Gülten Akın Haberleri

Gülten Akın haber, Gülten Akın son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gülten Akın - 09.05.2021
İş Sanat, Edip Cansever'in şiirlerinin bulunduğu dinletinin ilk gösterimini çevrim içi yapacak
İş Sanat'ın pandemi sebebiyle çevrim içi sürdürdüğü, 21. sezonunda yayınladığı "Nazım Hikmet-Bir Tren Kalkar Haydarpaşa Garı'ndan", "Gülten Akın-Kestim Kara Saçlarımı", "Cahit Sıtkı Tarancı-Düşten Güzel" başlıklı şiir dinletileriyle "Sait Faik Abasıyanık-Her Şey İnsanı Sevmekle Başlar", "Hal­dun Taner-İnsan Sadece Bir Araç" başlıklı hikaye dinletileri İş Sanat'ın YouTube kanalı ve internet sitesi üzerinden yıl boyunca ücretsiz izlenebilecek.
Gülten Akın - 17.02.2021
Haldun Taner'in hikayeleri, İş Sanat'ta dinleyicilerle buluşacak
Aynı zamanda daha önce yayımlanan Nazım Hikmet "Bir Tren Kalkar Haydarpaşa Garı'ndan", Sait Faik Abasıyanık "Her Şey İnsanı Sevmekle Başlar", Gülten Akın "Kestim Kara Saçlarımı" başlıklı dinletiler, İş Sanat'ın YouTube kanalından ve internet sitesinden sezon boyunca ücretsiz izlenebilir.
Gülten Akın - 14.01.2021
"Bu Muhabbet Bitmez" konserinde Ege, Akdeniz ve İç Anadolu türküleri dinleyicilerle buluşacak
İş Sanat'ın ocak ayındaki diğer etkinlikleri İş Sanat'ın ocak ayındaki diğer etkinlikleri de çevrim içi izleyicilerle buluşmaya devam edecek. Şiir ve hikaye sevenlerin takip ettiği dinleti serisinde 18 Ocak'ta Gülten Akın'ın eserleri yer alacak.
Gülten Akın - 06.01.2021
İş Sanat'ın klasik müzik konserleri Trio Patara ile devam edecek
İş Sanat'ın ocak ayında çevrim içi etkinlikleri, 18 Ocak'ta Gülten Akın'ın şiirleriyle sürecek.
Gülten Akın - 07.06.2020
Bakan Kasapoğlu'ndan anlamlı Zarifoğlu paylaşımı
33 yıl önce Cahit Zarifoğlu'nun cenaze namazında tabutuna omuz veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını paylaşan Bakan Kasapoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi: "#CahitZarifoğlu'nu ebediyete uğurlarken Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın şiire omuz veren şu fotoğrafı 33 yıl sonra ne kadar manidar. Gülten Akın'ın efsane mısrasıyla söylersek 'durup ince şeyleri anlama' çabası ve iz sürmek daima şiarımız olsun.
Gülten Akın - 19.05.2020
Uğur Koleji öğrencileri, şiirin gücünü yansıtmak için kısa film çekti
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 101'inci yılında yayınlanacak olan kısa filmde öğrenciler, değerli şairler İlhan Berk, Nazım Hikmet Ran, Arif Damar, Orhan Veli Kanık, Gülten Akın, Metin Eloğlu, Melih Cevdet Anday, Edip Cansever'in şiirlerini seslendirdiler.
Gülten Akın - 09.03.2020
İzmir Gülten Akın'ı anıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi şair Gülten Akın'ı bir sempozyum ve sergiyle anıyor. Sergi 27 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.
Gülten Akın - 27.12.2019
"Sezai Karakoç'un Gençlik Dönemi Şiirleri"
Sezai Karakoç'un şiirdeki başarısının en önemli yanının hece ölçüsünün kavradıktan sonra serbest şiire yönelmesi olduğunu vurgulayan Acar, şunları kaydetti: "Gençlik yıllarında serbest şiir denemeleri olsa da hala heceden kopamadığı bir dönem olarak görülebilir. Bu dönemdeki serbest şiirlerinin de hece hatında olduğunu da fark edebiliyoruz. İlk üç kitabını gençlik dönemi olarak ele alırsak sembollerin arkasında bir Doğu-Batı çatışmasını ele aldığını söyleyebiliriz. Sezai Karakoç'un bütün hayatına yayılan bu Doğu-Batı çatışmasını 'Balkon' isimli şiirinden okuyabiliriz." Acar, Karakoç'un üniversite yıllarında çıkardığı "Şiir Sanatı" dergisiyle Cemal Süreya, Gülten Akın ve Ece Ayhan'la dostluklar kurduğunu aktararak, Karakoç'un bu dönemde de İkinci Yeni'nin iyi şiir örneklerini verdiğini dile getirdi.
Gülten Akın - 30.09.2019
2019 Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi!
Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2018 komitesinin başkanlığını yürüten Handan İnci'yi uğurlayacak. Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim Nilüfer Kuyaş olacak. 2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçene'nin tasarladığı bir ödül heykelciği ve 15.000 TL'den oluşuyor. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu,küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan ve Adalet Ağaoğlu'na verilmişti.
Gülten Akın - 14.02.2019
Kadınlar, 'Eşitlik Yoksa Aşk da Yoktur' Diyerek Dans Etti
Kadın Savunma Ağı üyeleri, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kadın erkek eşitliği konusundaki sorunlara değinmek adına 'Eşitlik yoksa aşk da yoktur' diyerek, şarkılar eşliğinde Karşıyaka Çarşısı'nda yürüyüş yaptı. Ellerinde 'Öldüren sevgi istemiyoruz', 'Aldatıldık, sevda böyle değil', 'Eşitlik yoksa aşk da yok' yazılı pankartlarla yürüyüp dans eden kadınlara, sokakta yürüyen eşlik etti. Kadınlar, kalp şeklindeki kağıtlara Didem Madak, Frida Kahlo, Gülten Akın, Birhan Keskin, Füruğ Ferruhzad gibi şairlerin şiirlerini yazarak, sokaktaki hemcinslerine dağıttı.
Gülten Akın - 30.10.2018
Roma'da Türkolog Anna Masala Anıldı
Prof. Dr. Prinzivalli de Masala'nın Türkçeden İtalyancaya çevirdiği Mevlana, Yunus Emre, Nazım Hikmet ve Gülten Akın'a ait birer şiiri seslendirdi.
Gülten Akın - 19.03.2018
Bursa'da Edebiyat Müzesi Açıldı
Ardından müzenin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Bozbey ve beraberindekiler, Ayşegül Özmen küratörlüğünde hazırlanan müzeyi gezdi. Açılışa katılanlara günün anısına Aziz Nesin, Gülten Akın ve Vedat Günyol adına basılan özel pullar hediye edildi.
Gülten Akın - 19.03.2018
Bursa'da Edebiyat Müzesi Kapılarını Açtı
Konuşmaların ardından Başkan Mustafa Bozbey, Aral, Cegizhan ve Özcan'a Nilüfer'in sembolik anahtarını hediye etti. Başkan Bozbey ve beraberindekiler, açılışı yaptıktan sonra Ayşegül Özmen küratörlüğünde hazırlanan müzeyi gezdi. Açılışa katılanlara günün anısına Aziz Nesin, Gülten Akın ve Vedat Günyol adına basılan özel pullar hediye edildi.
Gülten Akın - 30.01.2018
Yapı Kredi Kültür Sanat'ta Şubat Ayı Etkinlikleri
5 Kasım 2015'te yitirdiğimiz şair Gülten Akın, doğumunun 85.
Gülten Akın - 08.01.2018
Gülten Akın Dizeleri İlk Kez İş Sanat'ta
"Kestim Kara Saçlarımı…" başlıklı dinletide şiirleri, Tilbe Saran, Hümay Güldağ ve Aslı Yılmaz seslendirecek.
Gülten Akın - 25.09.2017
10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali"
Festivalin ilk gün etkinlikleri kapsamında, Ahmet Kot'un küratörlüğünü yaptığı, Gülten Akın, Cemal Süreya, Rasim Özdenören gibi ünlü yazar ve şairlerin gençken yazdıkları ilk eserleri üzerinden tasarlanan "İlk Eserler Sergisi" de Grand Pera'da edebiyatseverlerle buluşacak.
Gülten Akın - 19.09.2017
Dha İstanbul Bülteni - 1
Törende Cevat Çapan'a, Handan Börüteçene'nin gerçekleştirdiği bir ödül heykelciği ve 15 bin TL'den oluşan ödül sunuldu. Ödül töreninde kısa bir konuşma yapan Çapan, "Sesimin titrememesine dikkat ediyorum bu kadar sevdiğim insanı bir arada görünce yüreğim ister istemez titriyor" dedi.  Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek; Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, Küçük İskender, Orhan pamuk ve Orhan Koçak'a verilmişti.
Gülten Akın - 11.09.2017
Erdal Öz Edebiyat Ödülü" Cevat Çapan'a Verildi
CAN Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Cevat Çapan'a verildi. Ödülün gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: "Cevat Çapan bu ödüle, seçkin şairliği ve çevirileriyle şiirimizin dünyaya açılmasına sağladığı katkıları, edebiyatımızın yeni kuşaklarının yetişmesinde harcadığı uzun yıllara yayılan emekleri ve yayıncılığımızın niteliğinin yükselmesindeki çalışmaları nedeniyle layık görülmüştür." Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2017 komitesinin başkanlığını yürüten Kaya Genç'i uğurlayacak. Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim eleştirmen Ömer Türkeş olacak.  2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçene'nin gerçekleştirdiği bir ödül heykelciği ve 15.000 TL'den oluşuyor. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu,  küçük İskender, Orhan Pamuk ve Orhan Koçak'a verilmişti.
Gülten Akın - 25.08.2017
Başkandan Öykü Kitabı
KİTAP İÇİN İZNE AYRILMIŞ Ümit Uysal, başkanlığı süresince 3 yılda 25 gün izin kullandığını söyledi. Geçen aralık ayında 8 gün izne ayrılarak Tekirova'da bir otele yerleştiğini kaydeden Uysal, şöyle devam etti: "Eşim ve çocuklarım, otelde kaldığım sürece iki günde bir akşam yemeğine geldiler. Yalnız kaldım. Geçmişten bugüne kadar yazdığım yazıları elden geçirdim. 21 öykü seçtim. Onları yeniden elden geçirdim. Günde ortalama 13 saat çalıştım. Sonunda bu kitap ortaya çıktı. Bu kitap benim hayalimdi. İnternet çağı estetik duyguları çok geriletiyor. Gülten Akın'ın 'Kimsenin vakti yok ince şeyleri düşünmeye' mısralarını tekrar etmek durumunda kalıyoruz.
Gülten Akın - 25.08.2017
Dha Yurt Bülteni-4
KİTAP İÇİN İZNE AYRILMIŞ Ümit Uysal, başkanlığı süresince 3 yılda 25 gün izin kullandığını söyledi. Geçen aralık ayında 8 gün izne ayrılarak Tekirova'da bir otele yerleştiğini kaydeden Uysal, şöyle devam etti: "Eşim ve çocuklarım, otelde kaldığım sürece iki günde bir akşam yemeğine geldiler. Yalnız kaldım. Geçmişten bugüne kadar yazdığım yazıları elden geçirdim. 21 öykü seçtim. Onları yeniden elden geçirdim. Günde ortalama 13 saat çalıştım. Sonunda bu kitap ortaya çıktı. Bu kitap benim hayalimdi. İnternet çağı estetik duyguları çok geriletiyor. Gülten Akın'ın 'Kimsenin vakti yok ince şeyleri düşünmeye' mısralarını tekrar etmek durumunda kalıyoruz.
Gülten Akın - 06.07.2017
Usta yazar Adnan Binyazar'dan Ozanlar, Yazarlar, Kitaplar
İlk baskısı 1998 yılında yapılan Ozanlar, Yazarlar, Kitaplar da bu çabanın ürünlerinden biri. Bu kitapta yer alan denemeler, edebiyatımıza katkıda bulunmuş yazar-şairlerin birer portresini çiziyor. Ömer Seyfettin'den Nurullah Ataç'a, Gülten Akın'dan Adalet Ağaoğlu'na, hangi değerli sanatçımızın kültürümüze nasıl katkıda bulunduğunu, kendi bakış açısıyla değerlendiriyor.
123
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Gülten Akın Haberleri | Gülten Akın Kimdir - Haberler - Gülten Akın haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Gülten Akın kimdir, hayatı ve biyografisi. İş Sanat, Edip Cansever'in şiirlerinin bulunduğu dinletinin ilk gösterimini çevrim içi yap
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.6.2021 18:21:57. #1.16#

title