Fransa'da ilk defa bir trans birey belediye başkanı seçildi
BBC

Fransa'da ilk defa bir trans birey belediye başkanı seçildi

Fransa'nın bir ilçesinde yapılan yerel seçimlerde trans bir birey seçimleri kazanarak, ülkenin ilk trans belediye başkanı oldu.

25.05.2020 13:47 | Son Güncelleme: 26.05.2020 08:40

Fransa'nın kuzeydoğusundaki bir ilçede yapılan yerel seçimleri trans birey Marie Cau kazandı. Marie Cau, Fransa'da ilk trans belediye başkanı olarak tarihe geçti.

TARİHE GEÇTİ

Fransa'nın kuzeydoğusunda Belçika sınırında bulunan 600 kişinin yaşadığı Tilloy-lez-Marchiennes ilçesinde yerel seçimler yaptı. Halk Mart ayınca belediye meclis üyelerini seçerken, Cumartesi günü debelediye meclisi üyeleri 'Hep beraber karar verelim' adı verilen listeden belediye başkanını oyladı. Oylama sonucundabelediyenin yeni başkanı trans birey Marie Cau oldu. Seçim kampanyasının merkezine ekolojik çalışmaları ve yerel ekonomiyi koyan Marie Cau, ülkenin ilk trans belediye başkanı olarak tarihe geçti.

"İNSANLAR BENİ DEĞİL SEÇİM PROGRAMINI SEÇTİ"

AFP haber ajansına konuşan Cau, 'aktivist olmadığını' ve belediyeciliğe odaklanmak istediğini söyledi. Cau, "İnsanlar beni trans olduğum için seçmedi, onlar bir seçim programını seçti. İlginç olan, işler normalleştiğinde sizi diğerlerinden ayrı tutmuyorlar" dedi. Fransa'nın Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa da Twitter hesabından Cau'yu kutladı. Schiappa "Transların görünürlüğü ve trans fobiyle mücadele de siyasi hakların, kamu sorumlulukların yerine getirilmesine bağlı. Tebrikler Marie Cau!" dedi.

"VATANDAŞLARIMIZ GİDEREK DAHA İLERİCİ OLUYOR"

Fransa Ulusal Trans Derneği kurucularından Stephanie Nicot, seçimler için "Vatandaşlarımızın giderek daha ilerici olduklarını görüyoruz. Vatandaşlar bireylerin cinsel kimliklerine bakmaksızın bireylerin değerlerine göre oy verdi" dedi.

Fransa'da ilk defa bir trans birey belediye başkanı seçildi
BBC
title