Haberler

İYİ Parti Edirne adayı kim? 2024 İYİ Parti Edirne Belediye Başkan adayı Hamdi Sedefçi kaç yaşında, nereli, mesleği ne?

Güncelleme:

İYİ Parti'nin aday tanıtım toplantıları ile yeni 31 Mart 2024 yerel seçim adaylarını açıklamaya devam ediyor. Peki, İYİ Parti Edirne adayı kim? İYİ Parti Edirne Belediye Başkan adayı kimdir?

İyi Parti'nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, İYİ Parti Edirne adayı kim? İYİ Parti Edirne Belediye Başkan adayı kimdir?

İYİ PARTİ EDİRNE ADAYI KİM?

İYİ Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi oldu.

HAMDİ SEDEFÇİ KİMDİR?

Hamdi Sedefçi 1950 yılında Edirne'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Edirne'de tamamladı. Daha sonra eğitim hayatına Sakarya'da devam eden Hamdi Sedefçi, Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinden 1976 yılında mezun oldu.

1983'te SODEP'e üye oldu. SODEP feshedilince sonradan SHP'ye katılmıştır. SODEP'ten sonra Hamdi Sedefçi kariyerine SODEP'in SHP olması ile siyasi kariyerine SHP'den devam etmiştir. 1989 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde SHP'den Edirne Belediye Başkanlığına Seçildi. SHP'den 1992'de CHP'ye geçen siyasetçilerden oldu. Son olarak SHP 1995'te CHP ile birleşti, böylece hukuki varlığı sona ermiştir. Hamdi Sedefçi kariyerine CHP'den devam etmiştir. 1994 yılındaki belediye başkanlığı seçimlerini kazandı. 1999 yılında girdiği yerel seçimleri kaybetmiştir. 2004 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinde CHP'den Edirne Belediye Başkanlığına seçildi. 2009 yılında CHP'den 3. ve kariyerinde 4. kez Edirne Belediye Başkanlığına Seçilerek görevine devam etti. CHP'den aday gösterilmemesi üzerine istifa etti.[3] 2014'te DSP'den, 2019'da ise BTP'den aday oldu ancak kazanamadı. 2024 Türkiye yerel seçimlerinde İYİ Parti'den Edirne Belediye Başkan adayı olmuştur.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Edirne, parti kurulmadan önce MHP'nin yönetiminde görev almıştır. MHP'nin 2017 anayasa referandumunda 'Evet' oyu çEdirnesı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak yorumlanmıştır.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

İYİ Parti Edirne Gündem Politika Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title