Kütahya: Bakan Eker, Kütahya'da

Kütahya: Bakan Eker, Kütahya'da
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, toprak tahlili yaptıran çiftçilere 1 YTL destek ödediklerini belirterek, Türkiye'de süt işleme tesislerinin sayısını arttırmak istediklerini söyledi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, toprak tahlili yaptıran çiftçilere 1 YTL destek ödediklerini belirterek, Türkiye'de süt işleme tesislerinin sayısını arttırmak istediklerini söyledi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mendi Eker, Kütahya'da tarım alanında yapılan faaliyetleri yerinde incelemek ve Pazarlar İlçesi'nde Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği tarafından yapılan 'Pazarlar Entegre Soğuk Hava Tesisi'nin açılışını yapmak üzere Kütahya'ya geldi. Bakan Eker, Kütahya'da ilk olarak Kütahya Valisi Osman Aydın'ı makamında ziyaret etti. Kütahya'da tarım ve hayvancılıkla ilgili gelişmeleri yerinde görüp bilgi alacağını açıklayan Bakan Eker, "Toprak tahlillerine dayalı bir üretim anlayışını benimsiyoruz. Hükümetimiz döneminde Türkiye'nin bir çok yerinde toprak tahlil laboratuarları kuruldu. İlk defa bu yıldan itibaren biz, doğrudan gelir desteğinde yeni bir uygulama başlatıyoruz. Toprak tahlili yaptıracak olan üreticilere, dekar başına ilave olarak 1 YTL ödeme yapıyoruz. Bir çiftçi toprağının tahlilini yaptırıyorsa, verimlilik tabii ticari faaliyetin esasıdır. Bunun sağlanması ile ilgili bir çok projemiz var. Kütahya'da gerçekten verimlilikle ilgili bir sıkıntı varsa, onu ayrıca geliştirmek için özel projeleri hayata geçireceğiz. Bu sene hava sıcaklıklarının ani değişimi ile ülkemizin birçok yerinde mayıs ayı sonunda beklenmedik hastalık ve sıcaklık meydana geldi. Danelerin tam olgunlaşmadan bir an önce buruşmasına sebebiyet verdi. Bu da bazı ürünlerde bir miktar hektolitre düşüklüğüne sebep oldu. Bunda yapılacak bir şey yok. Bu ziyaretimizle Kütahya'da buğday hasadında kalite ve verimliliği yerinde görme imkanı bulacağız" dedi.

Hijyenik süt üretimini teşvik etmek için prim verdiklerini belirten Bakan Eker, "Bir işletmede vatandaşın ahırında hastalık yoksa, biz buna teşvik veriyoruz. Hayvancılıkla ilgili 17 çeşit destek ödememiz var. Yem ekiyor destek veriyoruz, buzağı alıyor destek veriyoruz. Suni tohumlamaya destek veriyoruz. Suni tohumlamadan yavru alıyor, temiz süt üretiyor, destek veriyoruz ve buna benzer 17 çeşit destek yapıyoruz. Bunlardan bir tanesi; bakteri sayısı düşükse, hijyenik süt elde ediyorsa, bunlara da destek veriyoruz. Hedefimiz Türkiye'de süt işleme tesislerinin sayısının artmasını sağlamak. Bu şekilde daha temiz daha modern tesislerde, daha hijyenik ortamlarda ve hijyenik süt üretimini gerçekleştirmek ve Avrupa Birliği'ne rekabet edebilir hale gelmek. Bunlar da hemen olacak değil, kültür meselesidir. Bunları geliştirebilmek için de yapılacak olan bazı çalışmalar vardır. Bunlardan birisi de teşvik ve destekleme politikalarıdır. Biz bunları hükümetimiz döneminde görülmemiş derecede artırdık. Eğitim çalışmalarına da destek veriyoruz" şeklinde konuştu.

Vali Aydın, Bakan Eker'e günün anısına bir çini tabak hediye etti. Daha sonra heyet, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'yı da ziyaret etti ve belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bakan Eker, daha sonra açılış yapmak üzere Aslanapa ve Pazalar, ilçelerine hareket etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title