Haberi Paylaş
Karikatürist Bedri Koraman Törenle Anıldı

Karikatürist Bedri Koraman Törenle Anıldı

Güncel Haberler

Bodrum'da bir yıl önce yaşamını yitiren karikatürist Bedri Koraman'ın mezarı başında anıldı.

Bodrum'da bir yıl önce yaşamını yitiren karikatürist Bedri Koraman'ın mezarı başında anıldı.

Eşi Nil Koraman ile birlikte oturduğu Bodrum'daki Torba Mahallesi'ndeki evinde geçen yıl 87 yaşında yaşamını yitiren Bedri Koraman, bugün mezarı başında Bodrum Belediyesi'nin düzenlediği tören ile anıldı. Törene Koraman'ın eşi Nil Koraman, Amerika'nın New York kentinde oturan bankacı oğlu Bedri Murat Koraman, kızı Şule Gerger, merhum gazeteci Abdi İpekçi'nin eşi Sibel İpekçi ve oğlu Sedat İpekçi, sanatçı Fedon ve Salih Kalyon, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, meslektaşları ve Torba'daki dostları katıldı.

Mezarı başında okunan dua ardından açıklama yapan Sözcü Gazetesi yazarı genel yayın yönetmeni Rahmi Turan, Bedri Koraman'ın yerini doldurmanın mümkün olmadığını belirterek, şöyle dedi:

"Mesleğe başladığım ilk yıllardan beri Bedri ağabeyi tanırım. Yerinin doldurulması mümkün değil. Umarım yeni kuşak sanatçılar da onun izinden gider. Bir kare ile ülkenin bütün siyasi atmosferini yansıtan bir beceri ve yeteneğe sahipti. Bizim sayfalar doldurarak anlatmaya çalıştığımız bir konuyu o bir çizgisi ile anlatma ve ifade etme yeteneğine sahipti. Hem arkadaşımı hem de çok değerli bir sanatçımızı kaybettim."

Dernek Başkanı Metin Peker ise, "Türkiye'de 'siyasi karikatür' denildiği zaman ilk akla gelen Bedri Koraman'dır. Çünkü çizdiği yılarda sadece Bedri Koraman için gazete alan insanlar vardı. O dönemler karikatür vardı. Gazete patronları gazeteciydi. Karikatüriste karşı bir saygınlık vardı" diye konuştu.

ANILARI KİTAP OLACAK

Merhum karikatüristin oğlu Bedri Murat Koraman, babası ile aynı adı taşımaktan büyük gurur duyduğuru ifade ederek, "Babam sokaktaki vatandaştan, dağdaki çobanımıza, Cumhurbaşkanımıza kadar hep aynı saygıyı ve aynı sevgiyi gösterirdi insanlara. Hazırladığı ve anılarını yazdığı bir kitabı vardı, inşallah onu da basarak sevenleri ile buluşturacağız, anılarını yayınlayacağız" dedi.

Yaz aylarını Torba Mahallesi'ndeki villasında geçiren sanatçı Fedon, onunla tanışma fırsatı bulduğu için şanslı olduğunu dile getirerek, "Ülkemiz büyük bir ustasını kaybetti. Bedri ağabeyi bir hoca olarak görüyordum. Ondan hayata bakış açısından çok şey öğrendim. Nur içinde yatsın mekanı cennet olsun. Ne mutluki bana onun arkadaşı olabildim" dedi.

Mezarı başında okunan duanın ardından Koraman hayrına mezarı önünde lokma dağıtıldı.

MAHALLE GİRİŞİNE ADI VERİLDİ

Torba Mahallesi'nin girişine Bodrum Belediye meclisi tarafından 'Bedri Koraman Sokağı' adı verildi. Sokak tabelasını Bedri Murat Koraman ve Fedon birlikte astı. Eşi, kızı ve yakınları da tabelanın asılmasına alkışlarla destek verdi.

- Bodrummuğla

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bedri Koraman Amerika Bodrum Fedon Politika Güncel Haberler

title