yurdal, Aslı Gün, Esra Sönmez, Nurgül Çaylı Duran, Saime Taşkın, Duygu Ertan, Zülal Erkan, Ülkü Ongun ve Fatma Yüksel canlandırıldı.
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nemesis Haberleri | Nemesis Haber - Haberler - Nemesis haberleri, son dakika nemesis haber ve gelişmeleri burada. Başkent'ten Azerbaycan'a destek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 09:34:06. #1.15#
title