Feyzi Halıcı'ya Saygı Gecesi Düzenlendi

Feyzi Halıcı'ya Saygı Gecesi Düzenlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, şair ve yazar Feyzi Halıcı'ya saygı gecesi düzenledi.

Feyzi Halıcı'ya Saygı Gecesi Düzenlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, şair ve yazar Feyzi Halıcı'ya saygı gecesi düzenledi.

Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde, ESKADER'in katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğe katılan Halıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıya geldiği için çok mutlu olduğunu dile getirerek, gurur duyduğunu kaydetti. 

Etkinlikte konuşan şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler, Halıcı ile uzun zamandır abi kardeş ilişkileri olduğunu aktararak, "Hiçbir abartıya kapılmadan söylüyorum, Feyzi abi bakanlık gibi çalışan bir adamdı. Bir bakanlığın yapması gereken hizmetleri yaptı. Bizi ayakta tutan kültür değerlerimize çok bağlıydı ve çok hizmette bulundu. O bakımdan yeri doldurulmayacak bir adamdır" dedi.

Halıcı'ya yürekten bağlı olduğunu ifade eden Bakiler, şunları söyledi:

"Onu yakından tanıdığım ve himayesini gördüğüm için gerçekten bahtiyarım. Benim ilk şiir kitabımı bastıran, yayınları arasına alan ve yayan bir kimse oldu. Adalet Partisi kongresinde, beni linç olmaktan kurtaran abilerimden birisiydi. Hz. Mevlana programları düzenlemesi ve gül bayramları tanzim etmesi münasebetiyle, edebiyatımıza gerçekten çok büyük hizmetlerde bulundu."

Ergüzel: "Arif Nihat, Necip Fazıl ve Yahya Kemal'e yaklaştığını görüyoruz"

Sakarya Üniversitesi Edebiyat Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehdi Ergüzel, Feyzi Halıcı'yı öğrencilik yıllarından beri tanıdığına işaret ederek, "Birçok faaliyetin içinde yer alan, son derece hareketli, kıvrak zekalı, kendine zengin bir çevre edinmiş, muhterem bir şahsiyetti. Biz edebiyatçıları ilgilendiren tarafı, onun tabii ki şairliğiydi. Fikir adamlığından, siyasetçiliğinden ziyade, şiirleriyle daha yakından ilgiliydik" diye konuştu.

Halıcı'nın, Mevlana'yı tercüme edecek düzeyde olduğunu vurgulayan Ergüzel, "Yunus Emre'nin zamanımızdaki torunu olarak, onu devam ettirdiğini, bir taraftan da Arif Nihat, Necip Fazıl ve Yahya Kemal'e yaklaştığını görüyoruz. Kendisine uzun ömürler diliyoruz" dedi.

Yazar Ahmet Özdemir de Halıcı'nın, Türkiye'nin fahri kültür bakanı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Feyzi Halıcı bütün Türkiye'nin kültür-sanatına ömrü boyunca hizmet etmiş dev bir çınar. Bizler, o çınarın yanında ancak bir iki dala sıçrama gücü olan kuşlarız. O ulu çınarın bütün güzelliklerini, hizmetlerini, ihtişamını, burada 1-2 saat içinde bizlere düşen 10-15 dakikalık süreç içerisinde anlatmamız mümkün değil." 

Eşi Bahar Halıcı ise Feyzi Halıcı'nın en yakını olduğu için kendini çok şanslı hissettiğini belirterek, "Her anından bir şeyler öğreniyor, bir şeyler görüyorum. Kendisi zaten bütün hayatını hizmete adamış. Hali hazırda yine hizmet ediyor. 59 senelik bir dergimiz var. Bugün yine onun denetimi altında çıkıyor. Hz. Mevlanaya 40 sene hizmet etmiş. Şiirleri sözleri her biri atasözü gibi" dedi.

Mehmet Nuri Yardım'ın yönettiği panelde, Sadettin Kaplan ve İsa Kocakaplan da konuşmacı olarak yer aldı.