Haberler

1000 Mirasçı Milyonlarca Liralık Arazi İçin Mücadele Veriyor

Güncelleme:

Antalya'da, Osmanlı döneminden kalma 300 bin dönüme yakın arazi üzerinde 1000'i aşkın mirasçı hak talep etmek üzere bir araya geldi.

Osmanlı döneminde 1800'lü yıllarda Antalya'da yaşayan iki kardeş Ömer ve Süleyman Ağa, amca çocukları Zeynel Ağa ve bu kişilerin çocukları arasında evlilik yaşadığı Arap Süleyman'a ait olduğu öne sürülen milyarlarca lira değerindeki 300 bin dönüme yakın arazinin 1000'i aşkın mirasçısı, kendilerine ait olduğunu öne sürdüğü bu arazilerle ilgili bir araya geldi.

MİLYONLARCA LİRA DEĞERİNDEKİ ARAZİLER İÇİN HUKUKİ MÜCADELE 60 YILDIR SÜRÜYOR

Osmanlı döneminde Antalya'nın bugünkü Serik ilçesi Cumali Köyü'nde yaşayan ve padişaha yakın olan Ömer ve Süleyman Ağa kardeşler, onların amca çocuğu Zeynel Ağa ve bu kişilerin çocuklarıyla akrabalık ilişkileri kurmuş Arap Süleyman'ın mirasçıları, dedelerinden kaldığı öne sürülen arazilerini geri alabilmek için 60 yılı aşkın süredir hukuki mücadele veriyor. Uzun yıllardır devam eden ve Antalya'nın en değerli arazilerinin de içinde olduğu davayla ilgili olarak, mirasçılar adına hukuki işlemleri yürüten Keleşoğlu Danışmanlık firmasının yetkilileri ve avukatlarıyla mirasçılar, Engelsiz Cafe'de bir toplantı düzenledi. Ömer, Süleyman ve Zeynel Ağa ile Arap Süleyman'a ait olduğu belirtilen arazilerin toplamının 300 bin dönüme yakın ve milyarlarca lira değerde olduğu belirtildi.

"KADI ABDURRAHMAN PAŞANIN MALLARI HAZİNEYE GEÇMİŞ"

Keleşoğlu Danışmanlık firması sahibi Faruk Keleş, 60 yıldır devam eden hukuk mücadelesini şöyle anlattı:

"Ömer ve Süleyman Ağa iki kardeş ve onların amca çocukları Zeynel Ağa. Kadı Abdurahman Paşa da damat. Kadı Abdurahman'ın malı zaten mirasçıları bilinemediği için hazineye geçmiş. Ömer, Zeynel ve Süleyman ağalar Teke sancağından gelme, padişah için çalışıyorlar. Antalya'da iki Süleyman Ağa var, biri Arap Süleyman. Arap Süleyman Meltem Mahallesi'nde yerleri olan insan. Ömer Ağa'nın kardeşi Süleyman da Serikli Süleyman olarak anılan bir insan. Ömer Ağa ve Süleyman Ağa'nın çocukları da Arap Süleyman'ın çocuklarıyla evlilikler yaşıyor ve Meltem, Doğu Garajı gibi yerlerde bunlar da bu şekilde mirasçı oluyor."

MİRASÇILAR YANLIŞ HUKUKİ SÜREÇ İZLEMİŞ

Bugüne kadar mirasçıların yanlış hukuki süreç izlediğini anlatan Faruk Keleş, "Örneğin 4'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nde bir veraset ilanı iptali davası var. Normalde bu Veraset İlanı İptali Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülür. Ama 8 yıldır veraset ilanı iptali davası Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülüyor. Normalde bu mahkemenin görevsizlik verip Asliye Hukuk Mahkemesi'ne göndermesi gerekiyor. Şimdi Serik'te 5'inci celse ve hala keşif yapılacak. 163, 164 ve 165 parsellerle ilgili. Burada ise FETÖ davaları nedeniyle birçok hakimin görevden alınması nedeniyle hala keşif yapılamadı. Artı 2014'te Serik Kadastro Mahkemesi'nin aldığı bir karar var. Ama hala Serik Kadastro Mahkemesi'nde bekliyor temyize gitmiyor, taraf teşkili sağlanamadığı için. Burada en büyük olay, insanlar davaya müdahil olurken ölenleri veraset ilanını çıkarıp davalara hiçbir şekilde müdahil etmemişler ve bu dosyalar Yargıtay'a gitmiş ve taraf teşkili sağlanamadığı için geri gelmiş" dedi.


MİRASÇILARIN ÇOĞU TANINMIŞ AİLELER

Serik, Meltem Mahallesi, eski Adliye, Cam Piramit, Doğu Garajı, Burdur yolu, Havalimanı gibi alanlarda toplamda 300 bin dönüme yaklaşık bir mirasın sözkonusu olduğunu belirten Faruk Keleş, eski belediye başkanı Selahattin Tonguç ve Tonguçlar, Sabur, Selekler gibi Antalya'nın tanınmış ailelerinin mirasçı olduklarını dile getirdi. Tapu ve Kadastro'da artık yeni kanunlarla müracaat edildiğinde, "Benim babam Mehmet oğlu Mehmet'tir, ama bunun soyadı da atıyorum Tonguç'tur diyerek isim tahsisi kendi aralarında keşifle 15 gün ilan askısıyla yapabiliyorlar. Ama bundan önceki mahkemelerde 15 yıl süren isim tahsisi davaları var. Ve bu davalar bu zamana kadar bundan uzamış. Biz firma olarak 15 yıldır soybağları kurarız nüfus müdürlüklerinden, veraset davaları çıkarırız. İstanbul ve çeşitli illerden uzman avukatlarımız var. Kadastro ekiplerimiz ile Arapça ve Osmanlıca tercümanımız var. Arşivlere girip, bu belgelerin kayıtları, kadastro tutanakları çıkarılır" dedi.


"DOĞRU YOL İZLESELER 45 GÜN İÇİNDE TAPULARINI GERİ ALABİLİRLER"

Mirasçılar adına isim tahsislerini yaptırdıklarını dile getiren Faruk Keleş, "Mesela Mehmet oğlu Mehmet normalde Ömer ağanın torunudur. Bu malda şu tarihlerde bunun üzerine intikal etmiştir. Bunun mirasçıları da şunlar diyerek veraset ilanını koyuyoruz ve tapuya diyoruz ki intikal edin. Ama önemli nokta şurası Ömer, Zeynel ve iki Süleyman'ın malı kalmamış. Bunların malları çocuklarına, çocuklarından da torunlarına intikal yapmış. Yani malı olmayan insanın veraset ilanını alsan ne olur? Dedelerinin malı yok, öldükten sonra çocuklarının üzerine geçirilmiş. Normalde veraset ilanı çıkarırken mal kimin üstündeyse onun veraset ilanını almak zorundasın. İntikal yaptırmak için. Hak iddia edenler yanlış yolda gidiyor. En büyük dedeleri adına mirasçı belgesi çıkarmak yerine mal hangi dedesinin üstündeyse veraset ilanını ona göre çıkarsa malın sahibi olacak. Bu isimler de 1930-52 yılları arasındaki Mahmut, Sadullah gibi üçüncü kuşak isimler. Veraset ilanı bu şekilde yapılsa herkes tapusunu alır. Tapu Müdürlüğü 45 gün içinde yapmak durumunda. Müracaattan sonra tapularını hisseli olarak alabilirler" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Faruk Keleş Antalya Ekonomi Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

'Arabanız çok güzelmiş, ne iş yapıyorsunuz?' akımına Davutoğlu da katıldı

"Arabanız çok güzelmiş, ne iş yapıyorsunuz?" akımına Davutoğlu da katıldı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü kapatan şahsın ilk ifadesi: Pişman değilim

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü kapatan şahsın ilk ifadesi: Pişman değilim

Bayram temizliği sırasında canından oldu! Feci olay kamerada

Bayram temizliği sırasında canından oldu! Feci olay kamerada

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title