Haberler

Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten Herkese"

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Baklavanın yapılışından detay Tatlı eklenmesinden detay Baklavadan detay Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı'nın açıklaması Çerkeş baklavası ustası Gülbeyaz Küçükçakır'ın açıklaması "Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten herkese" Osmanlı saraylarındaki bazı tatlı ustalarının zamanla ilçeye yerleşmesi sonucu "Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten herkese" sloganı ile tanınan, tadı ve görüntüsüyle beğeni toplayan Çerkeş baklavası, Türkiye'nin birçok yerine gönderiliyor Çerkeş Belediye Başkanı Sopacı: "Yüzyıllardır düğünlerde, özel günlerde ve bayramlarda evleri bu tatlı süslüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Baklavanın yapılışından detay

Tatlı eklenmesinden detay

Baklavadan detay

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı'nın açıklaması

Çerkeş baklavası ustası Gülbeyaz Küçükçakır'ın açıklaması "Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten herkese"

Osmanlı saraylarındaki bazı tatlı ustalarının zamanla ilçeye yerleşmesi sonucu "Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten herkese" sloganı ile tanınan, tadı ve görüntüsüyle beğeni toplayan Çerkeş baklavası, Türkiye'nin birçok yerine gönderiliyor

Çerkeş Belediye Başkanı Sopacı: "Yüzyıllardır düğünlerde, özel günlerde ve bayramlarda evleri bu tatlı süslüyor. Bugün tüm Türkiye'ye bu tadı ulaştırıyoruz"

ÖZGÜR ALANTOR - "Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten herkese" sloganıyla üretilen Çerkeş baklavası, tadı ve görüntüsüyle beğeni topluyor.

Osmanlı saraylarındaki bazı tatlı ustalarının ilçeye yerleşmesi sonucu "Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten herkese" sloganı ile tanınan Çerkeş baklavası, Türkiye'nin birçok yerine gönderiliyor. İnce açılmış yufkası ve oklavaya sarılarak yapılması nedeniyle görsel olarak da beğeni kazanan baklava, lezzetiyle düğün, bayram ve özel günlerin vazgeçilmezi haline geldi.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 bin yıllık geçmişiyle ilçenin derin bir yemek kültürü bulunduğunun altını çizerek Sopacı, Çerkeş'in kültürünü yemeklerde de yaşattığını söyledi.

"Baklava, yıllarca Osmanlı mutfağını süsledi"

Çerkeş baklavasının hikayesini anlatan Sopacı, şunları kaydetti:

"Baklava, yıllarca Osmanlı mutfağını süsledi. Osmanlı mutfağındaki bazı ustaların Çerkeş'e yerleşmesi sonucunda burada yapılır oldu. Ustaların buraya yerleşmesiyle 'Saraydan Çerkeş'e Çerkeş'ten herkese' sloganı gelişti. Yüzyıllardır düğünlerde, özel günlerde ve bayramlarda evleri bu tatlı süslüyor. Bugün tüm Türkiye'ye bu tadı ulaştırıyoruz. Gaziantep'e, Ankara'ya, İstanbul'a gönderebiliyoruz. Bunun dışında pastanelerde, restoranlarda ve özel satış yerlerinde Çerkeş baklavasını insanlara sunuyoruz."

Çerkeş baklavasının diyet yapanlar için de uygun olduğunu ifade eden Sopacı, "Baklavamızın özelliği çok ince açılması, oklavaya sarılması ve cevizli olmasıdır. 'Tatlının diyeti olur mu?' diye soranlara 'olur' diyorum. Çerkeş baklavası, baklava tadında diyet yapabileceğiniz bir tatlı. Bu baklavayı tatmak isteyen herkesi Çerkeş'e davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Sopacı, baklavalarının Osmanlı saraylarından sonra Cumhuriyet döneminde de ününü koruduğuna işaret ederek, "Çerkeş baklavası, Atatürk'ün bizzat siparişle istediği bir tattır. Çerkeş'ten bu baklavayı her zaman istemiştir." dedi.

"Atadan evlada giden bir lezzet"

Çerkeş baklavası ustası Gülbeyaz Küçükçakır ise baklavayı herkesin çok beğendiğini söyledi. Baklava yapmayı atalarından öğrendiğini vurgulayan Küçükçakır, "Baklavamız çok meşhur, herkes beğeniyor. Atadan evlada giden bir lezzet. Ankara'dan, İstanbul'dan, Antep'ten isteyenler oldu, gönderdim. Düğün, bayram ve özel günlerde bolca tüketiliyor." diye konuştu.

Baklavanın yapılışı hakkında bilgi veren Çakır, "Hamuruna süt, zeytinyağı, yoğurt, yumurta koyuyorum. Sonra oklavayla çok ince şekilde hamuru açıyorum. Oklavaya kat kat sarıp tepsiye yerleştiriyorum. Sonra sarma şeklindeki küçük parçalar halinde kesiyorum. Tereyağı ve zeytinyağı ile pişirip şerbetini üzerine döküyorum." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Hasan Sopacı Türkiye Çerkeş Politika Güncel Haberler

Çeşme'de orman yangını! Alevler, 4 saat içerisinde bölgeyi tanınmaz hale getirdi

Çeşme'de orman yangını! Alevler, 4 saat içerisinde bölgeyi tanınmaz hale getirdi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title