Erzurum: Müsiad Genel İdare Kurulu Sonuç Bildirgesi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) Genel İdare Kurulu toplantısının sonuç bildirgesi, Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız tarafından açıklandı.

Erzurum: Müsiad Genel İdare Kurulu Sonuç Bildirgesi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) Genel İdare Kurulu toplantısının sonuç bildirgesi, Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız tarafından açıklandı.

MÜSİAD Erzurum Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyen Başkan Dursun Yıldız, 27 şube başkanı ve 250'ye yakın iş adamının katıldığı GİK toplantılarının Erzurum adına faydalı geçtiğini söyleyerek, hazırlanan sonuç bildirgesiyle de, MÜSİAD tarafından bir ilk'e imza atıldığını kaydetti. Şube Başkanı Yıldız, sağlık, tarım ve hayvancılık sektörlerinin damgasını vurduğu Erzurum GİK Zirvesi'nin, sektörel sıkıntılara çözüm aranan bir platforma dönüştüğünü belirtti. Yıldız, GİK toplantılarının ilk gününde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın konuk edildiğini hatırlatarak, ilk oturumda sağlık sektörüyle içinde bulunduğu sıkıntıların ele alındığını dile getirdi. Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak MÜSİAD'ın 27 şube başkanı tarafından hazırlanan geniş kapsamlı raporların Bakan Akdağ'a iletilerek sorunların çözümü noktasında istişarede bulunulduğunu anlatan Yıldız, "Sağlık sektörünün içinde bulunduğu açmazlar ve çözüm önerilerinin ele alındığı GİK toplantılarının ilk gününde, şube başkanlarımızla iş ve medya dünyasının tanınmış simalarını bir araya getirdik. Bu toplantıda sağlık sektörünü ve içinde bulunduğu sıkıntıları çözüm merci olan sayın Sağlık Bakanı'mızla birlikte masaya yatırdık. Toplantı çok verimli geçti, sıkıntılar dinlendi ve çözümler üzerinde görüş birliğine varıldı" diye konuştu. İki sayfadan oluşan sonuç bildirgesinde, toplantının ikinci ve üçüncü gününde ele alınan tarım ve hayvancılık sektörleri ile turizm ve ticaret sektörlerine de yer verildi. Bildirgede şöyle denildi:

"Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum'da tarım sektörü çok önemli sorunlarla boğuşmasına rağmen yöre, organik tarımda Türkiye'nin lokomotifi olabilecek bir yapıya sahiptir. Hedef, örnek işletme, lider çiftçi yaklaşımını tüm Türkiye'ye yaygınlaştırmak olmalıdır. AB sürecinde tarım envanterinin çıkarılması, kayıtlı sisteme geçilmesi ve üniversite_tarım işbirliğinin yapılması gerekmektedir. Erzurum, tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da önemli bir potansiyeli elinde bulundurmaktadır. Şehir, Türkiye'nin kırmızı et ihtiyacını tek başına karşılama potansiyeline sahip tek ilimizdir. Bölgede ve ilde göçü önlemenin öncelikli yolu, tarım ve hayvancılığa verilecek desteklerden geçmektedir."

Sosyo-ekonomik hamle yapabilmek için tek başına tarım ve hayvancılık sektörlerinin yeterli olamayacağının altının çizildiği sonuç bildirgesinde; kalkınmanın üçüncü sacayağının da turizm olarak kayıt altına alındığını vurgulayan MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız, "Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanında kış sporları için eşsiz özellikler barındıran Erzurum'da, turizm sektörünün istihdam oluşturucu boyutta katma değer üretebilmesi, turizm olgusunun ancak yılın 12 ayına yayılması ve çeşitlendirilmesiyle mümkündür. Bu nedenle aylarca yolları kapatan, külfet olan karın, yeni turizm yatırımları ile bir nimete dönüştürülebilmesi ve istihdam sağlayabilmesi amacıyla yeni tesis kuracak yatırımcıların önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik sir dizi yeni kararların alınması hayati öneme haizdir" şeklinde konuştu.