Haberler

İnternetten Alışveriş Yapanlar Dikkat

Güncelleme:

Sigorta Uzmanı ve Ekonomist Adnan Öztekin, internet üzerinden alışveriş yapanları uyardı.

Sigorta Uzmanı ve Ekonomist Adnan Öztekin, internet üzerinden alışveriş yapanları uyardı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte başta bankacılık işlemleri olmak üzere vergi ödeme, trafik cezası ödeme, alışveriş yapmak, ve bunun gibi bir çok işlemin artık internetten kolayca yapıldığına vurgu yapan Öztekin, "Bilinçsizce yapılan internet alışverişleri çoğu zaman tüketicilerin başını derde sokabiliyor. İnternetten alışveriş ya da herhangi bir ödeme yapacak vatandaşlarımız dolandırılmamaları için çok dikkat etmeli ve güvenlik tedbirlerini elden bırakmamalıdırlar" dedi.

Ekonomist Adnan Öztekin, Türkiye Bankalar Birliği'nin açıklamış olduğu Toplulaştırılmış İnternet Bankacılığı istatistiklerine göre, bu yılın ocak-mart döneminde internet bankacılığı kullanılarak yapılan ödeme işlemlerinin adedinin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 11,4 artarak 38 milyon 204 bin olduğunu söyledi. İnternet Bankacılığı kullanımının her geçen gün arttığını anlatan Öztekin, şöyle konuştu: "Ancak gelişen teknolojilerin kötü niyetli olarak müşteri bilgilerini elde etmeye yönelik kullanılması gerçeği de unutulmamalıdır. İnternet aracacılığıyla alışveriş yapacak vatandaşlarımız, alacakları bazı küçük önlemlerle işlem güvenliğini sağlayabilirler."

GÜVENLİ ONLİNE ALIŞVERİŞ İÇİN ÖNERİLER

İnternet üzerinden yapılacak ödeme ve alışverişlerde güvenliği sağlamanın basit tedbirlerle mümkün olduğunu aktaran Ekonomist Öztekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapılacak olan internet alışverişi ve ödemelerin internet kafe gibi internetin ortak kullanıldığı alanlar yerine vatandaşlarımız bu işlemleri kendi bilgisayarını kullanarak yapmalı ve bu alışveriş ve ödemeler iyi bilinen, güvenilir sitelerden gerçekleştirilmelidir. Kişisel bilgileriniz ile özellikle kredi kartı numarası gibi en çok kaygı duyduğunuz bilgilerinizin verilmesi anında özel tedbirlerin alınmış olması gerekir. Girmiş olduğunuz internet sitesinin güvenli olup olmadığını ilk olarak güvenlik sertifikalarından anlayabilirsiniz. Ayrıca, girdiğiniz web sitesinde (genelde sağ alt köşede bulunur) bir kilit işareti görmelisiniz. Bu kilit işaretini kesinlikle kapalı bir şekilde görmeniz gerekmektedir.

Başka bir internet sayfası üzerindeki ya da e-posta ile gelen bağlantılardan değil de doğrudan internet adresi yazılarak alışveriş sitesine bağlanılmaldır. Her türlü sahte site tehdidine karşı dikkatli olunmalıdır. Örneğin bankalardan geldiğini iddia eden şüpheli e-postalar aldığınızda hemen ilgili bankanın çağrı merkezi aranmalı ve bu durum bildirilmelidir."

Günübirlik açılan sahte sitelere de dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Öztekin, "Sitenin güvenliğini kontrol etmeden alışveriş yapmayın. İnternet sitelerinde alışveriş yapılırken anne kızlık soyadı ya da kredi kartı şifrenizi kesinlikle vermeyin" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Bankalar Birliği Adnan Öztekin Politika Güncel Haberler

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Bakmadan Geçme

Taş Kağıt Makas 13. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 22 Mayıs Taş Kağıt Makas yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Kuruluş Osman 162. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 22 Mayıs Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Türbülans Nedir ve Neden Olur? Uçak Seyahatlerinde Türbülansın Etkileri Seferberlik tüzüğü neden kaldırıldı? Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği nedir? Sandık Kokusu CANLI izle! Show TV Sandık Kokusu 23. Bölüm CANLI izleme linki! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? Hababam Sınıfı okulu nerede? Hababam Sınıfı oyuncuları kimler, konusu ne? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi oyuncuları kim? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı konusu, oyuncuları ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı özeti! 2026 UEFA Avrupa Ligi nerede oynanacak? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Taş Kağıt Makas CANLI izle! KANAL D Taş Kağıt Makas 12. bölüm CANLI izleme linki! Kuruluş Osman CANLI izle! ATV Kuruluş Osman 161. bölüm canlı izle! Kuruluş Osman yeni bölümde neler olacak? ATV canlı izleme linki!
Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title