10 bin yılda yapacağı işlemi 200 saniyede yapıyor! Google, kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar geliştirdi
Haberler » Güncel » 10 bin yılda yapacağı işlemi 200 saniyede yapıyor! Google, kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar geliştirdi - Haber

10 bin yılda yapacağı işlemi 200 saniyede yapıyor! Google, kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar geliştirdi

Google'ın bir yetkilisi, dünyanın en hızlı süper bilgisayarının çözmesi için 10 bin yıl sürecek bir işlemi sadece 200 saniyede gerçekleştiren ve kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar yaptıklarını açıkladı.

Teknoloji devi 'dan bir yetkili, mevcut en hızlı süper bilgisayarların 10 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede bitiren ve kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar yaptıklarını açıkladı.

Bilimsel Nature dergisinde, Google'ın kendi bünyesinde geliştirdiği kuantum çip kullanılarak yapılan testlerin sonuçları yayımlandı. Google'ın bir yetkilisi, dünyanın en hızlı süper bilgisayarının çözmesi için 10 bin yıl sürecek bir işlemi sadece 200 saniyede gerçekleştiren makine tasarladıklarını öne sürdü.

"BU TEKNOLOJİYİ NASIL ÇALIŞTIRACAĞIMIZA BAKIYORUZ"

Google Mühendislik Direktörü Hartmut Neven, söz konusu başarının kendini bu işe adamış kişilerin uzun yıllar süren araştırmaların sonucunda geldiğini vurgulayarak, "Bu yeni bir yolculuğun başlangıcı. Bu teknolojiyi nasıl çalıştıracağımıza bakıyoruz." ifadelerini kullandı.

IBM'DEN GOOGLE'IN AÇIKLAMASINA YANIT

Teknoloji alanındaki rakip şirketlerden IBM ise Google'ın bilgisayar işlemlerindeki zorlukları fazla abarttığını ve ilgili işlemlerin yeterli yükleme kapasitesi bulunan normal bilgisayarlarla 2,5 günde çözülebileceğini savundu.

Kaynak: AA

Haber Videosu: 10 bin yılda yapacağı işlemi 200 saniyede yapıyor! Google, kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar geliştirdi