Haberler

"Dünya Suriye'ye Sessiz Kalıyor"

Güncelleme:

Prof. Dr. Tayyar Arı, 13 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye'de Arap Birliği'ni daha etkili olmaya çağırdı.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, şimdiye kadar yaklaşık 13 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye'deki olaylara dünyanın sessiz kaldığını ifade ederek, "Arap Birliğinin daha etkili olması lazım. Olayları çözmeye istekli devlet yok. Şu an olayların ne zaman biteceğini tam kestirmek mümkün değil. Daha kan akacak gibi görünüyor" dedi.

Suriye'de meydana gelen olaylarda şimdiye kadar yaklaşık 13 bin kişinin ölmesinin üzüntü verici olduğunu belirten Tayyar Arı, Rusya ve Çin'in Suriye'deki tutumunu değiştirmediğini söyledi. Uluslararası toplumun Suriye olaylarına karşı sessiz kaldığını ifade eden Arı, Suriye'de çözümün ülkedeki insanlar tarafından sağlanması gerektiğini söyledi. Annan Planı'nın fiyasko ile sonuçlandığını belirten Arı, "Annan Planı'ndan da sonuç çıkmadı. Çözüme ilişkin bir plan deniliyordu. Oradaki saldırıların durmasını sağlamayı amaçlıyordu. Dönüşümü gerçekleştirebilse tüm unsurlar hareket edebilirdi, şehirlerden askeri gücün çekilmesini sağlayabilirdi ama bunda da başarılı olamadı" dedi.

Arı, Arap ülkelerinin de Suriye'deki olaylar karşısında çekingen davrandığını kaydetti. Arap Birliği ülkelerinin 4-5 ay önceki tutumunun şu an söz konusu olmadığını ifade eden Arı, "Daha önceden yaptırım kararları alabiliyordu. Şu aşamada onu da göremiyoruz. Arap Birliği ve Batılı ülkelerin tutumu böyle devam ederse sorun maalesef bir süre daha devam edecek. Daha çok kan akacak" diye konuştu.

"TÜRKİYE YALNIZLAŞTI"

Türkiye'nin Suriye olayları için tek başına yapacağı bir şeyin olmadığını ifade eden Arı, " Türkiye'nin yalnızlaştığını söyleyebiliriz. Türkiye bu konuda üzerine sorumluluk almıştı. Türkiye'nin ifadeleri netti ve dönüşümden yanaydı. Türkiye çözümden yana ama bunu destekleyecek uluslararası istekli devletler yok. Bu anlamda da sorunun çözümü kısa vadede mümkün değil. Konuşuluyor. NATO'dan başka araç kalmıyor. NATO da Arap Birliğinin ülkelerinin katılımıyla operasyon yapabilir. Böyle bir operasyona Türkiye askeri güçle katılabilir" şeklinde konuştu.

Suriye'de yerel muhalefetin güçlenmesi gerektiğini ifade eden Arı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Sorunu Suriye halkı çözerse uzun vadede kalıcı olur. Demokrasi kalıcı olarak yerleşir. Türkiye-Arap Birliği ülkeleri müdahale ederse Rusya engelleyebilir. Yerel ve bölgesel çözümün daha fazla dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum ama bu olayların bitmesi için kesin bir tarih kestirmek mümkün değil. Suriye olayları devam ederse daha çok kan akacak" şeklinde konuştu. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Tayyar Arı Türkiye Suriye Politika Güncel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title