Haberler

Üsküp Türk Tiyatrosu, Kuruluşunun 65. Yılında Kosova'da Perdelerini Açtı

Abone Ol

Üsküp Türk Tiyatrosu, kuruluşunun 65. yılında Kosova'da perdelerini açtı Balkanların Türk dilinde tek profesyonel Türk tiyatrosu olan ve 1950 yılında ilk kez kurulan Üsküp Türk Tiyatrosu, kuruluşunun 65. yılını kutluyor.

Üsküp Türk Tiyatrosu, kuruluşunun 65. yılında Kosova'da perdelerini açtı

Balkanların Türk dilinde tek profesyonel Türk tiyatrosu olan ve 1950 yılında ilk kez kurulan Üsküp Türk Tiyatrosu, kuruluşunun 65. yılını kutluyor. Türk dilinde aralıksız perdelerini açan Üsküp Türk Devlet Tiyatrosu, 65. yılı nedeniyle Carlo Goldoni'nin yazmış olduğu ve başarılı yönetmen Yücel Erten'in yönettiği İki Efendinin Uşağı tiyatro oyununu sahneye koydu.

Kuruluşunun 65. yılı dolayısıyla Kosova Demokratik Türk Partisi'nin (KDTP)davetlisi olarak Kosova'ya gelen Üsküp Türk Tiyatrosu, Prizrenli tiyatro severlerle buluştu. Türkçe, Arnavutça ve Makedon dillerinde oynanan oyuna başta Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar olmak üzere, çok sayıda üst düzey davetli katıldı. DHA'ya konuşan Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Üsküp Türk Tiyatrosu'nun Türk dilinin yaşatılmasında önemli rol üstlendiğini söyledi. Oyunda zengin sevgililerin romantik duygulu hayatları, onların zıddı olan para kazanıp çok zor olan hayat mücadelesini sürdüren uşağın yalanlarla ve yarattığı karşılıklarla süren gülmece dolu olayların öyküsü konu ediniyor. Oyun yaklaşık iki saat sürdü.

Üsküp Türk Tiyatrosu Türk dizilerine önemli oyuncular kazandırdı

Üsküp Türk Tiyatrosu'nun bugüne kadar yetiştirdiği çok sayıda oyuncu bugün Türkiye'de sinema ve dizilerde önemli rollerde yer alıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinde Nigar Kalfa karakteriyle Filiz Ahmet, Kurtlar Vadisi'nde halen oynayan Ertan Saban yanı sıra birçok oyuncu bulunmakta. Uzun yıllar ATV'de yayınlanan Elveda Rumeli dizisinde çok sayıda Üsküp Türk Tiyatrosu oyuncusu rol almıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mahir Yağcılar Yücel Erten Kosova Üsküp Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

İlyas Yalçıntaş hasta mı, sağlık durumu nasıl? Ramsay Hunt sendromu nedir? Gelinim Mutfakta CANLI YAYIN | 8 Aralık Gelinim Mutfakta İZLE! Gelinim Mutfakta yeni bölüm CANLI İZLE! Hafta sonu yağmur var mı? 9-10 ARALIK HAVA DURUMU! Bu hafta sonu yağmur yağacak mı? İstanbul vapur seferleri iptal mi? 8 Aralık hangi İstanbul vapur seferleri iptal edildi? DOLAR NE KADAR? 1 Dolar ne kadar, Dolar kaç TL? Canlı Döviz Kuru! YARGITAY KARAR ARAMA EKRANI | Yargıtay kararı nasıl araştırılır, nereden bulunur? Yargıtay dosya içeriğini nasıl öğrenebilirim? Benzine indirim ne zaman gelecek? 8 ARALIK AKARYAKIT FİYATLARI! Akaryakıta indirim ne zaman? Kızılcık Şerbeti full HD bölüm izle! Kızılcık Şerbeti 42. bölüm tek parça izle! Kızılcık Şerbeti son bölüm neler oldu? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 8 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! İDO SEFERLERİ İPTAL Mİ? Bugün (8 Aralık) İDO vapur seferleri iptal oldu mu, hangi hatlar çalışıyor? Hudutsuz Sevda YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Hudutsuz Sevda yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Açıköğretim sınavları ne zaman? AÖF SINAV TARİHLERİ! CUMA MESAJLARI 2023: Whatsapp, Facebook en iyi Cuma mesajları! En güzel, kısa, anlamlı Cuma mesajları! Bu hafta sonu yağmur var mı? 8-9-10 Aralık yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? Hafta sonu hava durumu! Cübbeli Ahmet Hocanın mesleği nedir, ne iş yapar? Mahmut Ünlü kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor, mesleği ne?
title