El Kaide Operasyonunda Tutuklanan Ebu Hanzala Serbest Bırakıldı - Haberler
Haberi Paylaş

El Kaide Operasyonunda Tutuklanan Ebu Hanzala Serbest Bırakıldı

Haberler.Com - Haberler | Güncel

El Kaide operasyonu kapsamında tutuklanan cihatçıların 'akıl hocası' Ebu Hanzala, önceki gün tahliye edildi. Haberi, IŞİD'e yakın siteler duyurdu.

14 Ocak 2014'te ' El Kaide' operasyonu kapsamında tutuklanan cihatçıların 'Ebu Hanzala' rumuzlu 'akıl hocası' Halis Bayancuk önceki tahliye edildi. Bayancuk hakkında denetimli serbestlik hükümlerinin uygulanmasına karar veren mahkeme buna gerekçe olarak, soruşturmada iddianamenin halen hazırlanmamış olmasını gösterdi.

IŞİD'E YAKIN HABER SİTELERİ DUYURDU

Ocak ayında Van merkezli olmak üzere Adana, Antep, İstanbul, Kilis ve Kayseri'de gerçekleştirilen operasyon kapsamında tutuklanan 13 kişiden Bayancuk'un tahliyesi ilk olarak IŞİD'e yakın haber siteleri ve sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

OPERASYONU YÜRÜTEN POLİS VE SAVCILARIN YERİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Söz konusu operasyonda Suriye'deki El Kaide güçlerine yardım suçlamasıyla İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) Kilis'teki deposuna da baskın düzenlenmiş, operasyonu yürüten polisler, savcı ve talimatın altında imzası olan hakimin görev yeri değiştirilmişti.

IŞİD'e yakın haber siteleri Hanzala'nın tahliyesini böyle duyurdu:

EBU HANZALA KİMDİR?

Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk, Hizbullah hükümlüsü Hacı Bayancuk'un oğlu. Halis Bayancuk 2008 yılında İstanbul'da ikinci sinegog baskını eylemini planlarken yakalandı ve bir yıl sonra tahliye edildi. Halis Bayancuk, tahliye edildikten sonra polis tarafından takibe alındı. Teknik ve fiziki takipte, Halis Bayancuk'un talimatları ile örgütün ses getirecek bir eylem hazırlığında olduğu belirlendi.

Polis, 2011'de 50 adrese operasyon düzenledi, içlerinde Halis Bayancuk'un da bulunduğu 42 kişi gözaltına alındı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Bayancuk 24 Ocak 2013 tarihinde tekrardan tahliye edildi. Ebu Hanzala'nın yazıları Tevhid Dergisi'nde yayımlanıyor. Derginin sitesinde Ebu Sehran es-Surî imzalı Kürtçe Werin İslame (İslam'a Gelin) kitabının da bulunması Kürt gençlere yönelik de faaliyet yürütüldüğünü gösteriyor.

El Kaide'nin İstanbul'da 10'dan fazla hücresinin bulunduğu ve yerlerinin sık sık değiştiği biliniyor.

El Kaide Operasyonunda Tutuklanan Ebu Hanzala Serbest Bırakıldı
Haberler.Com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (19)
TEVHİD:ALLAH YARDIMCIN OLSUN EBU HANZALA. .
putkran:allah sizden vicdanı almış insafınız kurumuş sizi allaha havale ediyoz
Murat:Antepli Ebu Hanzala Kürtmüş. Bu adam işidçi olacağını sanmam. Kürt olsunda çamurdan olsun.
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: El Kaide Operasyonunda Tutuklanan Ebu Hanzala Serbest Bırakıldı - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.09.2021 20:46:39. #1.12#