Erzincan Pmyo'da Yeni Akademik Yıl Açılışı

Erzincan Pmyo'da Yeni Akademik Yıl Açılışı

23.09.2013 17:18 | Son Güncelleme: 23.09.2013 17:18
Erzincan Pmyo'da Yeni Akademik Yıl Açılışı

Erzincan Valisi Akdemir: "Devletin merhamet ve şefkat yüzünü gösteren, toplumla kaynaşan, iç içe olan, sorunlara duyarlı, sorunları çözme konusunda rehberlik eden bir polis istiyoruz"

Erzincan Polis Meslek Yüksekokulu'nun (PMYO) 2013-2014 eğitim-öğretim yılı, düzenlenen törenle başladı.

Vali Abdurrahman Akdemir, okulda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, güvenlik kavramının insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirtti. 

Güvenliğin, insanların en temel ihtiyaçları arasında yer aldığını söyleyen Akdemir, "Varlığında hiç kimse güvenliğin önemini fark etmiyor. İnşallah fark etmeyiz, yani güvenlik derdimiz olmaz" dedi.

İnsanlık tarihinin var olduğu günden itibaren güvenliğin sağlanması için çeşitli tedbirler alındığını ifade eden Akdemir, şunları kaydetti:

"Geldiğimiz bu yüzyıla kadar, güvenlik ihtiyacı devletin güvenliği ile eşdeğer tutulmuştur. Dolayısıyla bireyin güvenliğini, toplumun güvenliğini ötelemiştir. Güvenlik dediğimiz zaman insanların temel hak ve özgürlüklerini değil, devletin güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusuna odaklanıyoruz. Halbuki yaşadığımız bu yüzyılda ve demokrasilerin, hukuk devleti ilkelerinin öne çıktığı ülkelerde artık devletin güvenliğinin, güvenilir devletin güvenliği ile özdeşleşmediğini, güvenliğin bireyin güvenliğinin sağlanmasıyla özdeşleştiğini hepimiz biliyoruz."

Emniyet teşkilatının son yıllarda büyük bir değişim ve gelişim içerisinde olduğunu vurgulayan Akdemir, "Devletin merhamet ve şefkat yüzünü gösteren, toplumla kaynaşan, iç içe olan, sorunlara duyarlı, sorunları çözme konusunda rehberlik eden bir polis istiyoruz. Son 10 yılda gördük ki polisimiz bu anlamda ciddi bir zihniyet değişimi geçirmiş, işkenceye sıfır tolerans politikasıyla çok ciddi bir değişim ve dönüşüm göstermiştir" diye konuştu.

Erzincan PMYO Müdürü Habip Yılmaz ise eğitimin insanlık tarihi boyunca ilerlemenin ve gelişimin en önemli dinamiği olduğunu belirtti. Toplumların gelişmişlik düzeylerinin iyi bir eğitim sistemine sahip olmalarıyla doğru orantılı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi:

"Eğitim ülkelerin ve toplumların kalkınmasında, gelişmesinde çok önem arz ettiğinden hareketle devletimiz her alanda olduğu gibi halkımızın can ve mal emniyetini koruma, asayişini temin ile kamu düzenin sağlanması gibi hayati görevleri bulunan polisimizin eğitilmesine de çok önem vermektedir. 2001 yılından sonra polislerimizin eğitim süresinin 2 yıla çıkarılması, polis eğitimine verilen önemi gösteren adımlardan sadece birisidir."

Erzincan'da modern polis eğitim kampüsünün yapımına devam edildiğini ifade eden Yılmaz, "Bu da devletimizin polis eğitimine verdiği önemi göstermektedir" dedi.

Törene, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şafak ve diğer yetkililer ile polis adayları katıldı. - Erzincan

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Erzincan Pmyo'da Yeni Akademik Yıl Açılışı - Erzincan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.10.2020 06:33:56. #1.14#
title