Gümüşhane Üniversitesi Açıklaması

Gümüşhane Üniversitesi Açıklaması

Gümüşhane Üniversitesi'nde yeni dekanlar atanıncaya kadar Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın'ın bütün dekanlıklara vekalet etmek durumunda kaldığı bildirildi.

Gümüşhane Üniversitesi Açıklaması
12.10.2016 19:09 | Son Güncelleme: 12.10.2016 19:09

Gümüşhane Üniversitesi'nde yeni dekanlar atanıncaya kadar Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın'ın bütün dekanlıklara vekalet etmek durumunda kaldığı bildirildi.

Üniversitesinin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, sosyal medya ortamında yapılan paylaşımlara bağlı olarak çeşitli ulusal ve yerel medya kuruluşlarında Gümüşhane Üniversitesi ile ilgili bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde gerçeği yansıtmayan bazı haberlerin yayınlandığı ifade edildi.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda gerçeğin çarpıtıldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Gerçeği çarpıtan art niyetli paylaşımlara bağlı olarak sosyal medyada yer alan bir kısım yazışmanın ulusal ve yerel basında haber yapılması gerekçesiyle, Gümüşhane Üniversitesi Yönetim Kurulu listesindeki Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın'ın mevcut yönetim kurulu üyelikleri gündeme getirilmekte ve üniversitede 'tek adam' algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. 2547 Sayılı kanunun 15. maddesinde üniversitelerin yönetim kurullarının nasıl oluşturulacağı açıkça belirtilmiştir. Dolayısıyla, üniversite yönetim kurulumuz, Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın'ın başkanlığında fakülte dekanları ile senatoca seçilen 'profesör' unvanındaki temsilcilerden oluşmaktadır. Fakülte dekanları ise rektörün teklifi ve Yüksek Öğretim Kurulunun onayı ile profesör olan öğretim üyeleri arasından atanmaktadır."

Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz'da yapılan darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal uygulaması kapsamında Türkiye'deki bütün dekanların görevlerinden istifa ettikleri işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu nedenle bütün üniversitelerde olduğu gibi Gümüşhane Üniversitesinde de yeni dekanlar atanıncaya kadar Rektör Prof. Dr. Günaydın bütün dekanlıklara vekalet etmek durumunda kalmıştır. 29 Eylül tarihi itibarıyla Yüksek Öğretim Kuruluna yeni dekan teklifleri yapılmış ve iki yeni dekan ataması 12 Ekim tarihi itibarıyla üniversitemize bildirilmiştir. Türkiye'yi ilgilendiren olağanüstü şartlar kapsamında dekanlıklara vekalet etmek zorunda kalması nedeniyle Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın'ın ismi üniversite yönetim kurulunun farklı üyeliklerinde yer almıştır. Bu durum sosyal medyada art niyetli girişimlerle çarpıtılmış ve bazı yerel ve ulusal medya organlarında haber olmuştur. Sosyal medyada yer alan paylaşımların gündem oluşturduğu gerekçesiyle yapılan haberlerle, kuruluşundan bugüne kısıtlı imkanlar ve zor coğrafi şartlarda yaklaşık 50 bin nüfuslu bir şehirde 19 bini aşkın öğrenciye yüksek öğretim imkanı sunan bir kuruma yapılan bu haksızlığı Gümüşhane Üniversitesi olarak kamuoyunun takdirine arz ederiz."

Kaynak: AA

title