Kaş'taki 2 Yunus Kemer'e Gönderildi
Haberler » Güncel » Kaş'taki 2 Yunus Kemer'e Gönderildi - Haber

Kaş'taki 2 Yunus Kemer'e Gönderildi

25 Nisan'da Kemer'deki Moonlight Dolphinarium adlı yunus gösteri merkezine nakledilirken, tesis adım adım boşaltılıyor.

Kaş'taki 2 Yunus Kemer'e Gönderildi

İki yıldır Türkiye'de ve dünya çapında protestolara neden olan, iki kez ruhsatsız şekilde müşteri kabul ettiği için geçen yaz mühürlenen yunus parkına karşı yazar önderliğinde change.org üzerinde 20 bin imza toplandı. İmzalar, kampanyaya destek olan yerel STK'lar, Yunuslara Özgürlük Platformu ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile birlikte Kaş Belediye Başkanlığı'na ve Kaş Kaymakamlığı'na teslim edildi.

Gelişmeler üzerine Kaş'ta esaret altında tutulduğu öne sürülen iki yunus, 25 Nisan'da 'deki Moonlight Dolphinarium adlı yunus gösteri merkezine nakledildi.

Yunuslara özgürlük için çalışanlar ve siivil toplum kuruluşları, Kemer'e taşınan iki yunusa uzman veteriner tarafından sağlık kontrollerinin yapılması ve yunusların var olan yasal düzenlemeler gereği koruma altına alınması için resmi kurumlara bir kez daha talepte bulunacak.

UZUNER: UMUT VERİCİ

Yunus dostu yazar Buket Uzuner, gelişmelerin umut verici olduğunu, internet üzerinde açılan kampanyanın amacına ulaşmasından mutlu olduğunu aktardı. Uzuner, Kemer'e gönderilen iki yunusun sağlığından endişe duyduğunu ve acilen sağlık durumlarının uzman veteriner tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Uzuner, devam eden mücadelede yerel oluşumlara, Yunuslara Özgürlük Platformu ve WWF-Türkiye'ye destek sözü verdi.

SIRA DİĞER YUNUS PARKLARINDA

Kaş Sualtı Derneği (KASAD) Yönetim Kurulu Üyesi Belma Tosun, "Tesis yetkililerinin Kaş Belediyesi'ne yaptığı ruhsat başvurusu reddedildi. Bunun üzerine işletmeciler belediyeye dava açtı. Dava sonuçlanmadan yunusları başka bir tesise taşımaları, Kaş'ta umutlarının kalmadığını gösteriyor.

Bu çok sevindirici bir gelişme. Kaş'taki sürecin Türkiye'de yunus parkı barındıran diğer şehirlere de örnek teşkil etmesini, halkı harekete geçirmesini umuyoruz ve bu bölgelerdeki STK'lara destek olmaya hazırız" diye konuştu.

İki yıl önce Kaş'a dört yunusun getirildiğine dair ilk ihbarı alan ve ardından süreci başlatan Yunuslara Özgürlük Platformu sözcülerinden Derya Özkan, Kaşlıların ve yerel STK'ların işletme üzerinde önemli bir baskı unsuru olduğunu, Buket Uzuner'in change.org üzerinde başlattığı imza kampanyasının da çok yararlı olduğunu söyledi. Özkan, şöyle konuştu:

"Hayvanların esareti üzerinden ticaret yapan ve tutsak canlıları rant kapısı olarak kullanan bu tür işletmeler, en başta yerel, sonra ulusal ve uluslararası düzeyde sürecin takip edilmesi sonucunda büyük ölçüde ekonomik zarara uğruyor ve iş yapamadıkları için kapanıyor.

Bundan sonraki süreçte, Kaş'taki yunus parkının hukuken de kapatıldığından emin olacağız ve tüm dikkatimizi Kemer'e taşınan yunuslarla birlikte Türkiye'deki diğer yunus parklarına vereceğiz. Ta ki Türkiye'de, tutsak yunusların ait oldukları denizlere geri dönebilmelerini sağlayacak bir deniz memelileri rehabilitasyon merkezi açılana ve yeni yunus parklarının açılmasını engelleyen yasal düzenlemeler hazırlanana kadar."

DÜZENLEMELER GETİRİLMELİ

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise "Yunus gösteri merkezlerindeki yunusların sağlık kontrollerinin yapılması, kimliklendirilerek sisteme yeni bireylerin girişi gibi engelleyici yasal düzenlemeler acilen getirilmeli. Bu konuda tüm taraflar bir araya gelerek, yunus gösteri merkezleri konusunda bir yol haritası belirlenmeli. Tür koruma konusunda 40 yıla yakın deneyimimiz ve bilgi birikimimizle her türlü platformda işbirliğine açığız" diye konuştu. - Antalya

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler