KKTC Cumhurbaşkanı, Barış Pınarı Harekatı'nda söyledikleri sebebiyle ölüm tehdidi aldığını söyledi - Haberler
Haberi Paylaş

KKTC Cumhurbaşkanı, Barış Pınarı Harekatı'nda söyledikleri sebebiyle ölüm tehdidi aldığını söyledi

Haberler.com - Haberler | Güncel

Sosyal medyadan yaptığı açıklamada Barış Pınarı Harekatı için "Akan su değil, kandır" ifadelerini kullanan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, ölüm tehditleri aldığını söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı da, Akıncı'ya yönelik ölüm tehdidi ve hakaret içeren mesajlar gönderenlerin isimlerinin yer aldığı bir listeyi Polis Genel Müdürlüğü'ne teslim etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akıncı, "Birkaç gün önce yaptığım açıklamalarla belirttiğim görüş ve düşüncelerim karşısında fikir yerine küfretmeyi seçen ve bunu ölüm tehditlerine kadar vardıranlar olmuştur" dedi.

Olayla ilgili kişilerin saptandığını ifade eden Akıncı, "Bu kişiler saptanarak Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğü'ne iletilmiştir. Bundan sonrası hukuki süreç çerçevesinde ilerleyecektir" dedi.

"FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ, TAVİZ VERMEYECEĞİMİZ İLKELERİMİZDEN BİRİ"

Gazete Karınca'nın haberine göre Cumhurbaşkanı Akıncı, "Bu topraklarda fikirlerin özgürce ifade edilebilmesi hiçbir zaman taviz vermeyeceğimiz temel ilkelerimizden biri olmaya devam edecektir. Küfür ve tehdide yönelenlere karşı aynı üslubu kullanmamız ise asla düşünülmemelidir. Bana güven duyan ve ilk andan itibaren dayanışmasını gösteren herkese bir kez daha teşekkür ederim. Bu vesileyle, yaşananlar bizleri ne kadar rencide ediyor olsa da yazı ve söylemlerimizde, hepimizin düzeyli üslubunu korumasının önemini bir kez daha hatırlatmak isterim." şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı, TSK'nın Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı operasyona ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" demişti.

Bu açıklaması sonrası Akıncı hedef alınırken, Ankara tarafından da "basiretsizlik ve saygısızlık" yapmakla suçlanmıştı.

Akıncı ise gelen tepkilere, "Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu? Bu istemin suçlanıp karalanması kime ne kazandırır?" sorusuyla karşılık vermişti.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title