Margo Cooper: Yargılayıcı değil şefkatli olmak istiyorum - Haberler
Haberi Paylaş

Margo Cooper: Yargılayıcı değil şefkatli olmak istiyorum

Haberler.com / Yeşim Mutlu - Haberler | Güncel
Margo Cooper: Yargılayıcı değil şefkatli olmak istiyorum

Miss World Bulgaristan 2016 güzeli Margo Cooper'ın adını son günlerde sıklıkla duyuyoruz. Sosyal sorumluluk projeleriyle farkındalık yaratmak isteyen kişilere her zaman saygım büyük.

SevgiliMargo Cooper'ında 'Şefkatli Yolculuklar' projesini öğrendikten sonra bizzat görüşerek kendisinden dinlemek istemiştim.İki hafta önce görüşme planlamıştık ama iptal etmek zorunda kaldık. Sağlık olsun bir gün yeniden bir araya geliriz.

Margo Cooper, dünyayı gezerken gittiği ülkelerde de Kar amacı gütmeyen kuruluşları ziyaret ediyor. Yardıma ihtiyacı olan birçok insanla ve hayatlarını başkalarına yardım etmeye adayanlarla etkileşim kuruyor. Gelin Margoo Cooper ile online gerçekleştirdiğimiz röportajda yaptıklarını kendisinden dinleyelim.

Teşekkür ederim, iyiyim, siz nasılsınız? Benim için temsil ettiğim bir rolü seçmek zordur. Miss World bana hayattaki asıl görevimin başkalarına yardım etmek, dünyaya faydalı olmak ve daha az fırsata sahip olanlarla birlikte seslerini duyurmak olduğunu anlama fırsatı verdi. Yaptığım her şey, insanlığa olan sevgim, yaşama ve dünyada bir değişiklik yapma arzumdan kaynaklanıyor. Hiç kimse dünyayı değiştiremez ama herkesin onu daha iyi hale getirme şansı var.

Bulgaristan'da ruh sağlığı sistemine adanmış bir proje yaptım. Bu konu, günümüzde dünya çapında özellikle önemlidir çünkü COVID-19'un etkisi. Kendimi bir akıl sağlığı savunucusu olarak görüyorum ve bu projeyi Bulgaristan'da devam etmek istiyorum. Önemli bir değişiklik yapmak için yeterli bilgiye sahip olmadığımı anladım, bu yüzden bu yıl gönüllü kar amacı gütmeyen sektörde ikinci üniversite diplomamı alıyorum. Keşke daha fazla yardımcı olabilseydim, sadece tanıtımımı kullanarak farkındalığı yaymak ve kuruluşlar için gönüllü olmak değil. Londra'da yaşadığım için Bulgaristan'da fazla vakit geçirmiyorum ama önümüzdeki aylarda orada bazı projeler yapmayı planlıyorum. Maalesef pandemi planlarımın çoğunu değiştirdi.

Dünyayı keşfetmeye, insanlarla tanışmaya, onların hikayelerini dinlemeye her zaman çok merak duydum. İnsanların her zaman gerçeği gözlerimle görmesini istedim. Seyahat ederken sadece dünyanın harikalarını değil aynı zamanda acıyı paylaştım ve gerçekliğin diğer tarafını gördüm. Dünyanın farklı yerlerinde birçok farklı kar amacı gütmeyen kuruluşu ziyaret ettim ve çalıştım ve yardıma ihtiyacı olan birçok insanla ve hayatlarını başkalarına yardım etmeye adayanlarla etkileşim kurdum.

Bu proje fikrini sadece insanların başkalarının acılarını ve mücadelelerini gözlerimle görmelerini ve kalpleriyle hissetmelerini sağlamak için değil, kendimi öğrenmek ve her birimizin topluma nasıl katkıda bulunabileceğimizi başkalarına göstermek için ortaya çıktım. Birçok insanın yardım etmek istediğini biliyorum ama nasıl yapılacağını bilmiyorlar. Merhametli, hayatın anlamlı olduğu demektir. Başkalarına karşı şefkat ve merhamete kuvvetle inanıyorum. Çünkü özellikle günümüzde birbirimize ve muhtaç olanlara destek olmak için birleşmemiz gerekiyor. Kayıtsız kalmak sizi asla daha iyi bir insan yapmaz, ancak başkalarına ihtiyacı olan kişiden daha fazlasını veren kişiyi tanımlayarak verir. Hindistan'da seks ticareti ve kızları kurtaran ve onlara yeni bir hayat veren vakıf üzerine yaptığım ilk filmim. Küçük organizasyonu desteklemek istiyorum çünkü şimdi onlar için zor bir dönem ve orada çalışan kişiler tüm zamanlarını, kaynaklarını bu işe veriyor. Bu tür kuruluşlar için bağışlar, girişimlerini desteklemeye devam etmek için son derece önemlidir.

Küçük adımların bile önemli olduğunu ve her iyilik hareketinin bir fark yarattığını düşünüyorum. Bir kişinin hayatını daha iyi hale getirecek olsa bile, zaten çabaya değer.Ayrıca bir farkındalık yaymak sorunları çözmez ve hayat kurtarmaz, ancak sorunu birlikte çözmek için daha fazla kişiyi, şirketi ve hükümeti dahil etmek için tanıtımı kullanmanın doğru yolu budur.

Kısa filmimi İstanbul'daki sokak çocuklarıyla ilgili "Merhametli Seyahatler" projesi kapsamında yaptım. Hepimiz her gün turistik bölgelerde ya da yollarda para isterken ya da mal satarken görüyoruz. Onlar çocuktur ve daha parlak bir geleceğe sahip olmak için bakıma ve eğitime ihtiyaçları vardır. Türkiye'deki hükümet, çocuklara ihtiyaç duyulan her şeyi sağlamak için birçok resmi yapıyı içeren bir sistem kurdu ve durum eskisinden daha iyidir. Sokakta gördüklerimiz daha iyi bir hayat bilmiyorlar, para kazanıyorlar ve sokağa ait oluyorlar. Onların çoğunu Suriye'de savaşın çocukları. Bu bir kısır döngü. Hiç kimse nerede doğacağını seçemez. Çoğunun ebeveynleri yok ve hiç kimse onlara nasıl yaşayacaklarını, sadece nasıl hayatta kalacaklarını öğretmedi. Kimse onlara ileride bir meslek sahibi olmak ve daha iyi bir bakış açısına sahip olmak için farklı bir hayat yaşaman gerektiğini söylemedi. Ama yargılayıcı değil şefkatli olmak istiyoruz.

Kuruluşların bilgilerini ve bağlantılarını ve onlara nasıl doğrudan yardım edebileceğimi her zaman gösteriyorum. İstanbul'da kesinlikle harika insanlarla tanıştım ve onlar hakkında bir röportaj yaptım. Zaten 8 yıldır her gün 70 çocuğu besleyen bir çift. Hikayeleri ve nezaketleri kalbime dokundu. Biraz desteğe ihtiyaçları var ve Minik Kalpler Balat ile iletişime geçebilirlerse mutlu olacağım. Her zaman işbirliğine açığım ve projelerimin uzun vadeli olarak çalışması için her zaman ortaklara ihtiyacım var. Bir süreç içinde öğreniyorum ve çoğunlukla diğer insanlardan öğreniyorum. Sosyal medyadan da doğrudan bana ulaşabilirsiniz.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title