HACI AHMET ÖZDEMİR Biyografisi, HACI AHMET ÖZDEMİR kimdir?

Hacı Ahmet Özdemir Biyografisi

Hacı Ahmet Özdemir
Doğum Yeri Konya/ Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1961 -
Özdemir, 1961 yılında Konya ili, Ilgın İlçesi, Çavuşçugöl Mahallesi’nde doğdu.

İlkokulu doğduğu yerde, orta öğrenimini Ilgın Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu (1984). Lise çağlarında bir öğrenci kuruluşunun Ilgın Şubesinde değişik görevler yürüttü. Yetmişli yılların sonunda ve seksenli yılların başlangıcında siyasi partilerde çalıştı.

Lisans eğitimi esnasında ve sonrasında çeşitli vakıflarda ve sivil toplum kuruluşlarında bulundu, bir takım yayın kuruluşlarında Dergi Yazı İşleri Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Mezuniyetinin ardından MEB öğrencisi olarak Şam’da Arap Dili Enstitüsü’nü bitirdi (1985/86) ve pek çok ilim ve düşünce adamından yararlandı.
Bir Araştırma İnceleme Enstitüsünün Genel Sekreterliğini üstlendi, kütüphanesini düzenledi, katalogunu çıkardı. (1988). Bir vakıfta “araştırmacı” sıfatıyla çalıştı (1992).

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki İhtisas Kursu’nu bitirdi (1992).

1997 yılında “Moğol İstilası ve Abbâsî Devleti’nin Yıkılışı-Cengiz ve Hülâgû Dönemleri (616-656/1219-1258)” adlı teziyle İslâm Tarihi Doktoru unvanını aldı. Özdemir bu teziyle, yayınlandığı yıl (2005) Türkiye Yazarlar Birliği’nce İnceleme dalında “Yılın Yazarı” ödülüne layık görülmüştür.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda üst düzey görevler ifa eden (1988-1998) Özdemir, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rize İlahiyat Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak atandı (1998). Yönetim kademelerinde bulundu. Bazı sivil toplum kuruluşlarında ve vakıflarda çalıştı. Eş Başkanlık ve Basın Sözcülüğü yaptı.

Sonra Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’ne Öğretim Üyesi olarak geçti (2009). Burada da yöneticilik görevlerine ek olarak Yaşlı ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcılığı, Yönetim ve Yürütme Kurulu üyeliğinde bulundu.

Özdemir bir çok telif ve tercüme kitap, makale, bildiri yayınladı; seminer ve tez yönetti; sempozyum düzenledi, konferans verdi, ulusal ve yerel televizyon programı yaptı. Arapça, İngilizce, Farsça bilmektedir. Üç çocuk babasıdır.

Hacı Ahmet Özdemir haberleri için tıklayın

title