PPK toplantısı ne zaman, saat kaçta? 2022 Mart ayı faiz kararı ne zaman? Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? - Haberler
Haberi Paylaş

PPK toplantısı ne zaman, saat kaçta? 2022 Mart ayı faiz kararı ne zaman? Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
PPK toplantısı ne zaman, saat kaçta? 2022 Mart ayı faiz kararı ne zaman? Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Döviz piyasalarındaki hareketlilik ve Merkez Bankası faiz kararlarının piyasalara etkilerinden sonra Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantıları vatandaşlarca merak konusu oldu. PPK toplantısı ne zaman? Mart ayı faiz kararı ne zaman? Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

PPK toplantısı ne zaman sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. döviz piyasalarındaki hareketlilik ve Merkez Bankası faiz kararlarının piyasalara etkilerinden sonra Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantıları vatandaşlarca merak konusu oldu. PPK toplantısı ne zaman? Mart ayı faiz kararı ne zaman? Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası faiz kararı, Merkez Bankası'nın internet sitesinde yayınlanan takvime göre, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Mart ayı toplantısı 17 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. Toplantının ardından Mart ayı faiz kararının saat 14:00'te açıklanması bekleniyor.

PPK toplantısı ne zaman? Mart ayı faiz kararı ne zaman? Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak?

MERKEZ BANKASI'NIN SON FAİZ KARARI NE OLDU?

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Salgında varyantlar ve artan jeopolitik riskler, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını halen sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de olumlu etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kurul, bu hedefe ulaşmak için uzun vadeli Türk lirası yatırım kredilerinin önemli bir rol oynayacağını değerlendirmektedir.

Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumları, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB'nin tüm politika araçlarında kalıcı liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Şimal Güdüm
Gündem Editörü Haberler.com - Gündem

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Gündem Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title