Muğla'daki orman yangınının görüntüleri

Muğla'daki orman yangınının görüntüleri

Muğla Dalaman'da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle Göcek'e sıçradı. 18. saatte kontrol altına alınabilen yangının çevreye zararı kameraya yansıdı.

Muğla'nın Dalaman ilçesinde, dün saat 15.10 sıralarında çıkan ve Fethiye'ye sıçrayan orman yangını 18. saatinde kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, rüzgarın etkisiyle Fethiye'nin turistik Göcek Mahallesi'ne kadar ulaşan yangınla ilgili açıklama yaptı.

Dün öğleden sonra Dalaman Karacağaç mahallesinde başlayan ve ardından Fethiye'nin Göcek Mahallesine sıçrayan orman yangını yaklaşık 300 hektarlık alanda etkili oldu. Gece boyunca zaman zaman etkisini arttıran rüzgar nedeniyle sarp arazide gece boyunca devam eden orman yangını sabah saatlerinde rüzgarın dinmesi ile etkisini düşürdü.

Sabah erken saatlerde helikopterlerin sık sık yanan alanlara sorti yapması sonucu yangının ilerlemesi durduruldu. Yangının ormanda oluşturduğu tahribat gün ağarınca ortaya çıktı. Yanan kızılçam ormanlık alanlarında yaşam dururken, hala yanan ağaçların olduğu görüldü.

BAKAN PAKDEMİRLİ AÇIKLAMA YAPTI

Muğla'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın bölgesini havadan helikopterle inceledikten sonra Göcek Orman Şefliği'nde yetkililerden brifing aldı, ardından da basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Bekir Pakdemirli, "Dalaman'da tarladan çıkan bir yangın. Kayadibi Mahallesi'nde ilerlemesi devam ediyordu. Bu ilerleme durdu. Göcek, Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde ilerlemeler dün itibariyle devam etti. Tabii ki tedbir amaçlı Kepez ve Taşbaşı mahallelerini boşaltmıştık. Şu an itibariyle mahalleye geri dönüş başladı. Vatandaş yine evlerine dönmüş oldu. Ben yurt dışındaydım. İlk çıkış saatinden itibaren takip ettim. Bu yangın çok büyük bir yangın olmamakla birlikte, yerleşim yerlerini tehdit ettiği için ciddiye aldığımız bir yangındı. Biliyorsunuz, akşam saatinde helikopter uçuşu olmuyor. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber helikopterler çalışmaya katıldı ve hala devam ettiriyorlar. Can ve mal kaybımız yok. Sadece içinde kimsenin kalmadığı bir butik otel etkilenmiş gözüküyor" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

İşte yangından görüntüler;

Kaynak: İHA
YORUMLAR (16)

 • KUZEYİN UŞAĞI:
  canımız ciğerlerimiz ormanlarımızı yakanlar. sadece orman değil içindeki binlerce çeşit canlıları da yakıyor yok ediyor. bu yüzden tabiat kanunlarını hiçe sayarak yapılan bu insanlık dışı eylemleri gerçekleştiren kişi veya kişiler en adi şerefsiz vatan haini ve alçaktır. canlı iken yakılmalıdır. ibreti alem için. . başka söze gerek yok. . saygılarımla.
 • ZALİMLER:
  eğer bilerek yakıldıysa otel için villa için vs. yakıldıysa sebep olanlar, işin içinde olanlar, önce bu dünyada sonra da öbür dünyada cayır cayır yanarlar biz de hem bu dünyada hem de öbür dünyada görürüz inşallah
 • ZALIM TAKSİCİ:
  bilerek çıkartıldıysa, maksatlarına nail olamadan kendileri de cayır cayır yansınlar. .
 • ORMAN MÜHENDİSİ:
  6831 sayılı Orman Kanununu maddesi şöyle der yanan alanlar 1 yıl içerisinde ağaçlandırılır. Orman teşkilatında kimse yoktur ki söylenilen şeylerin olmasını istesin yada yapılmasında izin ve yetki sahibi olsun. Orman dediğimiz yer sadece ağaç topluluğundan ibaret değildir orman taşıyla toprağıyla orman sayılır . Ağaçlar yansa bile tek bir yeşil bitki kalmasa bile kimse oraya orman değil diyemez bu kanunla sabittir.
 • ANADOLU:
  Bence bu yangınlar bilerek çıkartılıyor o ağaçlar kesilip tatil köyü yapılırsa millet ayağa kalkar ama ağaçlar yakılırsa önümüzdeki sene yeni tatil köyleri yapılmaya başlanacak
 • BİR_LİTRE_İNSAN:
  Öncelikle Bölge İnsanına Sonra Tüm Türkiye ye Geçmiş Olsun . Bakan Bey Açıkladı mı Bilmiyorum İnşallah En Kısa Zamanda Yanan Bölgenin Ağaçlandırma İşlemi Başlar
 • BETON ZİHNİYETİNE HAYIR.:
  en yakın zamanda muhtemelen mütahitler betonlaşma çalışmalarına başlayacakdır. bakanın umursamaz tavırları yangının neden çıktığını açıklayamamaları bunun işaretidir.
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.