Haberi Paylaş

İstanbul'da masum görünümlü "vampir kelebek" alarmı! Gece ortaya çıkıp hayatı felç ediyor

Güncel Haberler

İstanbul'da yaz aylarında ortaya çıkan ve halk arasında "vampir kelebek" diye bilinen istilacı kelebek, adeta vatandaşların hayatını felç ediyor. Özellikle Beykoz, Beşiktaş ve Sarıyer'de görülen kelebekler, bahçelerdeki meyve sebzelere zarar vermelerinin yanı sıra, akşamları da ailelerin balkonda yemek yemelerine engel oluyor.

Son yıllarda Karadeniz Bölgesi'nde sıkça bulunan "vampir kelebek"ler, İstanbul'da Beykoz, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde de görülüyor. Yazın daha çok akşam saatlerinde ortaya çıkan vampir kelebekler, bahçelerdeki sebze ve meyvelere zarar vermelerinin yanı sıra vatandaşların yaşam alanlarına da giriyor.

Beykoz ilçesinin Elmalı Köyü'nde yaşayan Melek Karaoğlu, halk arasında "vampir kelebek" diyen anılan kelebeklerden şikayetçi olduklarını belirterek, "Kelebeklerden kurtulamıyoruz, bahçelerden ürün alamıyoruz. Kelebekler karton gibi, vuruyoruz ama bir şey olmuyor. Kelebek dediğin kanadı dağılır ama buna bir şey olmuyor, sanki plastik bir hayvan." dedi.

İstanbul'da masum görünümlü 'vampir kelebek' alarmı! Gece ortaya çıkıp hayatı felç ediyor

Kelebek istilası nedeniyle ürünlerinin zarar gördüğünü ifade eden Karaoğlu, "Bahçemizde ne domates ne biber kalıyor, bahçedeki ürünleri kelebekler yedi. Sebzeleri yiyorlar, çürütüyorlar, biberler olmadan çiçeklerini yiyorlar, biber alamıyoruz. Balkonda, kapıda oturamıyoruz. Yemek yerken ağzımıza gözümüze giriyor, çoluk çocuğumuzu ısırıyor. Akşam olunca elimizde sineklik veya sinek ilacıyla oturuyoruz. Kendi imkanımızla sinek ilacıyla öldürüyoruz." diye konuştu.

İstanbul'da masum görünümlü 'vampir kelebek' alarmı! Gece ortaya çıkıp hayatı felç ediyor

Ferit Karaoğlu da her yaz aynı durumun yaşandığını anlatarak, "Kelebeklerden çok çekiyoruz, akşam evimizin balkonunda oturamıyoruz. Bahçelerin durumu da belli. Haftada bir ilaçlama yapılıyor ama o da sivrisinek için." ifadelerini kullandı. Vampir kelebek, son yıllarda özellikle Karadeniz sahil şeridinde tarım alanlarında bitkilere zarar vermesiyle biliniyor.

İstanbul'da masum görünümlü 'vampir kelebek' alarmı! Gece ortaya çıkıp hayatı felç ediyor

Kaynak: AA / Adem Koç - Güncel

Karadeniz Bölgesi Karadeniz İstanbul Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title