Hüseyin Baykara Haberleri

Hüseyin Baykara haber, Hüseyin Baykara son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hüseyin Baykara - 14.02.2021
Afganistan'da şair ve devlet adamı Ali Şir Nevai anıldı
İkinci oturumda söz alan Doç. Dr. Savabi, Nevai'nin Sultan Hüseyin Baykara dönemindeki kültür ve sanat ortamındaki yerine değindi.
Hüseyin Baykara - 15.02.2020
Afganistan'da şair Ali Şir Nevai ile hükümdar Babür Şah anıldı
Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yapan Nevai, görevinden istifa ettikten sonra bilim ve sanat alanında çalıştı.
Hüseyin Baykara - 02.07.2019
Fuat Sezgin Afganistan'da anıldı
Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, İslam bilim tarih araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Timur İmparatorluğu hükümdarı ve şair Sultan Hüseyin Baykara'nın biyografileri okundu.
Hüseyin Baykara - 13.06.2019
Kilis'te Ali Şir Nevai'ye ait el yazması kitap ele geçirildi
Ali Şir Nevai Yazdığı eserlerde 26 binden fazla tekrarlanmayan kelime kullanmasından dolayı Çağatay Türk edebiyatının Shakespeare'i olarak nitelendirilen Ali Şir Nevai, 9 Şubat 1441 tarihinde Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde doğdu. Horasan ve Semerkant'ta eğitim gören Nevai, Timurlu Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yaptı.
Hüseyin Baykara - 09.02.2019
Özbekistan'da Şair Ali Şir Nevai Konferansı
Ali Şir Nevai Yazdığı eserlerde 26 binden fazla tekrarlanmayan kelime kullanmasından dolayı Çağatay Türk edebiyatının Shakespeare'i olarak nitelendirilen Ali Şir Nevai, 9 Şubat 1441 tarihinde Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde doğdu. Horasan ve Semerkant'ta eğitim gören Nevai, Timurlu Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yaptı.
Hüseyin Baykara - 21.12.2017
Türkçe'nin Uluslararası Şiir Şöleni" Türkistan'da Başladı
Osmanlı tarihçisi Hammer'in, "Tarih Türklerden çok şey öğrendi." sözüne dikkati çeken Gül, şöyle devam etti: "Türk adı altında dünyaya nizam vermiş birçok devletin kurulduğu bu coğrafyada medeniyetimizin en önemli kalelerinden biri de, hiç kuşkusuz kadim Türk yurdu olan Kazakistan'dır. Türkçenin uluslararası şiir şöleninin 12'ncisinin bu yıl Hoca Ahmet Yesevi'nin yurdu olan Türkistan'da yapılması hepimiz için ayrıca bir gurur vesilesi olmuştur. TYB'nin adına yaraşır şekilde istikrarla sürdürdüğü bu şölenin, edebiyatçıları bir araya getirerek medeniyet coğrafyamızın farklı noktalarına ulaşarak ve yıllara yayılarak geleneksel hale gelmesinden büyük gururu duyuyoruz." "Ahmed Yesevi zor zamanımızda zihnimize döndü, biz de Ahmed Yesevi'ye döndük" "1992'de Bursa'dan ve Konya'dan başlayan yolculuğumuz Almatı, Aşkabat, Girne, Strazburg, Üsküp, Bakü, Akmescit, Prizren, Bişkek ve Kazan duraklarından sonra Türkistan'a ulaştı" diyen Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı Mehmet Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkistan, şimdi elbette bu şehirdir, fakat sadece bu şehir değil, ondan çok fazlasıdır. Türkistan Asya'nın merkezinde engin bir coğrafyadır. Asya'nın batı ucundaki Türkiye de Türkistan'dır ve elbette Türkistan da Türkiye'dir. Türkistan'ın çeşitli lehçeler, şiveler, üsluplar, tarzlarda yazan şairleri burada toplaştılar. Şairlere selam olsun, onlar ki söz sultanlarımızdır, ses bayraklarımızdır." Sultan Hüseyin Baykara'nın 5 asır önce kurduğu şiir meclislerinin Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni'ne ilham vermeyi sürdürdüğünün altını çizen Doğan, "Bu sultan şair yanında Osmanlı'nın sultanuşşuarası Baki de bu şölende adına ödül verdiğimiz büyük bir şahsiyet.
Hüseyin Baykara - 19.12.2017
Türkçe'nin Uluslararası Şiir Şöleni Yeni Bir Dirilişin Zeminini Hazırlıyor"
Doğan, bu yıl şölende aynı zamanda Kazakistan'ın ünlü şairi Mağcan Cumabayulu, Divan edebiyatının önemli isimlerinden ve "Sultanüş'şuara" olarak anılan Baki ile Hüseyin Baykara adına ödül verileceğini aktararak, şunları anlattı: "Mağcan Cumabay ünlü bir Kazak şairi.
Hüseyin Baykara - 09.02.2017
Özbekistan'da Şair Ali Şir Nevai Anıldı
Ali Şir Nevai Yazdığı eserlerde 26 binden fazla tekrarlanmayan kelime kullanmasından dolayı Çağatay Türk edebiyatının Shakespeare'i olarak nitelendirilen Ali Şir Nevai, 1441'de Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde doğdu. Horasan ve Semerkant'ta eğitim gören Nevai, Timurlu Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yaptı.
Hüseyin Baykara - 21.06.2016
Tika'dan Afganistan'a Mütalaa Salonu
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Afganistan Milli Arşiv Başkanlığında modern bir mütalaa salonu kurulduğu bildirildi. TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, kurumun, ülkenin başkenti Kabil'deki Milli Arşiv Başkanlığı'nda, bünyesinde Sultan Hüseyin Baykara'nın fermanı da olmak üzere Türk tarihini yakından ilgilendiren önemli belge ve yazma eserler barındıran modern bir mütalaa salonu kurulduğu belirtilerek, salonun, aralarında Afganistan Kültür Bakanı Abdulbari Cahani'nin de bulunduğu çok sayıda davetlinin katıldığı törenle açıldığı ifade edildi.
Hüseyin Baykara - 11.04.2016
Afganistan'da Türk Şair Ali Şir Nevai Anıldı
Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yapan Nevai, bu görevinden istifa ettikten sonra bilim ve sanat alanlarında çalıştı ve 30'a yakın eser yazdı.
Hüseyin Baykara - 09.02.2016
Kırgızistan'da Ali Şir Nevai ve Babür Şah Anıldı
Ali Şir Nevai ve Babür Şah Ali Şir Nevai, 1441 yılında Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde dünyaya geldi. Eğitimini Horasan ve Semerkant'ta tamamlayan Nevai, Türkçe, Arapça ve Farsça öğrendi. Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yapan Nevai, bu görevinden istifa ettikten sonra bilim ve sanat alanlarında çalıştı ve 30'a yakın eser yazdı.
Hüseyin Baykara - 12.02.2015
Afganistan'da Ali Şir Nevai ve Babür Şah Anıldı
Şair Ali Şir Nevai, 1441 yılında Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde dünyaya geldi. Eğitimini Horasan ve Semerkant'ta tamamlayan Nevai, Türkçe, Arapça ve Farsça öğrendi. Sultan Hüseyin Baykara döneminde vezirlik yapan Nevai, bu görevinden istifa ettikten sonra bilim ve sanat alanlarında çalıştı ve 30'a yakın eser yazdı.
Hüseyin Baykara - 25.05.2014
İstanbul'da Elektrik Kesintisi
Anadolu yakasında 12 ilçenin bazı bölgelerine 27 Mayıs'ta elektrik verilemeyecek İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'den yapılan açıklamaya göre 27 Mayıs Salı günü 09.00-13.30 saatlerinde elektrik alamayacak yerler şöyle: Üsküdar'da Kandilli Mahallesi, Demirevler ve Ayışığı Evleri siteleri, Adile Sultan Sarayı, Kandilli Rasathanesi, Rasathane Caddesi, El Sanatları Fakültesi, Adatepe Sokak ve Ömürtepe yokuşu, Kuzguncuk Mahallesi, Perihan Abla, Yenigün, Üryanizade, Bostan sokaklar ve civarı, Sultantepe Mahallesi, Selvilik Caddesi, Kirişçi Ali, Hüseyin Baykara, Susuzbağ ve Yeni Dünya sokaklar, Selman-i Pak Caddesi, Ticaret Lisesi, Yeşilbaş Bayırı Sokak ve civarı, Abdülfeyyaz, Azizlik sokaklar ve civarı, Özel Üsküdar Hastanesi, Tophanelioğlu Sokak, Ticaret Üniversitesi ve civarı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hüseyin Baykara Haberleri | Hüseyin Baykara Kimdir - Haberler - Hüseyin Baykara haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Hüseyin Baykara kimdir, hayatı ve biyografisi. Adana'da otomobil kahvehaneye girdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 22.09.2021 03:11:51. #1.13#

title