Haber : Batman'da sulama kanalının sifonu patladı, 120 ton buğday suya kapıldı - Haberler

Haberi Paylaş

Batman'da sulama kanalının sifonu patladı, 120 ton buğday suya kapıldı

 - Güncelleme:

Batman Ovası'na su sağlayan Batman Barajı sol sahil sulama kanalındaki sifonun patlaması sonucu Yaylıca köyüne bağlı Şerbetli mezrasındaki buğday harman yeri ile sebze ve meyve bahçelerini su bastı. Çiftçilerden Süleyman Özdemir, 120 ton buğdayın suya kapıldığını söyledi.

Batman Ovası'na su sağlayan Batman Barajı sol sahil sulama kanalında patlayan sifon nedeniyle merkeze bağlı Yaylıca köyü Şerbetli mezrasında geniş bir alan su altında kaldı. Köylülerin hasat yaptıkları buğdaylarını bıraktığı harman yeri ile sebze ve meyve bahçelerini su bastı. Mezradaki çiftçiler, kendi imkanlarıyla suyun yönünü değiştirmeye çalıştı.

Batman'da sulama kanalının sifonu patladı, 120 ton buğday suya kapıldı

"120 TON BUĞDAY SUYA KAPILDI"

Çiftçilerden Süleyman Özdemir, buğday tarlalarında hasadını yaptıkları yaklaşık 120 ton ürünü istifledikleri harman alanındaki buğdayın, sulama kanalı sifonunun patlamasıyla suya kapıldığını söyledi. Şerbetli mezrasında 3 yıl önce sulama kanalında yaşanan sifon patlamasının ikinci kez yaşandığını ifade eden Abdurrahman Özdemir de "Buğday hasadını henüz yapmıştık. Yangın vakasından korkarken, sulama kanalındaki sifon patlaması bir yıllık emeğimizi götürdü. Daha önce mezranın karşı yakasında sifon patlaması yaşanmıştı. DSİ'den sulama kanalına köklü çözüm bulmasını istiyoruz" dedi.

Batman'da sulama kanalının sifonu patladı, 120 ton buğday suya kapıldı

"HASAR KARŞILANMALI"

Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, sol sulama kanalındaki sifonun patlamasının, mezra sakinlerinin ürünlerinde büyük hasara yol açtığını ifade etti. Aydiş, "Buğday istifinin olduğu harman yerine yakın bölgeden geçen sulama kanalındaki sifon patlayınca, hasadı yapılan buğdayın tamamı suya kapıldı. Yine mezra bitişiğindeki sebze- meyve bahçeleri de su altında kaldı. Özellikle mağdur çiftçilerin zararları karşılanmalı" diye konuştu.Yaylıca Köyü Muhtarı Mustafa Yıldız da sulama kanalı sifonunun patlaması yüzünden ikinci kez Şerbetli mezrasında çiftçilerin zor durumda kaldığını kaydetti.

Batman'da sulama kanalının sifonu patladı, 120 ton buğday suya kapıldı

Demirören Haber Ajansı / Arif Arslan - Güncel

Süleyman Özdemir Batman su Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (14)

juzen sari:

dış güçler yaptı derler şimdi

Sahin Hatunoğlu:

ne oluyoruz arkadaş..! dün yangın , bugün sifon patlaması falan... ? şimdiye kadar olmayan şeyler olmaya başladı ? abi olabilecek tüm olasılıkların tedbiri alınmıyor mu? içinde bulunulan durumlardan kimse ders çıkarmıyor mu ? noluyoruz ???

tayfun izgi:

Bilerek yapılmış olma ihtimali çok yüksek araştırılması gerekiyor.... 120 ton buğday tonu 6500 tl den 780.000 tl yapar yani 47.ooo usd eder gıda krizinin arkasaındaki kişiler al sana 100 bin dolar aç sifonu der ve vatan hainleri de sifonu çeker

Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title