Haberler

Başbakanın Suriye ile İlgili Açıklamalarına Akademisyen Yorumu

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof.Dr.Tayyar Arı, Türkiye ile Suriye arasındaki gerginliği değerlendirerek, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları uygulamaya dönüktür; sınıra yaklaşan Suriyeli hava unsurlarının"...

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Türkiye ile Suriye arasındaki gerginliği değerlendirerek, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları uygulamaya dönüktür; sınıra yaklaşan Suriyeli hava unsurlarının düşürebileceği anlamına geliyor" dedi.

Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi nedeniyle Türkiye ile Suriye arasında tırmanan gerginliği akademisyenler değerlendirdi. Suriye'nin 13 deniz mili açığında yapılan saldırıda düşürülen Türk jeti ile ilgili açıklamalarda bulunan Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Başbakan Erdoğan'ın, "Suriye tarafından sınırlarımıza yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek ve ona göre işlem yapılacaktır" açıklamasını yorumladı. Erdoğan'ın bu zamana kadar yapılan değerlendirmelere nasıl cevap vereceğini açıkça ortaya koyduğunu söyleyen Arı, bundan sonraki aşamalarda Türkiye'nin kendi kara unsuru ve kendi kara parçasına yaklaşan her Suriye askeri ordusunu tehdit olarak göreceğini vurguladı. Arı, "Bu konuda gereken cevabın verileceği ortada. Bundan sonra bir uyarı olmadan Suriye hava unsurlarının düşürüleceğini anlıyoruz. Suriye 13 mil uzaklıktaki Türk uçağını düşürdüyse bundan sonra Suriye de Türk sınırına yaklaşmadan en az 13 mil öncesinde temkinli olmak zorunda. Yani 10 millik alan Suriye için kapatıldı. Fiiliyatta böyle bir durumla karşı karşıyayız. Türk sınırı 9 kilometre boyunca 10 kilometrelik alana Suriye ordusunun hava unsurlarının girmesi yasak. Burada daha yoğun askeri hareketlilik söz konusu olacak. Son yapılan açıklama zannediyorum uygulamaya dönük bir açıklamaydı. Bu pek çok kimsenin kaygılarını da ortadan kaldırıyor" dedi.

"BİRLİKTE HAREKET ETMEK ÖNEMLİ"

Suriye konusunda muhalefet partilerinin desteğinin önemli olduğuna dikkat çeken Arı, "MHP'den gelen destek önemli. Böyle günlerde Türk milletinin birlikte hareket etmesi, devletin yanında olması büyük önem taşıyor. Bu konularda diğer günlerde yapılan eleştirilerin dozunu ayarlamamız gerekiyor. Muhalefetin desteği büyük önem taşıyor. Türkiye'nin muhalifler konusunda Suriye'ye yönelik tavrında değişiklik yok. Türkiye bu davanın haklılığını söylüyor. Akan kanın durmasını istiyor" diye konuştu.

NATO YORUMU

Suriye'nin silahsız Türk askeri uçağını düşürmesi üzerine toplanan NATO üyelerinin Türkiye ile dayanışma içinde oldukları konusunda verdiği mesajın önemli olduğuna dikkat çeken Arı, "NATO, 'Üye ülkelerden birine yapılan tecavüz, tamamına yapılmış kabul edilir' denilen 5. maddeyi görüşmedi. Ama toplantıda saldırı NATO tarafından kınandı. Türkiye, bundan sonra atacağı adımlar konusunda uluslararası meşruiyet ortamı oluşturmak istiyor. Türkiye sınırında yoğun hareketlilik görüldüğü gibi ayrıca son saldırıdan sonra eylemin haksızlığı BM'ye iletildi. Türkiye bundan sonra atacağı adımlar konusunda belli bir meşru temele sahip olduğunu uluslararası zeminde deklare etmeye çalıştı ve bunu da aldı" ifadelerini kullandı. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Tayyar Arı Türkiye Suriye Politika Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title