İlahiyatçı Yazar Osman Ünlü: "Dört Türlü Zekât Malı Vardır" - Haberler
Haberi Paylaş

İlahiyatçı Yazar Osman Ünlü: "Dört Türlü Zekât Malı Vardır"

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
İlahiyatçı Yazar Osman Ünlü:

İlahiyatçı yazar Osman Ünlü, zekat hakkında bilgi vererek, "Dört türlü zekat malı vardır" dedi.

Haberi Kaydet

İlahiyatçı yazar Osman Ünlü, zekat hakkında bilgi vererek, "Dört türlü zekat malı vardır" dedi.

"Nelerden, hangi mallardan zekat verilir daha doğrusu neler zekata tabidir" sorusu üzerine Osman Ünlü, şu bilgileri verdi:

"Dört mezhepte de dört türlü zekat malı vardır ki bunlar:

1- Senenin ekseri zamanında, çayırda parasız otlayan dört ayaklı hayvanlar.

2-Altın ile gümüş. Dürr-ül-müntekada deniliyor ki:

"Altın ile gümüşün on iki ayardan yukarısı, para olarak, kadınların süsü gibi helal olarak, erkeklerin altın yüzük takması gibi haram olarak kullanılsın, ev, yiyecek, kefen satın almak için saklanılsın, kılıç ve altın diş gibi ihtiyaç eşyası olsalar da, zekat nisabının hesabına katılacaklardır."

3- Ticaret için alınıp, ticaret için saklanılan ticaret eşyası. İbni Abidin'de deniyor ki:

"Eşyanın ticaret niyeti ile satın alınması lazımdır. Uşur vermesi lazım gelen topraklardan hasıl olan ve miras olarak ele geçen veya hediye, vasiyet gibi kabul edince mülk olan şeylerde, ticarete niyet edilse de, bunlar ticaret malı olmaz. Çünkü ticaret niyeti, alışverişte olur. Mesela, tarlasından buğday alıp uşrunu veren veya mirastan eline mal geçen kimse, satmak niyeti ile saklasa, nisap miktarından fazla olsa ve bir seneden fazla kalsa, zekatlarını vermek icap etmez."

Satmak için satın aldığı buğdayı tarlasına ekse veya ticaret için aldığı hayvanı, kumaşı kendi kullanmaya niyet etse, ticaret malı olmaktan çıkarlar. Sonra bunları satmaya niyet ederse, ticaret malı olmazlar. Bunları satınca veya kiraya verince, eline geçen mal ticaret malı olur. Kullanmak için satın aldığı malı, aldıktan sonra ve miras olarak eline geçeni veya hediye, vasiyet, sadaka gibi kendinin kabul etmesi ile malik olduğu malı alırken veya tarlasından aldığı buğdayı satmaya niyet etse, ticaret malı olmazlar. Bunları satsa ve satarken bedellerini ticarette kullanmaya niyet etse, bu bedelleri ticaret malı olurlar. Çünkü ticaret bir iştir. Yalnız niyet ile olmaz, başlamak da lazımdır. Ticareti terk etmek ise, yalnız niyetle olur.

4-Yağmur suyu veya nehir, dere suyu ile sulanan bütün topraklardan çıkan şeylerdir. Bunların zekatına uşur denir. Uşur vermek, Kur'an-ı kerimde, En'am süresinin 141. ayetinde emredilmiş, onda birinin verilmesi de hadis-i şerifte bildirilmiştir. Uşur, mahsulün onda biridir. Kul borcu olan, borcunu düşmez, uşrunu tam verir." - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title