Harran Ovası Haberleri

Harran Ovası haber, Harran Ovası son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Harran Ovası - 26.06.2021
ŞANLIURFA - "GAP'ın başkenti"nde jeotermal enerjili sera atağı (2)
"GAP'ın başkenti" Şanlıurfa'da jeotermal enerji kullanılarak 500 dönüm alanda seracılığın yapıldığı Harran Ovası'ndaki Karaali bölgesinde, yeni kuyular açılarak seracılığın 1500 dönüm araziye yayılması hedefleniyor.
Harran Ovası - 08.04.2021
Şanlıurfa'da pamuk tohumları toprakla buluşuyor
Türkiye'de tekstil sektörünün çok güçlü olduğunu anlatan Çullu, şöyle konuştu: "Ülkemizde pamuk üretiminin yanında tüketimi de çok fazla, bu nedenle pamuğa çok ihtiyacımız var. Pamuk çok zor bir üretim sektörü, bunun yanında fazla su tüketimi var bu da toprağı yoruyor. Bu nedenle 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafında yürürlüğe konulan yönetmenlikle arazisinde 2 yıldan fazla aynı ürünün pamukta dahil olmak üzere ekimini yapan çiftçilere destekleme verilmeyeceği açıklandı. Bu nedenle 2020 yılında Şanlıurfa'da pamuk alanında önemli azalmalar oldu. Türkiye'nin pamuk üretimi 500-550 bin hektar iken geçen yıl 100 bin hektar düştü. Bu da daha çok pamuk ithal etmemiz anlamına geliyor." "Bu yıl pamuk alanlarında artış bekliyoruz" Pamuk desteklemelerinin fazla olduğunda bu yıl çiftçilerin ekim alanlarının genişleteceğine inandıklarını dile getiren Prof. Dr. Çullu, şöyle konuştu: "2021 yılında yaptığımız gözlemlerde özellikle Harran ve Suruç ovalarının büyük bir bölümü pamuk için hazır duruma getirilmiş. Yani buğday ekilmemiş arazi boş bırakılmıştır. Ovanın yüzde 80'i pamuk için hazırlanmış durumda. Pamuk sanayi ürünü, bu nedenle toprak ısınmadan tohumla buluşturulduğunda tohum çıkış yapamamakta ve sıkıntı yaşamaktadır. İklim değişikliği nedeniyle bölgemiz şu ana kadar serin gitti. Bölgemizde havalarda ısınmaya başladı. Traktörler arazilere girmeye başladı. Hazırladıkları topraklarını gübre ve tohumlarını serpmeye başladı. Nisan ayı ortalarında sıcaklığın daha da artmasıyla çiftçilerimizin işleri kolaylaştıracaktır. Bu yıl pamuk üretimde geçen yıla göre 50-60 bin hektarlık bir artış bekliyoruz. Geçen yıl Harran Ovası'nda 100 bin hektarın altına düşmüştü bu yıl 100 bin hektarın üstüne çıkacağını tahmin ediyoruz" Su kaynaklarının doğru kullanılması tavsiyesi GAP'ın başkenti konumundaki Şanlıurfa'nın pamuk üretiminde Türkiye önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Çullu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak çiftçilere yönelik eğitimler verdiklerini anlattı.
Harran Ovası - 04.04.2021
Haftanın tarihine bakış
1995- GAP kapsamında Harran Ovası'na ilk su verildi.
Harran Ovası - 06.03.2021
Harran Ovası'nın seraları "narin ellere" emanet
Şanlıurfa'da, Harran Ovası'ndaki seralarda çalışan kadınlar, hem kentin sektördeki üretim payını büyütüyor hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor.
Harran Ovası - 17.12.2020
Göbeklitepe'den sonra Karahantepe de Şanlıurfa turizmine değer katacak
Beyazgül, Göbeklitepe'de balon uçuşlarının başladığını ve kentin hava durumunun bu uçuşlar için çok elverişli olduğunu anlatarak, şöyle konuştu: "Balonla uçulduğu zaman geniş bir ufuk önünüzde var, bir taraf Harran ovası, bir taraf da Karacadağ'a kadar uzanan güzel bir görünüm var.
Harran Ovası - 11.08.2020
Harran Ovası'nda yer fıstığı üretilmeye başlandı
Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Şanlıurfa'daki Harran Ovası'nda yer fıstığı üretimine başlandı.
Harran Ovası - 08.04.2020
GAP'a hayat veren Atatürk Barajı sulama sezonuna hazır
Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğünün sulama sezonu hazırlıklarını tamamladığı Atatürk Barajı ile Harran Ovası'nda 3 milyon dekar zirai arazi can suyuna kavuşacak.
Harran Ovası - 08.04.2020
Atatürk Barajı 2020 sulama sezonuna hazır
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Şanlıurfa ve Harran Ovası'nda 3 milyon dekar zirai araziye su sağlayacak Türkiye'nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı'nda 2020 sulama sezonu hazırlıklarını tamamladık.
Harran Ovası - 06.04.2020
DHA YURT BÜLTENİ-14
'TEMİZLİK YAPILMASI ŞART' Yağışlarla birlikte baraj gölündeki doluluk oranının artabileceğini dile getiren Kılıç, "Rabbim yardım ederse, yağışlar biraz daha devam ederse bir nebze de olsa çiftçimiz nefes alacak. Geçtiğimiz yıl gibi kurak bir mevsim geçirirsek sıkıntı yaşayacağız. Bunun bedelini ülke olarak öderiz. Bursa, Antalya, Harran Ovası'ndaki çiftçi üretmezse, ülke olarak sıkıntı yaşayacağız.
Harran Ovası - 05.04.2020
Haftanın tarihine bakış
1995- GAP kapsamında Harran Ovası'na ilk su verildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Harran Ovası Haberleri | Harran Ovası Haber - Haberler - Harran Ovası haberleri, son dakika harran ovası haber ve gelişmeleri burada. Şanlıurfa'da üretilen renkli pamuk, maliyeti azaltıp katma değeri artıracak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 2.12.2021 08:03:50. #1.16#

title