Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsünün İddialarına Cevap Verdi

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsünün İddialarına Cevap Verdi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsünün İddialarına Cevap Verdi

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsü Dr.

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsü Dr. Süleyman Aktaş'ın geçtiğimiz Cuma günü Kemaliye Camiinde verdiği Cuma vaazı sırasında sarf ettiği iddiaları cevaplandırdı.

Beraberinde Başkan Yardımcıları Bilal Özdener, Şevki Aşkın ve Belediye birim müdürleri ile gazetecilere yaklaşık 1,5 saat açıklamalarda bulunan Başkan Canlı, Müftü Aktaş'ın iddialarını yalanlarken, Müftü Aktaş'ın "akıl tutulması" hadisesi yaşadığını öne sürdü.

"BAHÇELİ ZİYARETİ SİYASET ÜSTÜ İDİ"

Ankara'da Müftülük tarafından Oltanbey Mahallesinde yaptırılan Cami, Kur'an Kursu ve yurt için özel bir firmadan yardım alma görüşmeleri yaptıktan sonra Baro Başkanı İsmail Taştan ve Müftü Dr. Süleyman Aktaş'la birlikte MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'yi ziyaret ettiklerini ve genel sohbetler yaptıklarını kaydeden Başkan Canlı, gerçekleşen görüşmenin siyaset üstü olduğunu ve ardından da hatıra fotoğrafı çekildiklerini söyledi.

"BENDE 2001 YILINDA BAŞBAKAN ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMÜŞTÜM NE VAR BUNDA?"

Bir devlet memurunun ziyaretinin yasa ve kanunlarla yasaklanmadığını kaydeden Başkan Canlı, Müftü Aktaş'ın fotoğrafın medyada yer almasından bu kadar korkmasını bir türlü anlamadığını belirterek, "Bir ziyaretle MHP'li mi oldun? Ben 2001'de MHP'li Belediye Başkanı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etmiştim. AK Partili bir başkanı bir müftü ziyaret etse kim ne der ona? Ben seni kurtlar sofrasına niye atayım?" dedi.

"İYİ Kİ O GÜN KEMALİYE CAMİİNDE NAMAZA GİTMEMİŞİM"

Müftü Aktaş'ın vaazı yaptığı gün yeni Belediye binası altında yapılan mescide gittiğini,

Kemaliye camisine gitmediğini belirten Başkan Canlı, "Allah'tan o gün Kemaliye'ye gitmemişim. Hoca gözümün içine baka baka söyleseydi bu sözleri ne olurdu? Ben cevap verecektim. Camide fitne fesada sebep olabilirdi. İyi ki o camide yoktum. Bu iddialara kargalar bile güler." diye konuştu.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNDE BİR İLK"

Başkan Canlı, Müftü Aktaş'ın o gün gazetecileri camiye çağırdığını, o güne kadar kapalı olan merkezi sistem vaazını devreye aldığını ve yakın köylerdeki cami imamları ile kent merkezindeki imamların cep telefonlarına mesaj atarak vaazı dinlemeleri yönünde telkinlerde bulunduğunu öne sürerek, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir Belediye Başkanını hedef alan, bir Belediye Başkanını hedef tahtasına koyan ilk vaaz budur." dedi.

Gümüşhane Belediyesi olarak merkez ilçe başta olmak üzere ilçelerin köylerindeki camilere bile sürekli katkılar sağladıklarını, direk katkı sağlayamazlarsa hayırseverler bularak dolaylı yoldan bir şekilde katkı sağladıklarını dile getiren Başkan Canlı, Belediye olarak katı sağladıkları camileri sıraladı.

"MÜFTÜ EMEKLİ OLMA SÖZÜNDE DURSUN, OLMAYACAKSA DA GÜMÜŞHANE'DE ÇALIŞMASIN"

Bütün bunları yaparken Oltanbey Mahallesinde yapılan Kur'an Kursu ve yurtla ilgili Müftü Aktaş'ın iddia ettiği gibi "zulüm" yapmasının mümkün olmadığının altını çizen Başkan Canlı, "Külliye ile ilgili biri olağanüstü olmak üzere 5 meclis kararımız var. Eğer niyetimiz kötü olsaydı meclisi olağanüstü toplantıya çağırır mıydık? 10 bin lira bedelle bir orada 2 bin 500 metrekare Belediye arazisini Diyanet'e verdik. Önce cami yapacağız dediler imar tadilatında orayı cami olarak gösterdik. Ardından Yurt ve Kur'an Kursu yapacağız dediler yine imar durumunu değiştirdik. Hatta o alandaki işlerden harç alınmaması kararı bile aldık. Biz zulüm ettiysek bunları yapar mıydık? Bu külliyenin yapılması için biz yetkilerimizi en üst seviyede kullanarak sürekli olarak yardımda bulunduk. Hiçbir şekilde yavaşlatmaya gitmedik aksine ruhsatını bile 7 ay öncesinden verdik. Camide beni cemaatin önüne attı. İnsanlar beni tanımasaydı halim ne olurdu? Böyle bir insafsızlık olur mu? Beni toplumun önüne atmak hangi vicdana sığar. Düne kadar iyi olan bir belediye başkanı nasıl bir günde değişti. Devlet Bahçeli ile müftünün resim çekilmesi kimyasını bozdu. Müftünün vaazda belirttiği gibi emeklilik dilekçesini vererek sözünü yerine getirmesini diliyorum. Emekli olmayacaksa da gitsin başka yerde çalışsın." dedi.

"10 GÜN ÖNCE ALMALARI GEREKEN RUHSATI 7 AY ÖNCE VERDİK"

Belediye olarak Müftülük tarafından bahse konu inşaat alanının ruhsatının geçtiğimiz Nisan ayında verildiğini fakat evraklarının 10 gün önce tamamlandığını kaydeden Başkan Canlı, şöyle konuştu: "Hoca cami kürsüsünden bize zulmettiniz diyor ama biz yeni vermemiz gereken ruhsatı 7 ay önce vermişiz. İnsanlar beni cami ehli bilmese, tanımasa halim ne olurdu? Camiye karşı olan Belediye Başkanı ilan etti beni, cemaatin önüne attı. Bu iddialarının hiçbirisi gerçek değil. Biz külliyenin bitilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. 6 kattan fazla ruhsat vermediği iddiası da yalan. Onlara da 10 kat verdik. Biz oradaki tüm yetkilerimizi sonuna kadar kullandık. Teşekkür beklerken cemaatin önüne atıldık. İl Müftümüzün, Sayın MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'yi ziyaretinden bu derece korkmasını bir türlü hala anlamış değilim. Ortada suç olan, anormal olan bir durum yokken bu denli ağır feveran etmenin hala sebebini anlamış değilim. Ben ziyarette bir sakınca görmüyorum. Müftü bey benim fotoğrafı kasıtlı olarak verdiğimi düşünüyor. Ben dostumu kurtlar sofrasına atmam. Bir gün öncesine kadar iyi bir Belediye başkanı olan ben, bir gün sonra çok kötü oldum. Anlaşılamayan bir durum bu? 6 ay erteleme diye bir şey de yok. Mühürleme yok. Yolumuzu kesmelerine rağmen inşaatı mühürlemedik. Orada hem binalar var, hem bizim yaptırdığımız evler var hem de kentsel dönüşüm var. Şuanda bile yola tecavüzleri devam ediyor. Biz kesinlikle o inşaatı durdurmadık."

"BEN KİMSENİN İSMİYLE DEĞİL, HALKIN SEVGİ VE TEVECCÜHÜYLE BAŞKAN OLDUM"

Kendisinin kimsenin ismiyle değil, halkın sevgi ve teveccühüyle Belediye Başkanı olduğunu dile getiren Başkan Canlı, bunu en iyi bilenin de Müftü Aktaş olduğunu belirterek, Müftü Aktaş'ın inşaatın hafriyatı ile ilgili iddiasını da şöyle cevaplandırdı: "İnşaatın hafriyatının Tekke Beldesine gönderildiği de yalandır. Oradan çıkan malzemenin yüzde 80'i Süleymaniye yoluna döküldü. İddia ettiği hiçbirşey asla gerçekleşmedi."

"MÜFTÜ BEYE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM"

Olanları belgeleriyle paylaştığını dile getiren Başkan Canlı, Müftü Aktaş'ı insafa davet ederek, açıklamasında da söylediği gibi emeklilik dilekçesini vererek sözünü yerine getirmeye davet etti. Başkan Canlı, Müftü Aktaş'ın "Allah bizi kandırarak hedeflerine ulaşmaya çalışanlara fırsat vermesin" sözlerine de atıfta bulunarak Müftü Aktaş'ın açıklamasında ki tek doğru ifadenin bu olduğunu söyledi.

Başkan Canlı, Müftü Aktaş'a hakkını helal etmediğini de "Öteki dünyada hakkım olsun" sözleriyle deklare ederken, Müftü Aktaş'ın yaptığı açıklaması ile akıl tutulması hadisesi yaşadığını öne sürdü. - GÜMÜŞHANE

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsünün İddialarına Cevap Verdi
Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsünün İddialarına Cevap Verdi
Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsünün İddialarına Cevap Verdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title