Haberler

Engelli Yüzünden Evden Çıkamayınca, Kendi Projesiyle Özgürlüğüne Kavuştu

Güncelleme:

Engelli yüzünden evden çıkamayınca, kendi projesiyle özgürlüğüne kavuştu Elazığ'da 36 yaşındaki Yavuz Şen, rahatsızlığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye oturamayınca,4 yıl sokağa çıkamadı, bunun üzerine kendisinin çizdiği akülü yatak projesi ile özgürlüğüne kavuştu

Elazığ'da 36 yaşındaki Yavuz Şen, rahatsızlığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye oturamayınca,4 yıl sokağa çıkamadı, bunun üzerine kendisinin çizdiği akülü yatak projesi ile özgürlüğüne kavuştu

Elazığ'da 5 kardeşli Şen ailesinin en küçüğü olan Yavuz Şen, doğumda beynine oksijen gitmediği için spastik engelli kaldı. Önceleri tekerlekli sandalye ile dışarı çıkabilen Şen, engelinin ilerlemesi ile artık sandalyeye de oturamamaya başladı. Yaklaşık 4 yıl boyunca evden çıkamayan Şen, kendisi için akülü yatak projesi çizdi. Engelli oto tamirci bir arkadaşından yardım alan Şen, çizdiği projesini yaptırarak özgürlüğüne kavuştu. Şen, artık akülü aracını yüz üstü yatarak rahat kullanabiliyor.

Hiç okula gidemedi ama 13 yıldır bilgisayar kullanıyor

Doğum sırasında beynine oksijen gitmediği için engelli kaldığını belirten Yavuz Şen, "Böyle yaşamaya devam ediyorum. Hiç okula gitme şansım olmadı ama hayat mücadelesi devam ediyor. Bizde hayata tutunmaya devam ediyoruz. Okula gitmediğimiz için fazla eğitim imkanımız olmadı ama 13 yıldır bilgisayar kullanıyorum. İlk kullandığım dönemlerde engelli sitelerine takılırdım. Oralarda bir çok arkadaş edindim" dedi.

"Defalarca çizdim, sonunda bir tasarımda karar verdim"

Yaklaşık 4 sene dışarı çıkamadığını belirten dile getiren Şen, " Daha önceden tekerlekli sandalyede oturabildiğim dönemlerde arada dışarı çıkabiliyordum. Bizim durumumuzda olan kişilerin hastalıkları her geçen gün ilerlediği için daha sonraları sandalyede oturamadım. Bunun sonucu kendime ait bir tekerlekli sandalye aramaya başladım. İnternet sitelerini didik didik ettim ve medikal şirketlerini araştırdım. Bana göre bir tekerlekli sandalye bulamadım. Bunun üzerine kendi aracımı kendim çizmeye karar verdim. Bu sırada kaza sonucu engelli olan oto tamircisi Nurullah Baytekin ile tanıştım. O bana 'sen projeni çiz, biz bir bakalım düşünelim' dedi. Bende kullanılan tekerlekli sandalyelerin sistemini araştırdım. Kendimle ilgili bir tasarım yapmaya başladım. Çizdim, bozdum ve defalarca çizdim. Sonuçta bir tasarımda karar verdim. Ankara'da ki ağabeye gönderdim. Nurullah Baytekin projeme baktığında uygun olduğunu söyledi. Kendi imkanları ve çevresiyle tasarladığı aracı bana yaptırıp gönderdi. Ben şuan rahatlıkla dışarı çıkabiliyorum" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Yavuz Şen Elazığ Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title