Maltepe Sahil Dolgu Alanı Projesi

Maltepe Sahil Dolgu Alanı Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Uçak:
"Alan, Avrupa'nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezine dönüşüyor"

Maltepe Sahil Dolgu Alanı Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Uçak, Maltepe sahil dolgu alanının, Avrupa'nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezine dönüşmekte olduğunu bildirdi.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ağaç dikim çalışmalarını denetleyen Uçak, alanda dolgu çalışmalarının ardından bitkilendirme çalışmalarının başladığını kaydetti. 

Maltepe dolgu alanının, etkinlik, eğlence ve spor olmak üzere üç adadan oluşacağını vurgulayan Uçak, yeşillendirme çalışmaları kapsamında çam, çınar, servi, ıhlamur ve manolya gibi yetişkin ağaçlar diktiklerini aktardı. 

 

Alan, 171 futbol sahası büyüklüğünde

 

Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeşillendirme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Uçak, şu bilgileri verdi:

"Alan, Avrupa'nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezine dönüşüyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından İstanbul, Avrupa'nın en büyük etkinlik alanına kavuşmuş olacak. Burada dinlenme, kültür, eğlence ve miting alanları olacak. Uzunluğu 3,5 kilometre, eni ise 400 metre olan alan, toplamda 400 bini sert zemin, 800 bini ise yeşil alan olmak üzere toplam 1 milyon 200 bin metrekare olacak. 171 futbol sahası büyüklüğündeki araziye, toplam 19 bin ağaç ve bitki dikilecek."

Dolgudan oluşan birinci kısma 76 milyon 700 bin TL harcandığını aktaran Uçak, şöyle devam etti:

"Projenin toplam maliyeti ise 201 milyon 780 bin TL olarak tahmin ediliyor. 2014'ün ilk aylarında hizmete girecek projeyle Maltepe, bir milyon kişilik miting ve aktivite alanına kavuşacak. Projede 2 bin 865 araçlık otopark, 76 otobüslük otopark, 255 bin metrekare yaya yolu, 24 bin metrekare lale bahçesinin yanı sıra spor ve çocuk oyun alanları, 10 çeşme, sergi salonları, seyir platformları, 4 bin 600 kişi kapasiteli amfi tiyatro, piknik alanları, 3 helikopter pisti ile bilim parkı da bulunuyor. Özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek bilim parkı, yanılsama, su, uzay-enerji, ses ve denge adalarından oluşacak." - İstanbul