FEDERİCA MOGHERİNİ Biyografisi, FEDERİCA MOGHERİNİ kimdir?

Federica Mogherini Biyografisi

 Federica Mogherini
Doğum Yeri İtalya
Doğum Tarihi 16.7.1973 -
Federica Mogherini 16 Haziran 1973, Roma'da doğdu.

Yönetmen Flavio Mogherini'nin kızıdır. Roma La Sapienza Üniversitesi'nde siyaset bilimi eğitimi aldı. Albay Domenico Rebesani ile evli olup Caterina ve Marta adında iki kız çocuğu vardır. 1996'da Sol Demokratlar'ın gençlik hareketi olan Genç Komünistler'e üye olarak siyasete başladı. 2001'den itibaren merkez sol liderler Piero Fassino, Walter Veltroni ve Pierluigi Bersani'nin yanında görev aldı. 2008 yılında Demokrat Parti'den milletvekili seçildi. 22 Şubat 2014 tarihinde kurulan Matteo Renzi Hükümeti'nde Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.1 Kasım 2014 tarihinde Jean-Claude Juncker tarafından kurulan Avrupa Komisyonu'nda Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi oldu.

Görevleri
Meclis
29 Nisan 2008 - 14 Mart 2013 : Veneto 7. seçim çevresi milletvekili
15 Mart 2013 - 30 Ekim 2014 : Emilia-Romagna 9. seçim çevresi milletvekili

Hükümet
22 Şubat 2014 - 31 Ekim 2014 : Dışişleri Bakanı

Avrupa Komisyonu
1 Kasım 2014 - görevde : Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi

Federica Mogherini haberleri için tıklayın

title