Işid Musul'da Tarihi Camiyi Havaya Uçurdu - Haberler
Haberi Paylaş

  Işid Musul'da Tarihi Camiyi Havaya Uçurdu

  Euronews.com - Haberler | Dünya

  Irak'ın Musul kentinde köşeye sıkışan IŞİD, Nuri Camii'ni havaya uçurdu.

  Irak'ın Musul kentinde köşeye sıkışan IŞİD, Nuri Camii'ni havaya uçurdu. 12. yüzyılda Nureddin Zengi tarafından inşa ettirilen ve Musul Ulu Camii olarak da biline tarihi yapı eğik minaresiyle meşhurdu. Çatışmalardan dolayı ağır hasar gören caminin kalan kısmı ve minaresi çarşamba günü meydana gelen patlamada tamamen yıkıldı. IŞİD'in Haziran 2014'te kenti ele geçirmesinin ardından örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi, hilafetini Nuri Camii'nde ilan etmişti.

  Musul'un klurtarılmış bölgelerinde incelemelerde bulunan Uluslararası Koalisyon'un Komutan Yardımcısı General Rupert Jones, camiyi hedef alan saldırının IŞİD'in sonuna işaret ettiğini belirtti:

  "IŞİD, insanlığı olmayan bir düşman. kimseye saygısı yok. Ne kadar sivil öldürürse o kadar memnun oluyor. bu olay örgütün çöktüğünün bir işaretidir bence. Umutsuzluğa kapıldılar ve umutsuz hamlelere başvuruyorlar. Onlar da sonlarının yakın olduğunu biliyor."

  IŞİD ise yayınladığı açıklamada, caminin Amerikan ordusu tarafından hedef alındığını öne sürdü.

  IŞİD militanlarını kentin eski semtinde sıkıştıran Irak ordusu, Ramazan bayramına kadar Musul'u tamamen özgürleştirmeyi hedefliyor.

  Auteur:

  Tags: Gepost: 22 juni 2017

  Işid Musul'da Tarihi Camiyi Havaya Uçurdu

  Işid Musul'da Tarihi Camiyi Havaya Uçurdu

  Işid Musul'da Tarihi Camiyi Havaya Uçurdu
  Euronews.com - Son Dakika Haberleri
  /beğendim
  /alkışladım
  /beğenmedim
  /güldüm
  /üzüldüm
  /sinirlendim
  /şaşırdım
  500
  title