Haberler

Asi Nehri'ndeki Su Miktarı Arttı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Asi Nehri'nden detay- Su görüntüsü- Tarla- Pamuk tarlası- Mısır tarlası- MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş'in açıklaması Asi Nehri'ndeki su miktarı arttı- Lübnan'dan doğan ve Suriye'den geçerek Hatay'da Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'nde su miktarı Suriye'deki çiftçilerin arazilerini terketmeleri nedeniyle arttı- MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ödemiş: "İç savaş nedeniyle tarım arazileri kaderine terk edilen Suriye'deki çiftçiler suyu kullanamadıkları için Asi Nehri'ndeki su miktarı artmaya başladı" LALE KÖKLÜ - Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde doğan ve Suriye'den geçerek Hatay'ın Samandağ ilçesinde Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'ndeki su miktarı Suriyeli çiftçilerin arazilerini kullanamaması nedeniyle arttı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Asi Nehri'nden detay- Su görüntüsü- Tarla- Pamuk tarlası- Mısır tarlası- MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş'in açıklaması Asi Nehri'ndeki su miktarı arttı- Lübnan'dan doğan ve Suriye'den geçerek Hatay'da Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'nde su miktarı Suriye'deki çiftçilerin arazilerini terketmeleri nedeniyle arttı- MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ödemiş: "İç savaş nedeniyle tarım arazileri kaderine terk edilen Suriye'deki çiftçiler suyu kullanamadıkları için Asi Nehri'ndeki su miktarı artmaya başladı" LALE KÖKLÜ - Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde doğan ve Suriye'den geçerek Hatay'ın Samandağ ilçesinde Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'ndeki su miktarı Suriyeli çiftçilerin arazilerini kullanamaması nedeniyle arttı. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle üretim yapamayan Suriyeli çiftçilerin Asi Nehri'ni kullanamadığını söyledi.Asi Nehri'nin Amik Ovası'nın adeta can damarı olduğunu ifade eden Ödemiş, buranın komşu ülke Suriye'deki çiftçiler için de büyük önem taşıdığını kaydetti. Suriye'deki olaylar öncesi nehirdeki suyun hem Türkiye'deki çiftçiler, hem de Suriyeliler tarafından kullanıldığının altını çizen Ödemiş, yaz döneminde iki taraftaki ürecilerin de sulamayla ilgili sıkıntılar yaşadığını belirtti.İç savaş yüzünden Suriyeli çiftçilerin tarlalarını ekip biçemediği için nehirdeki suyu kullanmadığını ifade eden Ödemiş, şöyle devam etti: "Uzun yıllık verilere baktığımızda Asi Nehri'ndeki su miktarı Suriye savaşı olana kadar önemli ölçüde azalmaktaydı. Bu azalış öyle bir noktaya ulaştı ki özellikle yaz mevsiminde nehrin yatağında neredeyse bir damla su bulamıyorduk. Suriye'de savaştan önce suyun büyük bir bölümünü kullanan bir yapı vardı. Çünkü Suriye'deki çiftçiler, son derece ilkel bir teknolojiyle tarımsal alanlarını suladığı için bölgeye gelen su miktarı da ciddi ölçüde düşüyordu. İç savaş nedeniyle tarım arazileri kaderine terk edilen Suriye'deki çiftçiler suyu kullanamadıkları için Asi Nehri'ndeki su miktarı artmaya başladı."- Yeraltı suları arttıSavaş öncesinde her iki ülke çiftçisinin Asi Nehri üzerindeki suyu kullanınca Amik Ovası'ndaki çiftçilerin çareyi yeraltı sularında bulduğunu belirten Ödemiş, bu durumun ova için bir tehdit oluşturduğunu hatırlattı.İç savaşla nehirde suyun birikmesinin yeraltı suları için de fırsat yarattığının altını çizen Ödemiş, "Şu anki durum itibariyle Asi Nehri hayat kaynağının ötesinde bölgedeki yeraltı su kaynaklarının yeniden canlanmasına fırsat vermesi açısından çok önemli. Elbette bu durum yeraltı sularının depolanması yani yeniden su kazanılması açısından önemli. Çünkü yaklaşık 100 bin hektarlık bir Amik Ovası'ndan bahsediyoruz. Bu bölgede en çok üretilen ürünler de suyu en çok tüketen ürünler" diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Mustafa Kemal Üniversitesi Amik Ovası Ödemiş Suriye Politika Güncel Haberler

AK Parti'den Özel'in Cumhur İttifakı'na yönelik sözlerine tepki: Bu bir siyasi saldırganlıktır

AK Parti'den Özel'in Cumhur İttifakı'na yönelik sözlerine tepki: Bu bir siyasi saldırganlıktır

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Yaşlı adam, kızını ve torununu kurşun yağmuruna tutarak katletti

Yaşlı adam, kızını ve torununu kurşun yağmuruna tutarak katletti

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Recep İvedik 6 filmi oyuncuları kim? Recep İvedik 6 filmi konusu, oyuncuları ve Recep İvedik 6 özeti! Recep İvedik 6 ne zaman, nerede çekildi? Hangi ülkede çekilmiştir? Kenya mı Türkiye mi? Recep İvedik 6 filmi hangi ülkede ve şehirde geçiyor? #129300 Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 13 Haziran Perşembe Survivor yeni bölüm! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! Ayın Düşüşü filmi oyuncuları kim, konusu ne? Ayın Düşüşü filmi ne zaman, nerede çekildi? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! Şırnak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Karne günü okula serbest kıyafet mi, üniformalı mı gidilecek? Sivil kıyafetle gidilebilir mi? Şanlıurfa bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Sivas bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 13 Haziran günün maçları nereden izlenir? Sinop bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! 14 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 14 Haziran burç yorumları nedir?
Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title