Maden Faciası Davasında Karar İçin Bilirkişi Raporu Bekleniyor

Maden Faciası Davasında Karar İçin Bilirkişi Raporu Bekleniyor

Maden Faciası Davasında Karar İçin Bilirkişi Raporu Bekleniyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın davasında, sorumlulara verilecek cezaların sanık avukatlarının yeni bilirkişi heyetinin raporunu tamamlaması sonrası belli olması bekleniyor.

EMRE UMURBİLİR - Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın davasında, sorumlulara verilecek cezaların sanık avukatlarının yeni bilirkişi heyetinin raporunu tamamlaması sonrası belli olması bekleniyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Soma'nın Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri AŞ tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te yaşanan faciada 301 madencinin hayatını kaybetmesi, 162 işçinin sağ kurtarılmasıyla ilgili dava, olaydan 11 ay sonra 13 Nisan 2015'te görülmeye başlandı.

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ve iş güvenliğinden sorumlu üç vardiya amiri Mehmet Ali Günay Çelik,Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 seneden 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 seneye kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkındaysa "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 seneye kadar hapislerinin istendiği, bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle ceza artırımı talep edildiği davada toplam 7 duruşmada 47 oturum geride kaldı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk oturumunda mahkeme heyeti, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile cezaevinden bağlantı yapılarak ifadeleri alınacağı açıklanan tutuklu sanıkların, madenci yakınlarının "sanıkların gözlerinin içine bakmak istiyoruz" talebi doğrultusunda mahkeme salonuna getirilerek yargılanmasına karar verdi.

Tutuklu sanıkların geniş güvenlik önlemleri altında getirildiği ikinci oturumda, ailelerin, ölen yakınlarının ismi okununca ayağa kalkarak kimlik bilgilerini aktardığı sırada tutamadıkları gözyaşları, dava sürecince akmaya devam etti.

İlk kez davanın 5. duruşmasında mahkeme huzurunda konuşan şehit madenci yakınlarının anlatımları sırasında da duruşmayı izleyenlerin büyük bölümü gözyaşlarını tutamadı, fenalaşanlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.

Cumhuriyet Savcısı Oğuz Köktan'ın aynı duruşma sonunda verdiği mütalaa doğrultusunda, kazanın meydana geldiği vardiyada çalışmadığı tespit edilen emniyet vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık'ın adli kontrol hükümlerinin uygulanması şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Davanın odak noktası, bilirkişi raporu

Geride kalan oturumlarda, mağdur avukatları, özellikle işletmedeki kusurlar ve bundan sorumlu olduğunu ileri sürdükleri zanlılar üzerinde durdu.

Sanık avukatları ise bilirkişi heyetinin olay yerine gitmeden hazırladığı ve iddianameye kaynaklık eden raporda, yanlış ve eksikler bulunduğunu iddia ederek, olayın gerçek nedeninin tespit edilip buna göre sorumluların ve isnat edilecek suçların belirlenmesini istedi.

İddianamede "ocakta olaydan önce süregelen yangının göz ardı edildiği" iddiasına bağlı "olası kastla öldürme" suçundan yargılanan tutuklu sanıklardan Can Gürkan, iddianın yanlışlığının, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden (MTA) gelen raporlarda yangın olmadığının belirtilmesiyle ispatlandığını ileri sürerek, böyle bir durum olsa, kendisinin "akıl hastalığıyla ilgili TCK 32. madde"den yargı önüne çıkması gerektiğini ifade etti.

İşletme müdürü Akın Çelik de yangını göz ardı ettiğinin kanıtlanması durumunda, kendisini Soma'daki madenci anıtı önünde yakacağını söyledi.

Diğer tutuklu sanıklar da hemen her söz verildiğinde, olayın "gerçek" nedeninin tespit edilmesini ve bununla ilişkili sorumlularının ortaya çıkarılmasını istediklerini belirtti.

Mahkeme heyeti, üyeleri arasında maden mühendisleri ve hukukçuların da bulunduğu yeni bilirkişi heyeti oluşturulmasını kararlaştırdı. Bazı taraf avukatları eşliğinde 5 Şubat'ta maden ocağında keşif yapan bilirkişi heyetine, rapor hazırlamaları için 3 ay, bu yetmezse 3 ay daha ek süre verilmesine karar verildi.

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, AA muhabirine, bilirkişi heyetinin "haklı gerekçeyle talebi halinde bu sürenin daha da uzatılabileceğini" belirterek, şunları kaydetti:

"Bilirkişi raporunun, en geç eylül-ekim gibi geleceğini tahmin ediyoruz. Hem müdahil hem sanık vekilleri, raporu değerlendirip görüşlerini sunacak. Buna göre mahkeme heyeti, ek bilirkişi raporu talep edebilir. Ek rapor talep etmez ve raporu yeterli görürse karara geçebilir. Buna göre mahkeme heyeti bu yıl, ek rapor isterse en geç önümüzdeki yıl karara varır."

Savunma avukatının otomobili yakıldı

Öte yandan, işletme müdürü Akın Çelik'in avukatlığını üstlenen ve ortaya koyduğu donelerle yeni bilirkişi heyeti oluşturulması sürecinde etkili olan savunma avukatlarının başında gelen Yusuf Koçyiğit, son duruşmadan bir gün önce otomobilinin kundaklanmasını yasa dışı bir örgütün üstlenmesi üzerine, müdafilik görevinden istifa etti.

Olay, sanık ve mağdur avukatlarınca kınandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title