Myanmar'da 2 gazeteci daha gözaltına alındı - Haberler
Haberi Paylaş

Myanmar'da 2 gazeteci daha gözaltına alındı

AA - Emel Öz - Güncel
 - Güncelleme:
Myanmar'da 2 gazeteci daha gözaltına alındı

Myanmar'da askeri yönetimin, ülkenin güneyinde 2 gazeteciyi daha gözaltına aldığı bildirildi.

Myanmar'da askeri yönetimin, ülkenin güneyinde 2 gazeteciyi daha gözaltına aldığı bildirildi.

The Irrawaddy gazetesindeki habere göre, askeri yönetim, ülkenin güneyinde Tanintharyi bölgesinin başkenti Dawei'deki çevrim içi haber kuruluşu Dawei Watch'tan muhabirler Ko Zaw ve Ma Moe Myint'i salı gecesi evlerinde gözaltına aldı.

Ülkede 1 Şubat 2021'de ordunun yönetime el koymasından bu yana en az 46 gazetecinin gözaltında olduğu ifade ediliyor.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 902 kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı.

Bu arada Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) göre, ülkede darbeden bu yana yaklaşık 1400'den fazla kişi hayatını kaybetti, 10 binin üzerinde kişi gözaltına alındı.

AA / Emel Öz - Güncel

Myanmar Darbe Salı Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title