Haberler

HDP, Akşener'in 6'lı Masa'dan kalkmasının ardından sessizliğini bozdu: Kimsenin umutsuzluğa kapılmasına gerek yok

Güncelleme:

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 6'lı Masa'daki son gelişmelerin değerlendirildiği olağanüstü Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Sancar, "Gün umudu ve ortak mücadeleyi daha da büyütme günüdür. HDP, bu konuda üzerine düşen bütün sorumlulukların farkındadır ve bu sorumlulukları yerine getirecek birikime, iradeye ve kararlılığa sahiptir. Kimsenin herhangi bir şekilde umutsuzluğa, güvensizliğe kapılmasına hiçbir şekilde gerek yok" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bugün HDP Genel Merkezi'nde partisinin MYK'sını olağanüstü topladı. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Sancar, "Şahısları, makam paylaşımları, siyasi ayak oyunlarını değil, politik ilkeleri ve halka karşı sorumluluğu önceleyen her türlü gelecek tahayyülüne sahibiz ve demokratik siyaseti başarıya ulaştırma konusunda kararlıyız" dedi.

Sancar'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bugün Merkez Yürütme Kurulu'muz olağanüstü toplanarak son gelişmeleri değerlendirdi. Öncelikle şunu vurgulayalım ki 6 Şubat Maraş merkezli ve 10 kentimiz ile milyonlarca insanımızı ağır bir şekilde etkileyen depremlerin sonuçları tüm sarsıcılığı ile devam etmektedir. Deprem bölgesinde yaşayan insanlarımızın gündelik temel ihtiyaçları hala tam olarak karşılanmamaktadır. Bu vesile ile tüm toplumu depremzedelerle uzun süre dayanışmaya davet ediyoruz. Parti olarak da dayanışmayı sürekli kılacak çalışmalarımıza devam ettiğimizi ve edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

"85 MİLYONUN TAMAMINA KAZANDIRACAK BİR ANLAYIŞLA HAREKET EDİYORUZ"

Türkiye siyasetinde son günlerde yaşanan gelişmeleri gözeterek çalışmaları sürdürmenin halkların demokratik ve ortak geleceğinin inşa edilmesinde hayati önemde olduğunun farkındayız. Kimsenin kuşkusu olmasın ki HDP olarak alacağımız sorumlu kararlar Türkiye halklarının demokrasi, eşitlik, adalet, özgürlük, barış hasretini ve ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. 85 milyonun tamamına kazandıracak bir anlayışla hareket ediyoruz. Hep birlikte kazanmak için birliği, beraberliği artırmak ve en geniş demokrasi ittifakı yaklaşımımız yönündeki politikalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

"ÜÇÜNCÜ YOL MÜCADELEMİZİ BÜYÜTÜYORUZ"

Toplumsal uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel insanlık değerlerini, demokrasi ve hukuk ilkelerini esas alarak üçüncü yol mücadelemizi büyütüyoruz. İkinci yüzyılında Cumhuriyet'i demokrasiyle buluşturup bütünleştirmenin yolu baskı ve hukuksuzluklarla, ayak oyunları ve toplum mühendisliği ile siyaseti dizayn etme çabaları karşısında toplumsal barışı ve adaleti, demokratik siyaseti tavizsiz savunmaktır.

"DEMOKRATİK SİYASETİ BAŞARIYA ULAŞTIRMA KONUSUNDA KARARLIYIZ"

Şahısları, makam paylaşımlarını, siyasi ayak oyunlarını değil, politik ilkeleri ve halka karşı sorumluluğu önceleyen her türlü gelecek tahayyülüne sahibiz ve demokratik siyaseti başarıya ulaştırma konusunda kararlıyız. Türkiye'nin demokratik, özgür, refah ve barış içinde geleceğini inşa etmenin yolu çoğulcu siyaseti hakim kılarak çoklu krizlere son vermektir.

"DEMOKRASİ, ADALET VE ÖZGÜRLÜK DİYEN MİLYONLARLA BULUŞARAK MÜMKÜNDÜR"

Demokratik cumhuriyete ulaşmak, mevcut iktidar güçleriyle veya onu ikame etmek isteyen restorasyon savunucularıyla değil, demokrasi, adalet ve özgürlük diyen milyonlarla buluşarak mümkündür. Tüm Türkiye'ye halklarına da çağrımız budur. Çözüm, bütün bu anlayışların buluştuğu halkların, emekçilerin, kadınların, gençlerin, bütün ezilenlerin ve dışlananların kimliklerin ve inançların ortak çıkarını esas alan Emek ve Özgürlük İttifakı'nın hedeflediği en geniş demokratik mücadele ve irade ortaklığıdır.

"TÜM MUHALEFETİ DEMOKRASİ, ADALET VE ÖZGÜRLÜK ETRAFINDA KENETLENMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Bu kapsamda tüm toplumsal ve siyasal muhalefeti, umudu büyütmek için demokrasi, adalet ve özgürlük hedefleri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz. Bu ülke geçtiğimiz yüz yıl içinde gece yarısı operasyonlarıyla, iktidarı kurtarma ve düzeni koruma manevralarını defalarca yaşamıştır. O nedenle halkların demokratik iradesine sahip çıkmak, katılımcı ve müzakereci bir demokrasi anlayışını geliştirmek büyük önem taşımaktadır.

"HDP, BU KONUDA ÜZERİNE DÜŞEN BÜTÜN SORUMLULUKLARIN FARKINDADIR"

Türkiye halklarının gönlü rahat olsun. Bizler buradayız, hep birlikte değiştireceğiz ve hep birlikte kazanacağız. Gün umudu ve ortak mücadeleyi daha da büyütme günüdür. HDP, bu konuda üzerine düşen bütün sorumlulukların farkındadır ve bu sorumlulukları yerine getirecek birikime, iradeye ve kararlılığa sahiptir. Kimsenin herhangi bir şekilde umutsuzluğa, güvensizliğe kapılmasına hiçbir şekilde gerek yok. Buradayız, hep birlikte yürüyeceğiz, hep birlikte değiştireceğiz."

"KURULLARIMIZDA VE İTTİFAK GÜÇLERİMİZLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Sancar, Millet İttifakı'nın 5 partiyle yola devam etmesi ve cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu göstermesi durumunda Emek ve Özgürlük İttifakı'nın tavrının ne olacağına ilişkin soru üzerine "Bizlerin bu konuda hangi yolu ve yöntemi izleyeceğimiz daha önce defalarca sözcülerimiz ve temsilcilerimiz tarafından açıklanmıştır. Elbette gelişmeleri takip edeceğiz. Kurullarımızda ve ittifak güçlerimizle birlikte değerlendireceğiz. Tutumumuzu da bu süreçlerin sonunda ortaya koyacağız" dedi.

"YENİDEN DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR"

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili soru üzerine Sancar, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda nasıl bir yol izleyeceğimizi depremden önce açıklamıştık. Ancak depremin yarattığı sarsıntı ve büyük yıkım bizlerin bu süreci yeniden değerlendirme kararına yöneltmişti. Dolayısıyla bu süreci yeniden değerlendirme çalışmalarımız devam etmektedir. Hem kurullarımızda hem ittifak güçlerimizde bu değerlendirmeleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz" diye yanıt verdi.

Kaynak: ANKA / Güncel

Merkez Yürütme Kurulu Mithat Sancar Politika Güncel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

500

Yorumlar (10)

Nurullah Ak:

Reis 14 mayısta zilleti tarihe gömecek Allahın izniyle

2
312
yanıtYanıtla
zımpara kemal baybay:

Atatürkçü geçinen bazıları bunlarla aynı masa etrafında toplanıyor gardorap Atatürkçüleri.

3
189
yanıtYanıtla
AHMET:

boş konuşmaya devam millet görüyor merak etmeyin

3
168
yanıtYanıtla
Hakan Ertem:

Hadi masanın altından çıkın artık birazda üstünde devam edin.

2
159
yanıtYanıtla
Murat Şengezer:

Biz varız HDP var %13 var

145
4
yanıtYanıtla
Mehmet Mirdeslioglu:

Sözde kuva-i milliye (ci) chp liler bu ayıp size yeter

2
146
yanıtYanıtla
By rabsin:

Sizden gelecek umut ile arayışa girenlerin vay haline... üst akıl bu şekilde olmasını mı istedi. Sağcı kesimin size oy vermeyeceğini bildiğiniz için kasti küstürülmüş bir iyi parti var. Memlekette siyaset cacık oldu..

4
141
yanıtYanıtla
Erdal Alaçam:

Sizden Ümit bekle mek akıl işi değil zaten

4
135
yanıtYanıtla
Deniz Yurt:

HDP desteklerse Türkiye kazanır

129
3
yanıtYanıtla
Halit Dursun:

sizegün dogdu degilmi masanin altindan kurtuldunuz simdilik..ama bosuna sevinmeyin bu bir oyun... maral appla yarin birgün masayageri döner hicbirsey olmamis gibi onun bu tür hareketlerine herkes sahit yanar döner meral o

4
99
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title