Hindistan'da Müslümanları hedef alan ırkçılar, minarenin üzerindeki hilali söküp bayrak astı

Hindistan'da Müslümanları hedef alan ırkçılar, minarenin üzerindeki hilali söküp bayrak astı

Hindistan'da Hint milliyetçisi grupların Müslümanlara yönelik gerçekleştirdiği ırkçı saldırılarda camiler, iş yerleri ve evler tahrip edildi. Irkçı saldırganlar bir minarenin tepesine çıkarak hilali söktü ve bayrak dikti. Saldırılar sonucunda bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

27.02.2020 09:47 | Son Güncelleme: 27.02.2020 10:10
Hindistan'da Müslümanları hedef alan ırkçılar, minarenin üzerindeki hilali söküp bayrak astı

Hindistan'da, Irkçı Narendra Modi hükümetinin, Pakistan, Afganistan ve Bangladeş'ten gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen "Vatandaşlık Yasası"na karşı protestolarda 4 günde 20 kişi hayatını kaybetti. Hint basınındaki haberlere göre, başkentin kuzeydoğu bölgelerinde 4 gündür devam eden gösterilerde, biri emniyet amiri 20 kişi yaşamını yitirdi.

Yetkililer, çıkan olaylarda aralarında polislerin de bulunduğu 150'den fazla kişinin yaralandığını belirtti. Hastaneye kaldırılan yaklaşık 70 kişide kurşun yarası bulunduğu ifade ediliyor.Başkentin Maujpur, Kardampuri, Jaffrabad, Gokulpuri, Chand Bagh ve Bhajanpura bölgelerinde devam eden gösterilerde, Müslümanlara ait çok sayıda araç, dükkan ve ev ateşe verilirken, polis gruplara göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Hindistan'ın başkentinde gerçekleşen şiddet olaylarında hedef Müslümanların yaşadığı bölgelerdi. Şiddet eylemlerinden sonra Yeni Delhi'nin bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

EVLERE SALDIRDILAR

Yeni Delhi'nin kuzey doğusundaki Mustafabad bölgesi sakinlerinden Rauf Han, Hindu grupların "dini sloganlar" atarak Müslümanların evlerine demir çubuk ve bambu sopalarıyla saldırdığını söyledi. Han, evlerin kapılarını zorlayarak içeri giren grupların, insanları dövdüğünü ve eşyalara zarar verdiğini belirtti. Kendi ailesinin de can korkusu endişesiyle yakındaki camiye sığındığını ileri süren Han, evinin akıbetini bilmediğini ve kaçarken "Her şeyi yakın" şeklinde sesler duyduğunu ileri sürdü.

MİNAREDEKİ HİLALİ SÖKMEYE ÇALIŞTILAR

Sosyal medyaya düşen görüntülerde, olayların yaşandığı Ashok Vihar bölgesinde, Hindu milliyetçilerinden oluşan bir grup, bir caminin minaresinde görüntülendi. Minarenin üzerine çıkan kişi, eliyle hilali yerinden sökmeye çalışırken çevreden alkış sesleri duyuldu. Üç kişilik grubun diğer üyeleri de minareye zarar verdi. Öte yandan, Gokulpuri bölgesinde bir cami ateşe verilerek kullanılamaz hale getirildi. Sosyal medyaya düşen görüntülerde, Hindu milliyetçilerinden oluşan bir grubun protestolarda hayatını kaybeden bir kişinin cesedini sürüklediği görüldü.

Hindistan'da Müslümanları hedef alan ırkçılar, minarenin üzerindeki hilali söküp bayrak astı
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Şu an buradasınız: Hindistan'da Müslümanları hedef alan ırkçılar, minarenin üzerindeki hilali söküp bayrak astı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.4.2020 05:02:00. #1.15#
title