Haberler

Gösteri Merkezindeki Yunus, Strese Bağlı Kanserden Öldü

Antalya'nın Kemer İlçesi'ndeki Moonlight Yunus Parkı'nda bulunan 4 yunustan biri, strese bağlı kanser nedeniyle öldü.

Antalya'nın Kemer İlçesi'ndeki Moonlight Yunus Parkı'nda bulunan 4 yunustan biri, strese bağlı kanser nedeniyle öldü. Aynı havuzdaki diğer yunusların sağlık taramasından geçilmesini isteyen Yunuslara Özgürlük Platformu, tesisin faaliyetlerinin sonlandırılmasını talep etti.

Ayışığı Tesisleri'ndeki Moonlight Yunus Parkı mülk sahibi tarafından Selicor Turizm Şirketi'ne, tesisin içindeki Yunus Gösteri Merkezi ise yunuslarla engelli çocuklara terapi yapan Ergün Turizm'e kiralandı. Mülk sahibi ile kiracılardan Selicor Turizm Şirketi arasında anlaşmazlık çıkması nedeniyle taraflar birbirinden davacı oldu. Konunun mahkemeye intikal etmesi üzerine Moonlight Yunus Parkı 12 Ağustos'ta cumhuriyet savcılığının talimatıyla mühürlendi. Tesiste yunusların bulunması nedeniyle savcılık, merkezi yediemin olarak göstererek bir gün sonra mührü kaldırdı. Bu sırada merkezdeki 4 yunustan birinin öldüğü tespit edildi. İncelemede, yunusun stresten meydana gelen kanser nedeniyle öldüğü belirlendi.

DİĞER YUNUSLAR RİSK ALTINDA

Yunuslara Özgürlük Platformu, yunusun ölüm nedeninin uzman deniz memelisi veterinerlerince tespit edilmesini talep etti. Platform, aynı havuzdaki yunusların da bulaşıcı hastalık riskine karşı sağlık kontrolünden geçirilmesini istedi. Platform ayrıca, Hayvanları Koruma Kanunu'nun 24'üncü maddesi gereğince ilgili bakanlıklar tarafından özel bir alanda koruma altına alınmasını, gösteri merkezinin faaliyetlerinin sonlandırılmasını talep etti.

Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı, sınırları içinde 5 yunus parkı bulunan Antalya'nın, Türkiye'de en fazla yunus gösteri merkezi bulunan illerin başında yer aldığını kaydetti. 2010'da Alanya'daki Sealanya Yunus Gösteri Merkezi'ndeki 4 yunusun arka arkaya öldüğünü hatırlatan Yağcı, yapılan resmi başvurulara rağmen tesisin hiçbir hukuki yaptırımla karşılaşmadığını söyledi.

YUNUS PARKI KAPATILSIN TALEBİ

Kaş Yunus Parkı'nın ise geçen nisan sonunda kapatılmasından sonra buradaki 2 yunusun gizlice Kemer'deki yunus parkına taşındığını iddia eden Yağcı, "Yunuslar sağlıksız ve bitkin durumdaydı. Dişleri de büyük oranda tahribata uğramıştı. Hiçbir havuz veya deniz kafesi deniz memelileri için uygun değil. Ölen yunusun, Kaş'tan getirilen yunuslardan biri olma ihtimali yüksek. Diğer yunusların sağlığı ile birlikte kamu sağlığı da tehlike altında. Yunuslar için koruma talep ederek parkın faaliyetine acilen son verilmesini istiyoruz" dedi. - Antalya

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Antalya Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Manchester City Real Madrid maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! M.City R.Madrid maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Manchester City Real Madrid maçını şifresiz veren kanallar! Manchester City Real Madrid maçı nereden izlenir, hangi kanal veriyor? Manchester City-Real Madrid maçı CANLI izle! 17 Nisan M.City-Real Madrid Şampiyonlar Ligi maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (M.CİTY-REAL MADRİD) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Nisan EXXEN spor canlı izle! TFF Başkan adayları kim? 2024 TFF başkan adayları? Erdal Alkış kimdir? Erdal Alkış hangi takımlı? Partilerin milletvekili sayısı 2024! (GÜNCEL) Hangi partinin kaç milletvekili var? SimSimi nedir? Simsimi tehlikeli mi? 17-18 Nisan GÜNCEL Akaryakıt Fiyatları! Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 17-18 Nisan hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 17-18 Nisan 2024 Konya su kesintisi listesi! Ruhi Çenet'in YouTube kanalı tekrar çalındı mı, hacklendi mi? 19 Nisan Tarihte Bugün ne odu? 19 Nisan'da ne oldu? 19 Nisan ne günü? 19 Nisan'da doğan ünlüler! Tarihte bugün ne oldu? 17 Nisan tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 17 Nisan'da yaşananlar! Chicago Bulls Atlanta Hawks NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 18 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Chicago Bulls Atlanta Ha
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title